18 °C Budapest
Budapest, 2023. július 15.Gyümölcs kínálat a Kondor Béla sétányon a XIX. kerületi Havanna lakótelepen.MTVA/Bizományosi: Róka László ***************************Kedves Felhasználó!Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.

Sokkoló árak jöhetnek a piacokon, boltokban: durván megdrágulhatnak a magyarok kedvenc gyümölcsei

2024. március 1. 16:03

A Pénzcentrum által megkérdezett szakértők számítanak még a hidegbetörésekre és a fagyok visszatértére. A gyümölcstermesztők ennek ellenére bíznak abban, hogy az idén jobb lesz a termés a tavalyinál, de komoly lehet a baj, ha a fagyok még nem terveztek elmenni tavasszal. Braunmüller Lajos és Apáti Ferenc is megerősítették, hogy több gyümölcsfajtával is gond lehet idén, ráadásul a borászatok feje is főhet.

Még az elmúlt évekhez képest is sokkal korábban érkezett meg az idén a tavasz. A meteorológiai intézet jelentése szerint februárban több olyan nap is volt, amikor az ilyenkor szokásos hőmérsékletnél jóval melegebb volt Magyarországon, sorra dőltek a melegrekordok is.

Annak talán lehet is örülni, hogy február vége előtt már elhagyhattuk a télikabátot, csakhogy nem ennyire boldogok a gyümölcstermesztésből élő magyarok. A szokatlanul enyhe időjárás miatt ugyanis okkal lehet attól tartani, hogy a gyümölcsösökben szinte helyrehozhatatlan károkat okoz ez az idő. Ha pedig a gyümölcsök termése elmarad a várttól, akkor ez egész biztos, hogy a piacokon és a boltokban is éreztetni fogja a hatását. Megkérdeztük a szakértőket, hogy mire számítsunk idén a gyümölcsök terén.

Még jöhet a fagy

Az időjárási tapasztalatok azt mutatják, hogy a korai tavasznak örülést az emberek később azért megbánják, ugyanis szinte törvényszerű, hogy a tél még nem egészen tervezett elmenni. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője szerint ez most is így lesz.

Ha kialakulna az a valószínűtlen eset, hogy a tavaszias időjárás töretlenül folytatódik, akkor nem lenne komoly probléma amiatt, hogy a gyümölcsfák biológiai ciklusa megváltozott és korábban kezdődött a rügyezés. Sajnos azonban sokkal valószínűbb, hogy a következő hetekben, vagy akár még április folyamán is hideghullám érkezik, amely jelentős károkat tud okozni a korán kipattant rügyekben vagy már a virágokban. Különösen a hajnali fagyok visszatérése valószínű. Ilyen esetekben az enyhe fagyokat, mínusz 1-2 fokig egyes módszerekkel, például vizes permetezéssel, esetleg fáklyázással még lehet kezelni, a komolyabb károk így elkerülhetők. Fontos leszögezni, hogy ezek a beavatkozások tovább növelik a termelők egyébként sem kismértékű költségeit, amelyet nehezen tudnak később elismertetni a felvásárlókkal

- fogalmazott a szakértő. Azt is hozzátette, hogy veszteségekre a gyümölcstermelőknél számítani is kell emiatt.

Ha azonban a következő két hónapban mínusz 4-5 fok, vagy ennél hidegebb lesz, akkor az néhány óra alatt jelentős volumenben teheti tönkre a túl korán beindult növények rügyeit és virágait. A kár mértéke ilyenkor a fagy mértékétől és földrajzi előfordulásától függ: fagyzugos területeken, völgyekben biztosan lesznek veszteségek, országos, érdemi fagy esetén viszont a termés nagyobb része is odaveszhet. A korai, szokatlanul enyhe, tavaszias időjárás tehát komoly kockázatokat hordoz

- mondta még Braunmüller Lajos.

Kajszi, őszi, alma és szőlő is veszélyben

És mely gyümölcsöket fogja érinteni az időjárás miatt szinte biztosan bekövetkező visszaesés a termelésben? Az Agrárszektor főszerkesztője többet is felsorolt:

Sajnos több fajt is érint a veszély, a kajszi, az őszibarack, a szilva, az alma és a szőlő nagymértékben veszélyeztetett. A szőlőben bekövetkezett nagymértékű elfagyás akár az országos bortermést is veszélyeztetheti, annyira, hogy az az évjáratra, a borpiacra is kihatással lehet

- mondta Braunmüller Lajos. Ezt pedig megerősítette lapunknak Apáti Ferenc, a Fruitveb elnöke is: ő úgy fogalmazott, hogy ők még reménykednek abban, hogy idén megúszhatják a gazdák a fagykárokat.

A legveszélyeztetettebb gyümölcsfajok ebben a tekintetben a kajszi és az őszibarack, majd jön sorban – a teljesség igénye nélkül – a cseresznye, szilva, körte, meggy és alma. Mostanra szokásossá vált, hogy tavasszal másfél-két hetes ciklusokban, néhány napra „visszatér a tél”, ami azt jelenti, hogy sarkvidéki eredetű hidegbetörésekkel nagyon hideg levegőt és éjszakai (vagy akár nappali) fagyokat hagy maga után. Úgy tűnik az utóbbi évekből, hogy a természet ezen viselkedése már-már tendencia, így sajnos számítanunk kell rá, hogy idén sem ússzuk meg a tavaszi fagyokat. Nyilván nem lehet megjósolni az időjárást három hónappal előre, és reménykedünk abban, hogy idén nem lesznek fagykárok a gyümölcsösökben, de tartok tőle, hogy nem az a kérdés, hogy lesz-e fagyos éjszaka, hanem az, hogy hányszor és milyen mértékű. Ha a következő 3 hónapban nem lesznek komoly lehűlések, akkor ezzel a korai kitavaszodással és virágzással sincs semmi gond. A kárvalószínűség azért növekszik, mert míg egy zárt, bimbós állapotban lévő virág mínusz 3-5 fokot is elvisel komolyabb károsodás nélkül, addig a nyitott virág vagy a kötődött kis gyümölcs már mínusz egy-másfél fok alatti hőmérsékleten károsodik. A károsodás mértéke rohamosan emelkedik a hőmérséklet csökkenésével. Például egy néhány órás mínusz 4-5 fok az összes nyitott virágot és kisgyümölcsöt „lesepri” a fáról

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- mondta Apáti Ferenc.

Jobbnak kell lennie a termésnek, mint tavaly

A szakmaközi szervezet elnöke azt is megosztotta a Pénzcentrummal, hogy tavaly elég gyenge volt a termés pár gyümölcsfaj esetében, és azt is nagyon remélik, hogy ennél az idén jobbra lehet számítani.

Tavaly ugyanis a legtöbb gyümölcsfaj esetében nem volt nagy termés: a kajszit és az őszibarackot elkapták a tavaszi fagyok, ezért kifejezetten gyenge termés volt, a körte, meggy és a cseresznye egy gyenge közepes terméssel volt jellemezhető, míg a szilva felemásra sikeredett, vagyis az észak-keleti országrészben jó mennyiséget hozott, más országrészekben viszont kifejezetten gyengén produkált. Egyedül az alma esetében volt egy egészen jó termés volt, de itt sem voltak túlterhelve a fák. A csapadékviszonyok tavaly közel optimálisak voltak, már kora tavasztól, sőt téltől kezdve nyár közepéig jó volt a csapadék-ellátottság, a szeptember-október volt száraz és szokatlanul meleg, azonban a november-január időszakban is bőséges csapadék hullott. A tavalyi, egyáltalán nem kiemelkedő termés és a kiváló csapadékviszonyok összességében megfelelő hátteret adnak egy idei jó virágzáshoz, ami alapja a jó termésnek. Viszont ezeket a pozitív kilátásokat és várakozásokat egy nap leforgása alatt átírhatja az időjárás, különösen az esetlegesen március közepe és május közepe között érkező tavaszi fagyok

- mondta Apáti Ferenc.

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője még hozzátette, hogy nem csak a gyümölcstermesztést, de az ettől jelentősen függő borászatot is könnyen taccsra vághatja az, ha nem lesz elég jó termés az idén.

Ha országos és érdemi fagy lesz a következő körülbelül két hónapban, akkor a termés nagyobb része, akár 70-80 százaléka is odaveszhet. Sajnos ez nem is irreális forgatókönyv, könnyen előfordulhat, hogy április végéig még lesznek hideg, mínusz 5 fokos, vagy ennél is zordabb hajnalok. Ebben az esetben a felsorolt gyümölcsökből (kajszi, őszibarack, alma, szilva és szőlő) komoly kínálati hiány alakulhat ki, amely érezhető drágulást eredményez a nyári, kora őszi hónapokban, és óhatatlanul felpörgeti az importot. Könnyen kialakulhat egy szűkösség az idei évjárat boraiban is, amelyet viszont könnyedén pótol az import - ez a már egyébként is nehéz helyzetben lévő hazai borászat pozícióit tovább rontja

- zárta gondolatait a főszerkesztő.

címlapkép: Róka László / MTI-Bizományosi

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem