Az amerikai tőzsdéken a 2020-as koronavírus-válság óta nem látott zuhanás következett be Donald Trump vámháborús intézkedései miatt.

Brutálisat kaszált, aki jól taktikázott: a magyar sztárpapírokkal sem lehetetlen a pénzduplázás?
A rövid távon jelentkező magas kockázat miatt sokan ódzkodnak a részvénybefektetésektől, márpedig hosszú távon azokkal lehet igazán magas hozamot elérni. Ráadásul a magas kockázatokkal szemben védekezhetünk is – egyrészt úgy, hogy hosszú távra fektetjük be a pénzünket, másrészt pedig úgy, hogy egyszerre több papírból is bevásárolunk, így az egyik – esetlegesen – gyenge teljesítményét még mindig ellensúlyozhatja a többi által megtermelt hozam. Az alábbiakban inkább utóbbi megoldásra fókuszáltunk, és megnéztük, hogyan állna ma a befektetésünk, amennyiben 5 éve a legnépszerűbb magyar cégek részvényeiből vásároltunk volna be.
Bár rövid távú befektetés esetén a részvények kifejezetten kockázatos eszközöknek számítanak, hosszú távon verhetetlenek, így aztán nehéz ignorálni őket, amennyiben igazán szép hozamot szeretnénk elérni. Ráadásul a kockázat mérséklésére többféle módszer is létezik – az egyik a már említett hosszútávú befektetés, míg a másik, hogy a pénzünket egyszerre többféle papírba fektetjük be, így ha az egyik esetleg gyengélkedik is, a többi által elért hozam csökkentheti, esetleg teljesen ellensúlyozhatja a veszteséget.
Az alábbiakban erre fogunk megnézni egy példát, amelyben feltételezzük, hogy 5 évvel ezelőtt 5 millió forintért vásároltunk be a legkeresettebb magyar cégek – az OTP, a Mol, a Richter és a Magyar Telekom – részvényeiből. A pénzt egyenlő mértékben osztottuk el a négy cég papírjai között, tehát mindegyik papírból 1,25 millió forintért vásároltunk részvényeket.
Így állnánk most
Először is kezdjük azzal, hogy mostanra igen szép hozamot termelt volna a fél évtizede befektetett 5 millió forintunk – a Pénzcentrum árfolyamoldalának segítségével könnyen kiszámolhatjuk, hogy jelenleg így állna a 4x1,25 millió forintunk:
- OTP - 1 754 865 forint,
- Mol – 1 222 576 forint,
- Richter – 2 679 681 forint,
- Magyar Telekom – 3 042 238 forint.
Összesen tehát 8 699 360 forint, ami az eredeti 5 millió forintnak a 174 százaléka (+3 699 360 forint). Ez igen szép teljesítmény, jóllehet a négy papírból csupán három termelt hozamot, míg a negyedik – a Mol – jelenleg veszteségben lenne. Mindez jól példázza, hogy miért is fontos portfolióban gondolkodni – ha csak Mol papírt vettünk volna most veszteségben lennénk így viszont szép nyereséget értünk el még úgy is, hogy a megtakarításunk egy részét most kevésbé szerencsésen helyeztük el.
A fenti charton az is jól látszik, hogy mostanra melyik papír mekkora részét tenné ki a megtakarításunknak. Mint írtuk, eredetileg mindegyik papír 25 százalékos súllyal volt jelen a portfoliónkban, ám mostanra ezek értéke jelentősen eltolódott volna.
Legkisebb súllyal – nem meglepő módon – a Mol-papírok rendelkeznének, melyek 25 százalékos eredeti aránya mostanra 14,05 százalékra olvadt volna. Arányaiban az OTP-papírok jelentősége is csökkent volna a mixen belül – az eredeti 25-ről 20,17 százalékra. A másik két papírnál viszont már növekedést tapasztaltunk volna – a Richter-papírok adnák a megtakarításunk értékének 30,8 százalékát, míg a Magyar Telekom papírjainak súlya mostanra 34,97 százalékra emelkedett volna.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mindehhez még azt is hozzá kell tenni, hogy a fenti hozamokon túl a papírok után fizetett osztalékok is hízlalták volna a pénztárcánkat - ezekkel mi most nem számoltunk, ám korábban külön cikkben foglalkoztunk azzal, hogy a hazai tőzsdei cégek mekkora osztalékokat fizettek az utóbbi években.
Kisebb összegnél remek megoldás lehet az ETF
A fenti példával kapcsolatban persze felvethető, hogy még mindig „csak” négy részre osztottuk a megtakarításunkat, ráadásul a magyar lakosság jelentős része nincsen abban a helyzetben, hogy 5 millió forintot fektessen be. Egyszerűbben fogalmazva – mit tegyen az, aki kisebb összeget fektetne be ugyanakkor egy jobban diverzifikált portfólióba?
Nos, számukra jelenthetnek megoldást az ETF-ek – ezek olyan befektetési alapok, melyekkel a tőzsdén kereskednek, akárcsak a részvényekkel. Nagy előnyük a sima részvényekkel szemben, hogy egy adott index, ágazat vagy eszközosztály teljesítményét követik, és ennek megfelelően különböző eszközöket tartalmaznak – magyarán egyetlen ETF megvásárlásával lényegében máris diverzifikáltuk a portfóliónkat.
További előnye ezeknek a befektetési termékeknek a költséghatékonyság. Az ETF-ek passzív alapok, így a kezelési költségük lényegesen alacsonyabbak az aktívan kezelt, hagyományos alapokénál. Tehát más eszközökhöz képest olcsón, kis megtakarítási összeg mellett is elérhetjük a kockázat csökkentését és a diverzifikáció előnyeinek a kihasználását. Ezek ráadásul ma már magyarországi bankokon, szolgáltatókon keresztül is könnyedén elérhetők.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


