Nagy a felháborodás a magánnyugdíjpénztárak háza táján a kasszák befektetési és gazdálkodási tevékenységét szabályozó kormányrendelet módosítása miatt.
Az új előírások szerint ugyanis klasszikus portfólióknál legfeljebb 5, kiegyensúlyozottaknál 20, növekedésieknél pedig maximum 35 százalék lehet devizaeszközök aránya a portfóliókban. A rendelet kialakításának elsődleges indoka a pénztárak működési (árfolyamváltozásból adódó) kockázatainak a csökkentése volt, a pénztártagok egyéni számláján felhalmozott megtakarítás értékének védelme érdekében - közölte a Pénzügyminisztérium. Ehhez azonban elegendő lett volna a devizaügyletek fedezését előírni - állítják a pénztárak. A tárca ugyanakkor nem tagadja: a rendeletalkotás folyamatában áttekintették az államháztartási hiány finanszírozását érintő hatásokat is. Más szóval: a kormány nem bánná, ha a nyugdíjpénztárak az eddiginél több magyar állampapírt vásárolnának.
Bár a Pénzügyminisztérium azt állítja, a rendeletalkotás során figyelembe vette a pénztárak érdekeit is, a Világgazdaságnak nyilatkozó piaci szereplők mást állítanak. "Az egész szakma szerette volna megakadályozni ezt a kezdeményezést" - mondja Bába Julianna, az Axa Nyugdíjpénztár igazgatóságának elnöke. "Az a szomorú, hogy ismét hosszú távú befektetésekkel próbálnak rövid távú problémákat megoldani" - teszi ehhez hozzá Borza Gábor, az ING Nyugdíjpénztár ügyvezetője.
A rövid távú probléma, hogy tavaly ősszel befagyott az államkötvénypiac, a kormány pedig az IMF hitelére szorult, hogy finanszírozni tudja az ország adósságait. A külföldiek tavaly szeptemberi csaknem 3400 milliárd forintos állománya ez év június végére 2200 milliárd alá esett, emellett a magánkasszák szintén eladóként voltak jelen a piacon. A pénztárak portfólióiban 2007 vége és 2009 első negyedéve között a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint mintegy 300 milliárd forinttal csökkent a magyar állampapírok állománya.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


