Óriási pénzeket kaszáltak magyarok 2017-ben: mutatjuk, min gazdagodtak

2017. december 22. 11:00

A válságot követő időszakban a magyar lakosság fokozatosan egyre nagyobb megtakarítást halmozott fel. A magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona több mint 18 000 milliárd forinttal növekedett 2010 óta, 2016 végére ez a vagyon meghaladta a GDP 100 százalékát. Ugyanakkor ebben az időszakban korábban nem tapasztalt szintre süllyedtek a lakossági bankbetétek kamatai, így a megtakarításaikat fialtatni vágyó lakosság kénytelen volt más befektetési formák irányában is nyitni, és ezek a folyamatok érdemben nem változtak 2017-ben sem. Az alábbiakban azt gyűjtöttük össze nagyvonalakban, hogy milyen, a megtakarításokat is érintő folyamatok játszódtak le az idei évben.

Jól indult az év adózási szempontból, legalábbis ami a kamatjövedelmeket, illetve a tartós befektetésből származó jövedelmek lekötési hozamát illeti, hiszen január 1-től ezek esetében megszűnt a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho). Jelenleg a kamatadó az szja-val megegyező mértékű, tehát 15 százalékos.

Ugyanakkor a bankbetétek kamatai tovább olvadtak 2017 folyamán, mostanra az átlagos betéti kamat a 0,40 százalékot sem éri el. Ezt azonban már nem élhettük meg jelentős csökkenésnek, hiszen az MNB honlapján található adatok alapján már tavaly is csak 0,62 százalék volt az átlagos betéti kamat.

Nyilván nem véletlen, hogy nem változott meg az elmúlt évek trendje: továbbra is egyre többen igyekeznek alternatív megtakarítási formákat keresni a hagyományos betétek mellett. A kamatok csökkenésének egyik következménye, hogy egyre több pénzt teszünk a hagyományos bankbetétek egy speciális fajtájába, a nyereménybetétekbe. A korábban kevésbé népszerű banki termékben az év közepén már 77 milliárd forint megtakarítás állt a magyar piacon.

A betétek korábbi túlsúlya azonban már évekkel korábban megszűnt, a megtakarító lakosság egyre több pénzt fektet értékpapírba, ezen belül pedig elsősorban állampapírba. 2013 elejétől egy év leforgása alatt mintegy 1000 milliárd forintot vontunk kia bankbetétekből, miközben a készpénz és az értékpapír típusú megtakarítások tovább növekedtek.

2014 második felétől pedig már több pénzt tartottunk értékpapírokban, mint betétekben, 2017 októberének végére pedig a háztartások értékpapír-állománya már közel 9400 milliárd forintra nőtt. Ez azt jelenti, 2016 december vége óta újabb nettó 900 milliárd forintot fektettünk be ebbe a megtakarítási formába. Az értékpapírokon belül idén is az ősszel egységes elnevezést kapottállampapírok voltak a legnépszerűbbek: ezekbe közel 700 milliárd forintot fektettek be, noha idén ennél a megtakarítási formánál is volt példa kamatcsökkentésre. Nőtt a befektetési jegyek állománya is, bár ide "csak" 70 milliárd forint jutott.

Októberben a magyar háztartások 3900 milliárd forintnyi megtakarítása állt befektetési alapokban. A háztartásoknál lévő pénzpiaci és kötvényalapok állománya folyamatosan csökken, ezzel szemben az ingatlanalapok részesedése emelkedik. Összességében a befektetési alapokban kezelt lakossági vagyon mértéke egyébként jó ideje stagnál.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Idén a háztartások kezében lévő részvények állománya 500 milliárd fölé emelkedett, amely korábban nem látott szintet jelent. Ez jelentős emelkedés, hiszen tavaly év végén még a 400 milliárd forintot sem érte el a lakosság részvényállománya. Ez az emelkedés azonban elsősorban a korábbi befektetések hozamának köszönhető. Idén a magyar tőzsde is összességében jól teljesített. A BUX index 32 ezer pont környékéről indult idén januárban, ősszel pedig már 40 ezer pont felett is járt. Tehát idén jól jártak azok, akik a korábban magyarországi részvényekbe fektették megtakarításaikat.

Az idén folytatódott - sőt, fokozódott - a kriptopénzek, elsősorban a Bitcoin körüli felhajtás. A Bitcoin értéke egész évben növekedett, január legelején még az 1000 dollárt sem érte el, ezzel szemben decemberben még 17 ezer dollár felett is járt az árfolyam. Tehát szépen kereshetett a virtuális pénzzel az, aki nem félt kockáztatni, és még időben bevásárolt belőle. Azt természetesen nem tudjuk pontosan, hogy hány magyar rendelkezik Bitcoinnal.

Összességében tehát jelentős változás nem történt idén a korábbi időszakhoz képest. A kockázatkerülő megtakarítási formákkal idén sem lehetett számottevő hozamra szert tenni, ellenben a kockázatosabb befektetési formák idén többnyire jól teljesítettek. Ezeknél azonban továbbra is fontos észben tartani, hogy sosem szabad kiindulni a korábbi időszak hozamaiból: semmilyen garancia nincsen arra, hogy az idén jól teljesítő részvények és alapok jövőre is megőrzik ezt a jó tulajdonságukat.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. július 16. 15:33
Elstartolt a reality hatodik évadának forgatása. A szereplők között egy felnőttfilmes fiával, valósá...
iO Charts  |  2025. július 16. 11:02
Mi az ETF jelentése? Hogyan kell ETF-et vásárolni? A tőzsdén forgalmazott befektetési jegyekkel való...
MNB Intézet  |  2025. július 16. 10:07
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben...
Holdblog  |  2025. július 16. 09:57
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubro...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 17. csütörtök
Endre, Elek
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 16. 19:26