Síelni azért jár az ember, hogy szórakozzon, jól érezze magát. Ebben sokat segít, ha olyan a ruházatunk, amiben nem fázunk, nem ázik át, a bakancsunk sehol sehol nem szorít, és a kesztyűnk is jó meleg. De nem szabad elfeledkezni a fejünk védelméről sem: sisak nélkül senki, sehova!
Nem kell ahhoz síbajnoknak lenni, és a legkeményebb fekete pályán siklani, hogy óriási balesetet szenvedjünk, elég ha egy nálunk ügyetlenebb száguldozó belénk jön. A tavalyi szezonban is meglehetősen sok szerencsétlen balesetről hallhattunk, még haláleset is történt, ami talán elkerülhető lett volna, ha megfelelő védőfelszerelést visel az illető.
Kérdés persze, hogy melyik a megfelelő védősisak. A német autóklub (ADAC) idén első alkalommal letesztelt néhányat közülük, hogy könnyebb legyen a választás.
Számszerűen 15 védősisakot vettek górcső alá, melyek közül ugyan egy sem kapott kiváló minősítést, tízet azonban jónak tituláltak, és csak egyet találtak gyenge minőségűnek, illetve hiányosnak.
Hogyan zajlott a teszt?
Az ADAC szakértői alapvetően három dimenzió mentén tesztelték a sisakokat, melyek mindegyikét külön-külön pontozták, és ezek összesítésével született meg a végső értékelés.
A technikai jellemzők alatt többek között a súlyt, a megfelelően állítható pántokat, csatokat, a szellőzést, vagy a korrekt használati utasítást kell érteni.
A biztonság tesztelésekor többek között ütközés során tették próbára a sisakokat, ellenőrizve az anyagok tartósságát, a csattok minőségét.
A komfort kritérium alatt elsősorban az állíthatóságot, az ergonómiai adottságait, a kényelmi szempontokat vizsgálták. De megnézték azt is, hogy milyen hőmérsékletet garantál a sisak a fej számára mínusz öt fokban, és 30 km/órás szél mellett.
Összességében a legmagasabb pontszámot az Alpina Grap modellje kapta, a legrosszabbat pedig a Dainese Air Soft, melynél a rögzitőpánt csatja több teszt során is eltört, igy erősen leminősitették.

Szerencsére ahhoz, hogy a hegycsúcson megfelelő biztonságban legyünk, nem kell feltétlenül vagyonokat költenünk, hiszen a Walser Kronos például mindössze 39 euróba kerül, mégis jó minősitést kapott, egyedül a komfort dimenzióban itélték némileg gyengébbnek, valamint küllemre sem kapott kifejezetten magas pontszámot.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mire ügyelj vásárláskor?
Si sisak vásárlásakor mindig ellenőrizzük, vagy kérdezzük meg, hogy az adott termék megfelel-e a a CE EN 1077-es európai biztonsági normának, csak ez jelent ugyanis garanciát arra vonatkozólag, hogy a sisakot meghatározott kritériumok szerint minőségileg bevizsgálták.
Ajándékba, látatlanban soha ne vegyünk sisakot, hiszen kulcskérdés, hogy megfelelően fekszik-e a fejünkön, nem szorít, nyom-e bizonyos pontokon, vagy hogy meg tudjuk-e annyira szorítani a pántot, hogy ne csúszkáljon a fejünkön. Ráadásul azt is ellenőrizni kell, hogy a már meglévő síszemüvegünkkel kompatibilis-e a sisak, ha tehát van már szemüvegünk, mindenképp vigyük magunkkal vásárláskor.
Érdemes a súlyra is odafigyelni, hiszen egy túl nehéz sisaknál sokkal hamarabb elfárad a nyakunk. Amit tehát már felpróbáláskor nehéznek érzünk, biztosan nem megfelelő, hiszen a nyaki izmok pár óra alatt teljesen kifáradnak.
Milyen időközönként érdemes lecserélni?
Alapszabály, hogy minden egyes nagyobb baleset után le kell cserélni a sisakot, hiszen egy-egy ütközésnél - ha nem is feltétlenül látszik - megsérülhet az anyag, hajszálrepedések keletkezhetnek rajta, ami nem biztos, hogy kellő védelmet nyújt a legközelebbi balesetnél.
Normál használat esetén is érdemes azonban ötévenként lecserélni a sisakot, hiszen az anyaga elfárad, elöregszik, ráadásul ennyi idő alatt technikailag már jóval profibb sisakok is piacra kerülnek.

Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- Titkos orosz fegyverraktárra bukkantak az ukránok
- Többenetes videó egy indai híd összomlásáról
- Szentpétervárról erősítene az FTC
- Félelmetes drónhadsereget építenek az ukránok
- Novák Katalin: Magyarország legfontosabb problémája, hogyan tud erős szuverén országként megmaradni
- Márton Gréta: ez az ezüstérem már most szépen csillog
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


