Itt a friss KSH jelentés: kár érte, az év elején még bőven dübörgött a magyar ipar

2020. április 15. 12:38

2020 februárjában az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munka-és szökőnaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 1,7 százalékkal emelkedett. A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban még nem jelentkezett.

A KSH friss adatai szerint 2020. februárban az ipari termelés volumene 4,1 stzázalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt februári adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás februárban 0,2 százalékkal emelkedett.

Az ipari export volumene 6,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 39%-át képviselő járműgyártás kivitele 6,0, a 15 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 13,5 százaékkal emelkedett. Az ipar belföldi értékesítése 0,5 százalékkal mérséklődött, ezen belül a feldolgozóiparé 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.

Az iparon belül a döntő súlyt (95%) képviselő feldolgozóipar termelése 4,3%-kal nőtt, míg a csekély súlyú bányászaté 17,2%-kal visszaesett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 3,8%-kal emelkedett.

A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 32%-át képviselő járműgyártásban lassult a növekedés üteme: a kibocsátás februárban 5,0%-kal haladta meg az egy évvel korábbi termelési szintet. A közúti gépjármű gyártásának volumene 5,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 4,5%-kal emelkedett. A feldolgozóipari termelés 12%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,6%-kal emelkedett. A jelentős súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártása 25%-kal bővült. 

A feldolgozóipari termelésből több mint 10%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,6%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva, mindkét értékesítési irányban növekedést mértünk. Mindegyik alágazatban emelkedett a kibocsátás. A legnagyobb súlyt (27%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 6,9, a második legjelentősebb takarmány gyártása 3,8%-kal bővült.  A közepes súlyú alágak közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,4, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 7,7%-kal csökkent az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Lokálisan

Az ipari termelés csak Közép-Dunántúlon (0,9%-kal) és Budapesten (4,0%-kal) csökkent. A többi régióban 1,6 és 14,5% közötti volumennövekedést mértünk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,5%-kal nagyobb volt a 2019. februárinál. Az új belföldi rendelések 4,7, az új exportrendelések 6,8%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány február végén 3,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 23%-kal a kisebb súlyú villamos berendezés gyártása bővült, a külpiaci eladások kedvező alakulásának köszönhetően.  Folytatódott a csökkenő tendencia a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártásában. A kibocsátás februárban 5,3%-kal mérséklődött, a szakágazatok többségében visszaesést mértünk. Hasonlóan az előző hónaphoz, a legnagyobb mértékben, 9,6%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban az export csökkenése miatt, a hazai eladások nőttek.

Az előző évhez képest

A KSH adataiból kiolvasható az is, hogy 2020. január-februárban az előző év azonos időszakához képest: Az ipari termelés 3,2%-kal emelkedett. Az összes értékesítés 65%-át adó külpiaci eladások volumene 5,2%-kal bővült, míg a 35%-ot képviselő hazai értékesítésé 2,6%-kal csökkent. Az ipari termelés három régióban csökkent az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb mértékben, 6,0%-kal Budapesten. A legnagyobb volumenbővülés Pest régióban (12,5%) volt, a többiben 2,7 és 9,3% közötti növekedést mértünk - írja a Hivatal.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 1. szerda
Fülöp, Jakab
18. hét
Május 1.
A Munka ünnepe
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm