MNB: a babaváró támogatásoknál az új kibocsátások csökkenésére lehet számítani

MTI
2021. március 12. 17:22

A hitelpiac a koronavírus-járvány ellenére kiemelkedően teljesített tavaly, a vállalati és a lakossági hiteldinamika alapján egyaránt az uniós élmezőnyben van Magyarország - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzője pénteken online sajtótájékoztatón. A jegybank legfrissebb, a hitelezési folyamatokat ismertető jelentését kommentálva Dancsik Bálint kiemelte: a vállalati hitelállomány éves növekedése 9,4 százalékos volt tavaly, az állomány 2020 utolsó negyedévében 2,5 százalékkal, 227 milliárd forinttal bővült.

Az új hitelfolyósításokat a jegybanki és állami hitelprogramok jelentősen támogatták, stabilizálva a lakossági és a vállalati hitelpiacot - fűzte hozzá Nagy Tamás főosztályvezető. Megjegyezte: az államilag támogatott programok idén is támaszt nyújtanak a hitelezésnek. Tájékoztatása szerint 2021 első felére a lakáshitelek és a személyi kölcsönök terén egyaránt a hitelkereslet élénkülését várják a bankok, csakúgy, mint a vállalati hitelek esetében.

A most bejelentett hitelprogramok mellett a garanciaprogram-bővítések lehetővé teszik, hogy a sérülékenyebbnek tekinthető cégeknél is fennmaradhat a kedvező feltételek melletti finanszírozás - vélekedett. Dancsik Bálint közölte: az állami és jegybanki programok hatására a kkv-hitelállomány 13,2 százalékkal emelkedett 2020-ban. A kedvező eredményekhez a fizetési moratórium jelentősen hozzájárult.

A vállalatok hitelfelvételét a Növekedési hitelprogram (Nhp) Hajrá! szerződéskötései jelentősen támogatták: a teljes vállalati hitelkibocsátás több mint fele, míg a kkv hitelkibocsátás közel 90 százaléka a program keretein belül valósult meg a járvány kitörése óta. Közben a moratóriumban részt vevő cégek aránya 10 százalékponttal csökkent, az utolsó negyedévben 39 százalékuk volt benne.

Kitért arra, hogy a vállalati hitelezési feltételek nem változtak érdemben az utolsó negyedév során, közben az üzleti célú ingatlanhitelezés kondícióin a bankok 61 százaléka szigorított. A bankok 2021 első felére nem jeleztek előre szigorítást vagy enyhítést sem a lakossági, sem a vállalati hitelezésben.

Dancsik Bálint ismertetése szerint a lakossági hitelállomány 257 milliárd forinttal nőtt az utolsó negyedévben.

Tavaly decemberben így 14,5 százalékkal nőtt a tranzakciók hatására az egy évvel korábbihoz képest. Ez az éves dinamika a legmagasabb érték az EU országai között, ugyanakkor a fizetési moratórium hatását kiszűrve a növekedési ütem 8,4 százalék lenne év végén - mondta.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A lakosság hitelállománya elsősorban a babaváró kölcsönök és a lakáshitelek erőteljes kibocsátásának, valamint a moratórium törlesztéseket visszafogó hatásának köszönhetően bővült. A moratóriumban a jogosult lakossági állomány 54 százaléka vett részt év végén, ez érdemben nem változott 2020-ban. A tavalyi negyedik negyedévi kibocsátás egyharmada államilag támogatott hitel volt, a babaváró hitelek állománya 2020 decemberében már a teljes lakossági állomány 13 százalékát tette ki.

Aláhúzta: a hitelezés minden szegmensben egészséges formában bővül, a hitel/GDP arány uniós szinten a legalacsonyabb (16 százalék), az MNB adósságfék szabályai egészséges mederben tartják a hitelezést. A lakossági hitelezés bővülését idén az otthonfelújítási támogatás, az otthonfelújítási kölcsön, vagy az új lakások öt százalékos áfája is támogatja.

A babaváró támogatásoknál az új kibocsátások csökkenésére számítanak középtávon, a jogosult állomány fokozatos mérséklődése miatt

- mondta az elemző.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 28. 11:35
A Media1 podcast- és rádióműsor vendége volt D. Tóth Kriszta újságíró, a WMN alapító-tulajdonosa, a...
Bankmonitor  |  2024. április 28. 10:18
A héten számos, minden magyart érintő hír látott napvilágot, többek között megjelent a legfrissebb á...
Holdblog  |  2024. április 28. 09:25
A Nasdaq Global Financial Crime Report 2024. évi kiadványa szerint csak tavaly nagyjából 3100 m...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem