Male hand holds vitamin C blister above colorful pills and capsules in plastic packs. Global pharmaceutical industry for billions dollars per year. Pharmaceutical drugs for use as medications.

Kiderült a C-vitamin titok: ezt jobb, ha tudod a filléres, bolti pirulákról, tablettákról

2022. október 14. 05:52

Már kezdetét vette a forró italporok szezonja a patikákban. Az ősz eleji megbetegedésekre, illetve ezek megelőzéseként már javában elkezdték szedni a magyarok a vitaminokat is, sokan pedig most töltik fel a házi patika készleteit télire. Azonban sokan nem tudják, hogy bizonyos C-vitamin készítmények szedése felesleges, vagy egyenesen pénzkidobás. Érnek valamit a filléres étrendkiegészítők? Feleslegesen vesszük a méregdrága márkás C-vitaminokat? Tényleg szükség van 1000 miligramra egy tablettában?

A C-vitamin, vagyis az aszkorbinsav nélkülözhetetlen a szervezet számára. Szerepe van többek között a vérerek, a porcok, az izmok megfelelő működésében, a kollagéntermelésben és a szervezet felépülésében a betegségekből. Antioxidáns hatása miatt a betegségmegelőzésben is hatalmas szerepe van. A legjobb természetes forrásai között szerepel a paprika, és nagy mennyiségben található a citrusfélékben, káposztafélékben, karalábéban, bogyós gyümölcsökben. A téli időszakban jellemzően kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, így sokan kezdenek étrend-kiegészítőt szedni a megfelelő bevitel érdekében. Azonban azt a legtöbben nem tudják, hogy mi lehet a különbség a filléres bolti tabletták, és a drágább szerek között.

A pénzkidobás ott kezdődik, hogy sokan több C-vitamint visznek be eleve étkezéssel és étrend-kiegészítők útján, mint szükséges lenne. A C-vitamin felső beviteli szintje (UL) 2000 mg naponta, ez alatt van a még tolerálható mennyiség, viszont ennél nagyobb tartós bevitel már felesleges, ráadásul fokozza a vesekő kialakulási esélyét. A felnőttek számára javasolt referencia beviteli érték az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) javaslata szerint 80 mg, míg az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlásban kissé magasabb, férfiak számára 110 mg, nők számára 95 mg (szoptatás alatt több). A magyar lakosság átlagos C-vitamin-fogyasztását tekintve a nőké eléri az ajánlott mennyiséget, a férfiaké viszont nem éri el a 110 mg-ot.

Az OGYÉI adatbázisában szereplők 24 470 étrend-kiegészítő közül 6962 tartalmazhat C-vitamint, melyből 2738 nevében szerepel konkrétan a "C-vitamin" kifejezés. Ezek közül 210 készítmény notifikációs számának vége 2022, tehát rengeteg szer idén kerülhetett nyilvántartásba. Ennyiféle ampulla, cukorka, drazsé, filmtabletta, folyadék, gél, granulátum, gumicukor, gumivitamin, italpor, kapszula, koncentrátum, lekvár, nyalóka, oldat, pasztilla, pezsgőtabletta, pirula, por, rágótabletta, szirup és tabletta, stb. formájában viheti be az ember a fontos vitamint.

Így betegség esetén könnyen megtörténhet például, hogy már a napközben elfogyasztott italporok tartalmazzák a kellő mennyiségű C-vitamint, de sokan még külön tablettaként is szedik mellé. Vagy multivitamin mellé még bevesznek betegségmegelőzés céljából külön is "egy kis C-vitamint", teljesen feleslegesen. Ezért érdemes akár megelőzés, akár gyógyulás céljából szedett készítmények esetén végignézni, milyen készítmény mennyi hatóanyagot tartalmaz.

Az árakban is hatalmas különbségek lehetnek

Összegyűjtöttünk néhány példát milyen árakkal lehet találkozni. A 30 db-os C-MAX Liposzómás C-vitamin például 1800-2300 forint (300 mg hatóanyaggal), a Béres C-vitamin (500 mg) 30x 1000-1500 forint. A Jutavit 200 mg-os C-vitamin ára 800-1000 forint, de 60 db van egy dobozban. Ennél természetesen lehet találni olcsóbban, akcióban és drágábban is termékeket, de a legtöbb helyen ilyen ársávban mozognak. A 40 db-os Egis Vitamin C (200 mg) ára kb. 1200 forint között alakul. A 100 mg-os Eurovit C-vitamin rágótabletta 1000-1200 forintba kerül, és 60 szemet tartalmaz.

Tehát hogyha az egységet 100 mg-nak vesszük, akkor drágábban véve is az említett C-MAX termék esetén 25,56 forintba, az Eurovit 20, az Egis 15, a Béres 10, a Jutavit 8,33 forintba kerül. Mivel terméktől függően különböző a hatóanyagtartalom és az is, hány szemes az adott kiszerelés, nehéz összehasonlítani az árakat, ez alapján tehát nehéz választani. Ráadásul nem csak a hatóanyag és a kiszerelés lehet még döntő: van aki szívesebben vesz rágótablettát, más inkább por formájában fogyasztja, vagy pezsgőtablettaként, szopogatócukorként, stb. A legtöbben tablettát szednek, viszont abból is van retard, lassú felszívódású. Nem könnyű a választás. Ennek áthidalására többféle vásárolói stratégia létezik:

  • Jó lesz a legolcsóbb. Ez a stratégia azért nem költséghatékony, mert a legolcsóbb C-vitamin valószínűleg kis hatóanyagtartalmú, és a legkisebb kiszerelés lesz, pedig nem biztos, hogy egységáron ez érné meg a legjobban.
  • Jó lesz az akciós. Hasonlóan az előbbi lehetőséghez, lehetséges, hogy az akciós, de alapvetően drága termék, egységáron még kedvezménnyel is drágább, mint egy nem akciós, de olcsóbb készítmény.
  • A drágábbat kérem, az biztos hatásosabb. Egyáltalán nem biztos, az ár attól is lehet magas, hogy ismert márkáról van szó, amely rengeteget költ reklámra.
  • A lassan felszívódó, késleltetett, retard C-vitamin biztos jobb. Attól függ, hogy mire akarjuk bevenni, nem minden esetben érdemes megfizetni ezért a felárat.
  • 30 éve ezt a terméket veszem, minek vennék mást. Ha a spórolás a cél, akkor nem érdemes márkahűnek maradni.
  • Ezt láttam a reklámban, nekem ez kell. Az ilyen célirányos vásárlás sem éri meg feltétlenül, hiszen a reklámoknak az a célja, hogy az ember megismerje termék(nev)et, és amikor arra lesz szüksége, ez jusson eszébe, ezt kérje a gyógyszertárban. Aki spórolni szeretne, az nem ezt a stratégiát követi.

Akkor mi a jó stratégia? Egyrészt, patikába is úgy érdemes menni, ha spórolni szeretnénk a gyógyszerkiadásokon, hogy előre megnézzük otthon mit akarunk venni és az várhatóan mennyibe kerül. Kövessük nyomon a patikai akciókat az interneten vagy a szórólapokon, esetleg helyben. Ezenkívül kérhetjük a gyógyszerész, asszisztens segítségét, hogyan válasszunk. Mondjuk el, milyen célból vennénk C-vitamint, hogyan akarjuk szedni - ez alapján biztos tudnak megfelelő és árban is kedvező terméket ajánlani.

Étrend-kiegészítőt, vagy gyógyszert érdemes szedni?

A legtöbb patikai, bolti forgalomban lévő vitamin étrend-kiegészítőnek minősül, azonban van néhány készítmény, amely gyógyszernek (Az OGYÉI nyilvántartásában elérhető ezek listája). Ilyen például az ASPIRIN PLUS C pezsgőtabletta a Bayertől, a BÉRES C-VITAMIN filmtabletta többféle hatóanyagtartalommal, a CETEBE 500 mg retard kemény kapszula, az EUROVIT C-vitamin rágótabletta vagy a VITAMIN C EGIS. Ez abból a szempontból is fontos, hogy

a gyógyszernek minősülő vitaminokat egészségpénztári kártyával is meg lehet venni.

Ez nemcsak a C-vitaminokra igaz, hanem más vitaminkészítményekre is. Ha nem tudjuk, melyek ezek, akkor a gyógyszertárban kérjünk segítséget ebben. Másrészt attól, hogy egy vitamin étrend-kiegészítő, még nem jelenti, hogy rosszabb minőségű lenne, vagy kevésbé hatékony! Lapunknak korábban a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége szakmai igazgatója, dr. Marjai Tamás azt mondta:

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszerek minőségét a hatóságok sokkal szigorúbban ellenőrzik, mint az étrend-kiegészítőkét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének jó minőségű C-vitamin étrend-kiegészítő készítmények a piacon. A gyógyszerkészítményeket mindenképpen tudjuk ajánlani, az étrend-kiegészítők közül pedig érdemes a jól ismert és megbízható gyártókat keresni

- tájékoztatta lapunkat a szakember, és hozzátette: lehetőleg kerüljük az ismeretlen forrásból származó, gyanúsan olcsó készítményeket. Tehát nem az számít, hogy gyógyszernek vagy étrend-kiegészítőnek minősül-e egy-egy készítmény, hanem hogy minőségi termék legyen és megbízható gyártótól származzon.

A szakember a C-vitamin esetében a folyamatos bevitelére azért van szükség, mert az emberi szervezet nem képes előállítani azt, ráadásul egy vízben oldódó vitaminról van szó, melyet a szervezet nem képes hosszabb időn keresztül tárolni. Tehát az egyszerre nagyobb mennyiségben bevitt C-vitamin kevésbé hasznosul, egy jelentős része egyszerűen a veséken keresztül kiürül a szervezetből. Ezért nem érdemes az ajánlott napi bevitelnél sokkal többet bevenni.

Egy kiegyensúlyozott, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrenddel ezt a mennyiséget teljes mértékben biztosítani tudjuk a szervezetünknek. Ennek további előnye, hogy a C-vitamin mellett sok más hasznos anyagot is magunkhoz veszünk, ezért ez az elsődlegesen javasolt módja a vitamin bevitelnek. Ha úgy gondoljuk, hogy ezt szeretnénk még kiegészíteni, akkor alapesetben napi 250-500 mg-nál több plusz bevitelre nincs szükség

- mondta el a HGYSZ szakmai igazgatója, aki arról is beszélt: retard készítményt akkor érdemes szedni, ha a nagymértékű veszteséget szeretnénk elkerülni, a szervezetnek plusz támogatásra van szüksége. Azonban ilyenkor is elegendő naponta egyszer, reggel 500 mg aszkorbinsavat bevenni. Nátha, influenza esetén napi 500-1000 mg-ra emelhetjük a C-vitamin adagot, de betegség ideje alatt sem tanácsos a napi szintet 2000 mg fölé emelni!

A nagyobb dózisok bevitelével nem nyerünk több egészséget, csak a pénztárcánkat terheljük meg vele

- mondta el Marjai Tamás. Tehát nem kell tartani az olcsóbb, étrend-kiegészítőnek és nem gyógyszernek minősülő szerektől sem. Azzal pedig, hogy napi 1000 mg-os adagokat szed valaki, amikor nem is beteg, egyáltalán nem használ a szevezetének, sem pedig a pénztárcájának.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm