A Magyar Honvédség készen áll arra, hogy szükség esetén segítséget nyújtson egy árvízi veszélyhelyzet kezelésében – közölte a honvédelmi miniszter.
Sokan nem is tudják, pedig ebben a háztartási hulladékban arany van: őrült nagy hiba ezeket kidobni
A Royal Mint nevű brit érmegyártó cég új fejezetet nyitott a vállalat történetében, ugyanis elektronikai hulladékot kezdtek feldolgozni, mégpedig azért, hogy aranyat nyerjenek ki belőle. A walesi Llantrisantban található telephelyükön egy nagy ipari üzemet építettek, ahol régi áramköri lapok feldolgozásával gyűjtenek nemesfémet – számolt be róla a BBC.
Az elektronikai hulladék termelődése - amelybe a régi telefonoktól és számítógépektől kezdve a televíziókészülékekig minden beletartozik – világszerte egyre jelentősebb problémát jelent. A Royal Mint üzemének új létesítményében ezeket dolgozzák fel: a folyamat során először felmelegítik az alapanyagot, hogy kinyerhessék belőlük a különböző alkatrészeket, ezután pedig a levált tekercsek, kondenzátorok, csapok és tranzisztorok halmazának szitálása, válogatása, szeletelése és kockára vágása következik, miközben az alkatrészek egy szállítószalagon haladnak. A munka során mindent kiválogatnak, ami aranyat tartalmaz.
Azt, amit itt csinálunk, nevezhetjük „városi bányászatnak” is. Fogjuk a társadalom által termelt hulladékot és kibányászunk belőle az aranyat
- árulja el Inga Doak, a cég fenntarthatóságért felelős vezetője.
Az aranyat tartalmazó darabok ezután egy helyszíni vegyiüzembe kerülnek, ahol egy olyan kémiai oldatba helyezik őket, ami képes kioldani belőlük az aranyat, végül pedig kiszűrik az oldatból az aranyport. Habár a por első ránézésre elég jelentéktelen aranyforrásnak tűnik, valójában színtiszta aranyról van szó, amit már csak egy kemencében kell felmelegíteni ahhoz, hogy csillogó aranyrögökké alakuljon át.
A hagyományos aranykinyerési eljárások nagyon energiaigényesek és rengeteg mérgező vegyszert használnak hozzájuk. Ez az új eljárás azért számít úttörő megoldásnak, mert a vegyianyagokat szobahőmérsékleten alkalmazzák, alacsony energiafelhasználással. Az a célunk, hogy évente több mint 4000 tonna e-hulladékot dolgozzunk fel, amiből akár 450 kg arany is előállítható
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- mondja Leighton John, a Királyi Pénzverde üzemeltetési igazgatója.
Az aranyat kezdetben ékszerek készítésére használták fel, később pedig emlékérméket kezdtek gyártani belőle - nem véletlenül, ugyanis az arany árfolyama még mindig meghatározó jelentőségű gazdasági mutatónak számít. Az arany visszanyerése mellett a vállalat azt is vizsgálja, hogy hogyan hasznosíthatná újra az áramköri lapokból kinyert egyéb értékes anyagokat is – ilyen például az alumínium, a réz, az ón vagy az acél.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
-
Új vásárlók a magyar drogériákban: így változott meg a piac
A drogérialáncok nem csak hazánkban, Európa többi országában is dinamikusabban fejlődnek, mint a többi lánc.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.