26 °C Budapest
Angry little kid screaming and throwing a tantrum while grocery shopping with her mom at the supermarket because she wont buy her candy

Inflációs pokolban élnek a magyarok: ennek a 10 terméknek több mint 50 százalékkal nőtt az ára

2022. július 8. 13:01

Az új inflációs adatok egyik legmegdöbbentőbb felismerése, hogy 2021 június és 2022 június között a 10 legjobban dráguló termék átlagára legalább 50 (!) százalékkal emelkedett. Ez olyan mértékű drágulás, hogyha mindegyik termékből vennénk egy egységnyit (a 10 termékből 9 teljesen átlagosnak mondható élelmiszer), akkor az idei nyár első hónapjában, pár száz forint híján 6 (!) ezer forinttal kellene többet fizetnünk a csomagért, mint tavaly júniusban. És ez még csak a jéghegy csúcsa.

A KSH legfrissebb statisztikái szerint 11,7 százalékkal nőttek átlagosan az árak 2021 júniusa és 2022 júniusa között Magyarországon. A két évtizede nem látott drágulás leginkább az élelmiszereket és a tartós fogyasztási cikkek árát érinti, de nehéz olyan termékeket találni, amiknek ne lőtte volna ki az ára. Sőt!

A hivatalos, 180 terméket, szolgáltatást tartalmazó statisztikai listából a Pénzcentrumon most azt vizsgáltuk meg, hogy melyek voltak azok, amik a legdurvább áremelkedésen mentek keresztül egyetlen esztendő leforgása alatt. A helyzet súlyosságát jól jelzi, hogy egy éves távlatban, a 10 legjobban dráguló termékek toplistájába nem lehetett beférni 50 százalék alatti átlagos áremelkedéssel.

Árpokol a magyar boltokban

2021 júniusa és 2022 júniusa között a 200-250 grammos tejes margarin ára lőtt ki a leginkább Magyarországon. A termék átlagosan nem kevesebb mint 70 (!) százalékkal kerül többe idén nyáron, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy míg tavaly 313 forintot kellett fizetni egy darabért, addig most 533-at kell. Szintén súlyosan, 60% fölött drágult átlagosan a falburkoló csempe négyzetmétere és a rétesliszt is.

A csúcsdrágulóktól azonban nem sokkal marad el a csirkecomb és a trappista sajt sem, előbbi kilója átlagosan 59, utóbbi 58 százalékkal kerül most többe, mint egy évvel ezelőtt. Mindezeken felül, több mint 50 százalékkal nőtt még az átlagára a bontott csirkének, a marhahús rostélyosnak, a zsemlének, a 20 százalékos tejfölnek és a fehérkenyérnek is.

Az adatokat látva akkor lesz csak igazán sokkoló a helyzet, ha eljátszunk azzal a gondolattal, mi lenne, ha mindegyik termékből vennék 1 egységnyi darabot tavaly és most. A helyzet az, hogy a képzeletbeli bevásárlókosarunk

2021 júniusában 9 895 forintba került volna, idén júniusban azonban átlagosan már 15 691 forintot kellene fizetni érte. Ez összességében 59 százalékos drágulás.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

És természetesen ez még csak a jéghegy csúcsa, mindezeken felül bőven találni, főleg élelmiszereket, amiknek az ára 20-30-40 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. A teljesség igénye nélkül ilyen többek között a csirkeszárny, a félbarna kenyér, a paradicsom, az akácméz, a citrom, a rizs, az olaszfelvágott, a kávé, a tojás, de a laminált parketta, a macskaeledel, a babakocsi, és a konyhaasztal is.

Egy hónap is nagy durvulást hoz

Bár 2022 májusa és júniusa között a KSH átlagosan 1,5 százalékos infláció növekedést mért, azért a termék listában így is bőven akadnak olyanok, amik ennél jóval keményebben drágultak. A havi drágulása lista élén például egy kiló citrom végzett, aminek az átlagára 19 (!) százalékkal volt drágább júniusban, mint májusban. De ugyancsak 10 százalék fölött drágult a tejes margarin és a vöröshagyma kilója is.

Nem sokkal maradt el azonban a 10 százaléktól a kései burgonya, a mirelit hasábburgonya, a fogrém és a kukorica konzerv sem. De igazából 8 százalékkal drágult a gyorsfagyasztott zöldborsó, a trappista sajt, a 2 fős szállás egy estére, egy 4 csillagos szállodában, illetve a fejes káposzta is.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm