4 °C Budapest
Active senior woman with friends exercising in yard

Itt élnek a legegészségesebb nyugdíjasok: meg sem kottyant nekik a világjárvány

2023. július 14. 13:01

Friss statisztikák alapján a magyarok vélt egészségi állapota 2022-re romlott, az Európai Unió átlagától továbbra is elmarad. A 65 év felettieknek csak a negyede érezte úgy, hogy jól szolgál az egészsége. Bár ez jobb eredmény, mint 2020-ban, a 2021-es értékek alapján mégis visszaesés történt.

Az Európai Unió friss statisztikái szerint a felnőtt lakosság vélt egészsége a 2022-ben történt adatfelvételek alapján Írországban volt a legjobb, itt a válaszadók 80,1 százaléka a jónak vagy nagyon jónak érezte az egészségi állapotát. A 2021-es adatok alapján Svájcban még ennél is jobb a helyzet: ott 81,9 százalék érzi egészségesnek magát. Az élen ott van még Ciprus, Görögország és Málta is. Az uniós átlag 67,8 százalék.

A sereghajtó litvánoknál még a 16 éven felüli lakosság fele sem állította, hogy jól vagy nagyon jól szolgálna az egészsége, de a portugálok és lettek sem érzik többségében egészségesnek magukat. Magyarországon 2022-ben a lakosság 63,1 százaléka tartotta jónak az egészségi állapotát, a lakosság több mint egy harmada nem. 2021-ben még jobb volt a helyzet, akkor 64,8 százalék érezte úgy, hogy egészséges.

Azt is megvizsgáltuk, hogy az adatsorban a 65 éven felüliek körében hogy alakul a vélt egészség. A listát ezúttal is Svájc vezeti, ahol 10-ből 7 idősnek jó vagy nagyon az egészsége saját bevallása szerint. Nyomukban ott vannak az írek, őket viszont már nem a Földközi-tenger keleti mediterrán országai, hanem Hollandia és Belgium követi a sorban. Az EU-átlag 39,1 százalékos ebben az adatsorban, az idősek ilyen arányban érzik jónak az egészségüket. Magyarország ettől elmarad, 2022-es adatok szerint a 65 év felettiek 23,9 százaléka vélte úgy, hogy jó egészségnek örvend. A lista végén ugyancsak a litvánokat, letteket és portugálokat találjuk.

Magyarországon romlott az egészség

Az uniós átlag alakulására is jellemző, hogy a 2010-es évtizedben egyre javultak a vélt egészségi mutatók. 2013-ban még 66 százalék alatt volt az egészségüket jónak (vagy nagyon jónak) értékelők aránya, 2017 és 2021 között 68,5-69,5 százalék között mozgott. 2020-ban volt a legmagasabb, a koronavírus világjárvány legelső évében! 2021-re nem is történt számottevő visszaesés, fél százalékkal kevesebben nyilatkoztak pozitívan. 2022-ben azonban már csak a lakosok 67,8 százalék érezte jónak az egészségi állapotát - visszatértünk a 2017 előtti szintre.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,9%, a Magnet Banknál 7,03%, a Raiffeisen Banknál 7,22%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29% . Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Hasonló tendencia figyelhető meg Magyarországon is. 2019-ben, a járvány előtt még a magyarok 58,3 százaléka érezte az egészségét jónak, 2020-ban már 62,1 százalék, ez jelentős növekedés. 2021-ben még többen, 64,8 százalék érezte jónak vagy nagyon jónak az egészsége állapotát. Tavaly történt visszaesés ebben: 63,1 százalékra.

A 65 éven felüliek körében még kiugróbb a változás: 2020-ban mindössze 22,7 százalékuk vélte úgy, hogy jól szolgál az egészsége, ez az arány 2021-ben 28,5 százalékra nőtt, majd tavaly 23,9 százalékra esett vissza. Mindeközben az egészségüket rossznak gondolók aránya 2020-ban még 24 százalék volt, mely 2021-ben 20,7 százalékra csökkent, 2022-ben viszont 24,4 százalékra emelkedett.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 19. csütörtök
József, Bánk
12. hét
Március 19.
Az alvás világnapja
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. március 18. 20:58
Agrárszektor  |  2026. március 18. 20:31