Két évtizede használt bevallási feldolgozó rendszert cserélt le a közelmúltban az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), mert az évről évre egyre növekvő elektronikus bevallások feldolgozásához már egy új, továbbfejlesztett, bővített kapacitású rendszerre volt szükség. A múlt hónapban esedékes személyi jövedelemadó bevallási határidő kapcsán is kiderült, megtöbbszöröződött az elektronikus bevallók száma, az adatok feldolgozása folyamatban van, mindenki megkapja a neki járó adó visszatérítést.
Március 8-áig 667.212 magánszemély nyújtotta be személyi jövedelemadó bevallását. Közülük a január végéig postázott egységcsomagokban lévő bevallási nyomtatványt mindössze a 12,78 %-uk használta, míg tavaly ez az arány 26,28 % volt. A tavalyihoz képest idén 15 %-kal többen használták az adóhivatal által elkészített kitöltő programot, és ez alapján nyújtották be a bevallásukat. Az APEH programjainak használatával jelentősen csökkent a bevallások hibaaránya: 2008-ban ezen időszakban 45 % fölötti volt a hibák aránya, idén eddig csupán 22 %.
Mint ismeretes 2009. január 1-jétől valamennyi bevallás, adatszolgáltatás kitöltő programjának kitöltése AbevJava programmal lehetséges, amely platform független, ezáltal nem csak Windows operációs rendszerekre, hanem különböző operációs rendszerrel működő gépekre is telepíthető. Az adóhivatal az új kitöltő-ellenőrző programok bevezetésével "csendes" rendszerváltást hajtott végre, és ezért szükségessé vált az adóhivatal belső feldolgozó informatikai rendszerének megújítása is. A több mint 20 éve kiválóan üzemelő feldolgozó rendszert egy új technológiájú Oracle feldolgozó rendszer váltotta le.
Ennek legfontosabb előnye, hogy a korábbi decentralizált rendszert, egy gyorsabb, korszerűbb központosított rendszerre cserélte le az adóhatóság. Az új rendszer nagy előnye, hogy az adóhivatal által kialakított mind a külső internetes, mind a belső feldolgozó programok azonos összefüggés-vizsgálati szempontok alapján működnek. A külső és belső programok harmonizálásával minimálisra csökkent a hiba lehetősége az adatok feldolgozása során.
A rendszer tesztelése és hibátlan működése érdekében valamennyi adatot az éles üzembe indítás előtt többszörösen ellenőriztek. Az adatok feldolgozása folyamatos, mindenki visszakapja a neki járó összeget.
-
Elfogyott a munkaerő? Ilyen szakembereket keresnek most leginkább a cégek
Hiába a versenyképes bér, egyre több pozícióra egyszerűen nincs jelentkező.
-
Több mint 22 milliárd forintot takarítottak meg a magyarok tavaly a Lidl Plus-al
A magyar vásárlók 85%-a minden vagy majdnem minden vásárlásnál használja a hűségkártyáját vagy mobilalkalmazását, míg mintegy 60%-a több programot is aktívan igénybe vesz.
-
Negyedik éve piacvezető a Toyota Magyarországon (x)
A Toyota 2025-ben is megőrizte piacvezető helyét Magyarországon.
-
Taxizás stresszmentesen? Mutatjuk a leghasznosabb funkciókat! (x)
Kényelem és biztonság minden út során: fedezd fel a Bolt beépített biztonsági funkcióit!
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







