Close up of young woman struggling from mental breakdown

Lehangoló látlelet a magyar társadalomról: tényleg Európa legelégedetlenebb népe lennénk?

2022. december 10. 13:05

Kiderült, mennyire elégedetlen nép a magyar: az Eurostat szerint a lakosság harmada nem volt megelégedve a helyzetével. Ezzel pedig Európában a negyedik helyre kerültünk az elégedetlenségi ranglistán. Boldogság tekintetében pedig a lista második felében tanyázik az ország.

A magyar volt a negyedik legelégedetlen nép Európában az Eurostat 2018-as adatai szerint: a 16 éven felüli honfitársaink majdnem harmada mondta azt, hogy nem elégedett a helyzetével, 56,6 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy közepesen elégedett és mindösszesen 13,1 százalék mondta azt, hogy teljesen elégedett a dolgai alakulásával.

Nálunk abban az évben csak a bolgárok, a horvátok és a litvánok voltak kevésbé elégedettek az életükkel. Bulgáriában például az emberek több mint fele alacsonyra mondta ezt az értéket. A vizsgált országok között az írek állnak az élen, ott 45 százalék mondta azt, hogy teljesen rendben van minden, de a finnek és a dánok is igencsak meg vannak elégedve az életükkel.

A térségben elégedetlenség tekintetében a szlovákok következnek utánunk (25,3%), aztán Szlovénia (17,7%) Romániában pedig már egyenesen az uniós átlag alatt van a legkevésbé elégedett népesség aránya, 15,3 százalékon állnak. Nem nagy meglepetés, hogy a környező országok közül az osztrákoknál van arányaiban a legkevesebb elégedetlen ember (9,6%).

Boldogságban jobban állunk

Az uniós statisztikai hivatal azt is megkérdezte az emberektől, hogy az elmúlt négy hétben milyen gyakran érezték magukat boldognak. A magyarok mindössze 1,8 százaléka mondta azt, hogy egyszer sem volt boldog, 12 százalék pedig ritkán érzett így.

A legnagyobb táborba azok tatoznak (48,1%), akik az idő nagy részében boldogok voltak, 28 százalék pedig a kérdésre a "néha" választ jelölte meg. 9,7 százalék pedig azt mondta, hogy az elmúlt 4 hétben mindig boldog volt.

Az országok közötti összevetésben Magyarország a mindig boldogok tekintetében a lista második felében tanyázik. A spanyoloknál 28,5 százalék mondta azt, hogy a megelőző egy hónapban mindig boldog volt, de Izlandon is 27,6 százaléknyian éreztek így, Írország a harmadik 17,4 százalékkal.

A lista másik végén Lettország áll, ahol a lakosság 4,1 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt hónapban mindig boldog volt. De Romániában is 5 százalék alatti ez az arány, Horvátországban pedig épphogy átlépte az 5 százalékot. Ugyanakkor a környező országok közül Szlovéniában, Ausztriában és Lengyelországban is több volt a "mindig boldog" lakos.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Év elején egyébként az Ipsos is készített a témában egy felmérést,

amelyben a harmadik legboldogtalanabb ország Magyarország lett.

Akkor kiderült, hogy a megkérdezettek hajszálnyival több mint fele, 51 százaléka érzi csak boldognak magát, a lakosság 13 százaléka viszont kifejezetten boldogtalan az országban. A legszomorúbbak ezen kívül Törökországban (18 százalék) és Argentínában (14 százalék) élnek. Mint kiderült, egyébként, a magyarok számára a gyerekvállalás a globális átlagnál előrébb helyezkedik el, és a boldogság szempontjából fontos a természetben eltöltött idő is.

Itt a Pénzcentrum Nagy Boldogságfelmérése!

Alig heverte ki a világ a pandémiát, februárban máris kitört az orosz-ukrán háború a szomszédunkban, emelkednek a vállalkozások és a háztartások energiaköltségei, nem mellesleg évtizedes rekordokat döntöget az infláció Magyarországon, egyes élelmiszerek pedig Európán belül nálunk emelkednek a legyorsabban. Egy ilyen mozgalmas, kiszámíthatatlan év végén kíváncsiak vagyunk hogy érzik magukat a magyarok, mi befolyásolja leginkább azt, hogy boldogok-e. Most elsősorban egy általános elégedettségi szintet értünk a fogalom alatt, kérdéseinkkel igyekeztünk lefedni egy átlagos élet minden szegmensét: munka, magánélet, közélethez való viszony. A tavalyi év után idén is felmérjük, boldog nép-e a magyar. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem