19 °C Budapest

Címke: kötelező óraszám (20 cikk)

Népszava | 2021. március 24. 10:01

Ijesztő jövőkép a közoktatásban: ezzel szembesül hamarosan sok tanár, diák, szülő

Idén is kevés diák jelentkezett pedagógusképzésekre. A jelentkezőknek általában több mint fele nyer felvételt, viszont az Oktatási Hivatal szerint a felvetteknek legalább negyede nem jut el a diplomaszerzésig. A pályaelhagyók száma szintén magas, így a tanárhiány évről évre fokozódik, amin az sem segít, hogy az elkövetkezendő évben 15 ezer tanár vonulhat nyugdíjba.

Pénzcentrum | 2020. szeptember 11. 05:37

Rommá kereshetik magukat a diákok 2020 őszén: kapkodnak utánuk a cégek

Jelenleg ugyan még bizonytalan a helyzet a hazai munkaerőpiacon, hosszú távon (feltéve ha lesz Covid-19 vakcina) megoldódhatnak a mostani problémák, sőt, ismét munkaerőhiányos állapot léphet fel. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a demográfiai helyzet nem változott: még mindig többen lépnek ki a piacról, mint ahányan érkeznek oda. Az atipikus foglalkoztatási formák, mint amilyen a nyugdíjas- vagy diákszövetkezeten keresztüli foglalkoztatás is, használható megoldáts jelenthet a folyton változó gazdasági környezetben, mint amilyen a mostani is. De vajon jelenleg szükségük van-e a magyar munkaadóknak diákokra, és ha igen, mekkora bért tudnak nekik ajánlani - ennek járt utána a Pénzcentrum, megszólaltatva a legnagyobb piaci szereplők közül hármat.

Biró Attila | 2020. március 16. 05:39

Sztárszakmát dobnának be a magyar felnőttképzésbe: nem álom az 1 milliós fizetés

"Egy bootcampben végzett diáknak nem lesz nagyon mély matematikai, algoritmus elméleti tudásuk, mint az egyetemistáknak, ez igaz, azonban erre nincs is szükség manapság a szoftverfejlesztői munkák 90 százalékánál" - mondta el a Pénzcentrumnak adott interjújában Filep Szabolcs, a PROGmasters alapítója. A szakember a bootcamp alapvető soft skill orientációja mellett beszélt arról is, hogy egy gyorstalpalós kódoló is simán lehet vezető fejlesztő egy cégnél; ahogy arról is, hogy a modern programozás túlnyomó része manapság voltaképpen legózás. Ezen felül a Pénzcentrum megtudta azt is, hogy egy junior kódoló a bruttó 400 ezres fizujáról nagyjából mennyi idő alatt juthat el a már simán sztárgázsit jelentő bruttó 1 milliós ajánlatokig; vagy éppen azt is, milyen törekvések folynak arra Magyarországon, hogy a piaci alapon működő bootcampeket valamilyen módon becsatornázzák a hazai felnőttképzésbe.

Pénzcentrum | 2020. január 21. 14:29

Ennyit keres egy futár a Netpincérnél: rengeteg embert keresnek a nagyvárosokban

Magyarország szinte összes nagyvárosában toboroz ételfutárokat a Netpincér Go. A hivatalos ajánlat szerint a leendő dolgozó szinte teljes mértékben magának oszthatja be az idejét, ám mindezt saját járművel kell megoldania. Az állásajánlat szerint 2 550 forint nettót is meg lehet keresni óránként, ami 40 órás munkahetekkel számolva 408 000 forintot jelentene, borravaló nélkül (!) havonta. Igaz, az embernek egyéni vállalkozónak kell lennie, azaz minden kötelező járulékot magának kellene fizetnie. Mutatjuk az összes részeltet.

Magyar Nemzet | 2020. január 7. 10:30

Jobb oktatás, csökkenő óraszámok: ezeket ígéri az új alaptanterv

Biztosan jön az új NAT ősszel.Sok lényeges változás lesz: módosul a tantárgyi struktúra, és korszerűbb pedagógiai módszertan kerül előtérbe. Biztosan újdonságok várhatók például az idegen nyelvi oktatásban, és változni fognak az iskolai oktatás infrastrukturális feltételei is, miután szeptembertől újraszabják a kötelező eszköz-, felszerelés- és helyiségjegyzék előírásait.

Pénzcentrum | 2019. szeptember 11. 11:03

Súlyos: ugyanazért a melóért ötszörös bért fizetnek Luxemburgban, mint itthon

A svéd, finn, spanyol, osztrák, dán és ír fizetések több mint a duplái a magyar béreknek. A holland, német és luxembourgi tanári fizetés pedig több mint háromszorosa a hazainak. Az óvodapedagógusok esetében sem jobb a helyzetük a magyar dolgozóknak, mint az EU más országaiban, sőt.

MTI | 2019. augusztus 30. 20:00

Kiborultak a tanárok: összeomlás szélén az oktatás

A pedagógusok túlterheltségére és a pálya elöregedésére figyelmeztetett Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a tömörülés pénteki budapesti tanévnyitó sajtótájékoztatóján.

Gosztola Judit | 2018. december 6. 05:37

Elárulta a MÁV: 600-800 ember hiányzik a vasúttársaságtól

A MÁV az egyik legnagyobb hazai munkáltató, közel 40 ezer ember dolgozik a kötelékében, ennek ellenére további több száz munkavállalót tudna még alakalmazni. Sőt, adott esetben még ki is képezné őket saját költségen. Persze versenytárs akad bőven, már nem csak Budapesten, de vidéken is szívják el a multik a munkaerőt. Dorozsmai Évával, a MÁV Zrt. humánerőforrás vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk, toborzásról, megtartásról és arról, mi lesz a vasúttársaság jövője. Interjú.

Pénzcentrum | 2018. október 25. 09:35

Két nyelv helyett csak egyet tanítanának a közoktatásban

Vizsgálják, érdemes lenne-e a középiskolások második idegen nyelvi óráinak számát átcsoportosítani, és inkább egy nyelvet tanítani nekik magasabb óraszámban - jelentette be még szeptemberben az Innovációs és Technológiai Minisztérium olvasható az Eduline.hu-n.

Forrás Dávid | 2018. július 25. 05:35

Így vált elitiskolává Pest első gimnáziuma: 301 éve megy az oktatás

Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél található a budapesti Piarista Gimnázium, melyet 1717-ben alapítottak, ez volt Pest város első gimnáziuma. Bár a rend első iskoláit azért hozták létre, hogy a kevésbé tehetős sorból származó, az oktatásért fizetni képtelen diákok is tanulhassanak, a budapesti gimnázium időközben elitiskolává vált, nem kis részben azért, mert a szocializmus alatt az értelmiségi képzés jutott nekik osztályrészül. Interjú Horváth Bálinttal, a budapesti Piarista Gimnázium igazgatójával.

CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem