A szervezet rámutatott, hogy nem egyértelmű a tervezet tárgyi hatálya, ami sérti a normavilágosság követelményét, ezáltal a jogbiztonság végül a jogállamiság elvét.
Gyárfás Tamás perújítási szándéka a Fenyő-gyilkosság ügyében új bizonyítékokra hivatkozva jogi szempontból kevéssé megalapozottnak tűnik, annak ellenére, hogy a médiában jelentős figyelmet kapott.
A Fenyő János meggyilkolásában felbujtóként hét év börtönbüntetésre ítélt Gyárfás Tamás a jogerős ítélet után a Hír TV-ben új bizonyítékra hivatkozott. Állítása szerint április 17-én a börtönben Portik Tamás kézzel írt nyilatkozatot készített, amelyben azt állította, hogy a 2018-ban elhunyt Princz Gábor, a Postabank egykori vezére 30 millió forintot fizetett neki azért, hogy Gyárfásra terelje a gyilkosság gyanúját - írja a Telex.
Gyárfás érvelése szerint az új nyilatkozat jelentőségét az adja, hogy tartalmilag egybecseng egy korábbi, közjegyző előtt tett vallomással. Ezt a dokumentumot már a másodfokú tárgyaláson benyújtották bizonyítékként, de a bíróság kizárta, és a nyilatkozattevőt sem hallgatta meg tanúként.
A korábbi nyilatkozat szerint a meg nem nevezett személy Princz Gábortól azt hallotta, hogy a bankár "végleg meg szeretné oldani" egy vetélytársával kapcsolatos problémáját, és ezért fizetett Portiknak, hogy Gyárfásra terelje a gyanút.
Bár Gyárfás és Portik számára is előnyös lenne egy perújítás, amely a jogerős ítélet megtámadására szolgáló rendkívüli perorvoslat, a jelenlegi bizonyítékok jogi szempontból valószínűleg nem elegendőek ehhez.
Figyelemre méltó, hogy Portik a büntetőeljárás során bármikor előállhatott volna ezzel a történettel, de csak most, a jogerős ítélet után hozakodott elő vele, ráadásul egy már elhunyt személyt megnevezve. Korábban Portik sosem említette Princzet, ehelyett titokzatos hatósági emberekre és elhunyt mentorára hivatkozott.
A jogi szakértők szerint Portik nyilatkozata önmagában nem elegendő a perújításhoz, mivel egy 2021-es bírósági határozat értelmében a terhelttársnak az alapügy jogerős befejezése után tett eltérő tartalmú vallomása önmagában nem képezheti perújítás alapját.
A közjegyző előtt tett nyilatkozat sem feltétlenül erősebb bizonyíték, mint bármilyen más nyilatkozat. Fontos tisztázni, hogy a közjegyző csak azt tudja hitelesíteni, hogy a nyilatkozó valóban az a személy, aki a nyilatkozatot tette, de a nyilatkozat tartalmának valóságtartalmát nem.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az ilyen nyilatkozatok ráadásul következmények nélkül bedobhatók egy ügybe, hiszen a valótlan tartalmú közjegyzői nyilatkozat nem minősül közokirat-hamisításnak, és hamis tanúzás sem állapítható meg, mivel nem számít tanúvallomásnak.
A védelem szempontjából érthető, ha Gyárfásék sérelmezik, hogy a másodfokú bíróság nem fogadta el bizonyítékként a közjegyző előtt tett nyilatkozatot, de ennek sérelmezése sem lehet perújítás alapja. Az alapügyben eljáró bíróság már megvizsgálta a bizonyítás indokoltságát, és arra jutott, hogy a megalapozott tényállás megállapításához nem szükséges.
Fenyő Jánost 1998. február 11-én lőtték le Budapesten. A Gyárfás és Portik elleni vád alapját egy 512 perces hangfelvétel és különböző tanúvallomások adták. A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében jelezte, hogy mindenben osztja az elsőfokú bíróság következtetéseit, mind a módszert, mind a logikai következtetést tekintve.
Címlapkép: Balogh Zoltán, MTI/MTVA
-
Több mint 4400 termék árát csökkentette tavasszal a dm (x)
Miközben a drogériákban sokan még mindig azt érzik, hogy „minden drágább”, a dm tavasszal látványosan belenyúlt az árakba.

-
Öreg autók, dráguló piac: komoly tartalék van még a magyar lízingpiacban (x)
Jelentős növekedési potenciált lát a magyar autó- és lízingpiacban Hanczár Zsolt, az idén 35 éves, piacvezető Euroleasing Zrt. gépjármű-értékesítési igazgatója.
-
Rosalia Borpiknik: óriás nyárindító kerti parti a Ligetben (x)
A Rosalia Borpiknik június 4–7. között ismét benépesíti a Városligetet: borok, pezsgés és nyári hangulat vár a Vajdahunyad vár mögött.







