Három régiós ország befektetés-ösztönzési politikájáról közöl rövid összeállítást a mai Napi Gazdaság, melyből látható, hogy míg Szlovákiának gyakorlatilag nincs, addig Csehországnak és Romániának átgondolt stratégiája van a külföldi beruházók megnyeréséért folytatott egyre erőteljesebb küzdelemben. Azt természetesen nem lehet megmondani, hogy állami támogatások nyújtása nélkül milyen szaldóval zárna az adott ország költségvetése, illetve hogy a segítség nélkül is valóban azt az országot választotta volna-e a beruházó. Szlovákiában 19, Csehországban 26, míg Romániában 16%-os a társasági nyereségadó kulcsa.
2005.08.16 05:55
Tomboló adóverseny - Mit mutat a magyar valóság?
2005.01.07 09:06
Merre tart az adóverseny a kelet-európai régióban, s hol tart Magyarország?
Szlovákia - eseti jelleggel
A Hankook Tire dél-koreai gumiabroncs-gyár szlovákiai beruházási szándéka világított rá arra, hogy északi szomszédunknak gyakorlatilag nincs átgondolt, keretek (azaz kontroll) közé szorított beruházás-ösztönzési politikája. A Hankook mintegy 500 millió euró értékben tervezne beruházni, melyhez eredetileg a szlovák gazdasági miniszter a beruházási összeg 21%-ig terjedő összes állami támogatást ígért, melyet végül a kormány leszavazott a túlzott költségvetési megterhelésre hivatkozva. Jelenleg még nincs döntés az újabb támogatási csomag ügyében.
A szlovák költségvetésben tehát nincs külön meghatározva, hogy évente mekkora összeget szánhatnak a külföldi beruházók ösztönzésére, az egyedi megállapodások viszont kész tények elé állítják a kérdésekben illetékes kormányt, mely a Hankook-ügyhöz hasonló kockázatokkal jár. A befektetőknek sem kedvező, ha nem tudják, hogy nagyjából mire számíthatnak. Az egyetlen biztos fogódzó Szlovákiában az, hogy a négy legfejlettebb megyében minimalizálják a befektetőknek juttatott támogatásokat, ehelyett inkább a négy kevésbé fejlett megyébe (Eperjes, Kassa, Besztercebánya, Nyitra) próbálják csalogatni őket.
2005.08.04 10:05
A legújabb fejlemények a szlovákiai Hankook-beruházás körüli huza-vonáról
Csehország - 100 milliárdos pozitív szaldó a támogatás nyomán
A 2006 végéig még bizonyára érvényben maradó cseh befektetés-ösztönzési politika keretében a cégek kifejezetten kedvelik a legfeljebb 10 évre szóló társasági nyereségadó-mentességet. Az állam finanszírozza a befektetéshez szükséges munkaerő átképzését, emellett segít a megfelelő telephely kiválasztásában is. A legnagyobb ellenzéki párt, illetve a cseh gazdasági kamara meg akarja szüntetni a külföldi beruházóknak szóló jelenlegi ösztönzési rendszert.
JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A brünni Mendel Egyetem professzora, Václav Vyhíbal nemrég megjelent tanulmánya szerint 14 állami támogatást igénybe vevő nagyobb cég öt év alatt 4.4 milliárd korona (100 forint = kb. 12 cseh korona) támogatásban részesült, míg a vizsgált időszakban ezek a cégek adók és járulékok formájában mintegy 13 milliárd koronát fizettek be az államkasszába.
Amennyiben mind a 170, állami támogatásban részesült cseh céget figyelembe vesszük, akkor szakértők szerint a cseh költségvetés mintegy 100 milliárd koronás plusszal zárja a támogatással létrejött projekteket.
A jogszabályok értelmében Romániában a külföldi és belföldi befektetők azonos kedvezményeket élveznek a gazdasági növekedés, a hátrányos helyzetű térségek, illetve a kis- és középvállalkozások fejlesztése érdekében.
Az 1 millió dollárnyi (mintegy 200 millió forintnyi) értéket meghaladó befektetések esetében - infrastruktúra-fejlesztés és új munkahelyek teremtése esetén - nem kell vámot fizetni a befektetésből származó bevételből vásárolt új technológiai eszközök után, emellett három évig adókedvezménnyel, illetve adómentesen lehet megvásárolni olyan ingatlant, melye a befektetéshez kapcsolódik, ezen túlmenően a befektetés értékének 20 százalékáig terjedő nyereségadó-kedvezmény is igénybe vehető.
A kkv-kat létrehozó, illetve fejlesztő magánbefektetőknek állami támogatás, illetve garantált hitel adható. (Kkv: 250 főnél kevesebbet foglalkoztat, éves árbevétele kevesebb 8 millió, vagy éves nyeresége kevesebb mint 5 millió euró.) Az évi 100 ezer eurós forgalmat el nem érő, és maximum 9 főt foglalkoztató mikrovállalkozásoknak csak 3%-os nyereségadót kell fizetniük.
A hátrányos helyzetű térségek fejlesztése érdekében a román hatóságok 38 különleges gazdasági övezetet hoztak létre 10 évre szólóan, elsősorban a bányavidékeken: az itteni beruházások addig adómentesek, ameddig különleges övezetnek minősülnek. A szabadkereskedelmi övezetekben működő cégek 2006 végéig mentesülnek a nyereségadó megfizetése alól, emellett ÁFÁ-t sem kell fizetniük az övezeten belül folytatott tevékenység után.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
-
A tökéletes őszi hétvége Egerben: mutatjuk a legérdekesebb programokat és borkóstolókat
Cikksorozatunk második részében a Bikavér és a Csillag hazájába látogatunk.
-
Milliók múlhatnak egyetlen telefonhíváson: érdemes nagyon figyelni
Folytatjuk adatbiztonságról szóló cikksorozatunkat.
-
Hogyan alakulnak a bérek a magyar IT piacon 2024-ben? (x)
Az IT szektorban továbbra is magas bérek várhatók, de az infláció komoly kihívást jelenthet.