Drága nyár várhat a háztulajokra: ettől tropára mehet a kert, nem olcsó helyrehozni

2020. július 25. 12:00

A nyári időszakban mutatja legszebb arcát a gyep, feltéve akkor, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, milyen napszakban locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre. Kertápolási szakértők összegyűjtöttek hét plusz egy aranyszabályt, amelynek betartásával tökéletes pázsitunk lehet.

1. Fűnyírás csakis az esti órákban

A kánikula ideje alatt a fűnyírást érdemes az esti órákra vagy borúsabb napokra időzítenünk. Fontos, hogy a növekedés intenzitásától függően egy-két hetente végezzük el a kerti munkát, ami előtt 24 órával már ne öntözzük meg a pázsitot. A fűnyírás első lépéseként pedig mindig a szegélynyírást végezzük el, csak ezt követően vegyük elő fűnyírónkat, hogy végighaladhassunk a teljes gyepen.

2. Középpontban a vágási magasság

Mivel a hőségben a gyep lassabban regenerálódik, így érdemes a vágási magasságot 4-5 centiméterre beállítanunk. Nagy segítségünkre lehet ebben egy olyan fűnyíró, amelyen a vágási magasságot egy mozdulattal meg tudjuk határozni. Amennyiben 8 centiméternél magasabb a fű, a nyírási munkálatokat két részletben, elsőként magasabb, majd alacsonyabb vágási szinten végezzük el.

3. Öntözés kizárólag korareggel

A száraz időszakban a gyepnek több vízbevitelre van szüksége, melyet a párolgási veszteség minimalizálásával érdemes megadni számára. Éppen ezért kiemelkedően magas hőmérséklet esetén naponta, átlagos nyári napokon hetente négy-öt alkalommal, a kora reggeli órákban, a megszokottnál kissé hosszabb ideig öntözzünk.

4. Mulcsozónyírás erőfeszítések nélkül

A megfelelő robotfűnyíróival tudjuk megvalósítani legkönnyebben a mulcsozónyírást, aminek segítségével a gyep sokkal sűrűbb, egyenletesebb lesz a nyári szezonban is. Az apróra vágott fűnyesedék ugyanis természetes zöldtrágyaként funkcionál, így hasznos tápanyagokkal látja el a talajt. Segítségével ráadásul kiválthatjuk a műtrágyahasználatot is, amivel védeni tudjuk környezetünket.

5. A gyepszellőztetéssel várjunk!

A gyepszellőztetés során a földfelszín feletti filcréteget távolítjuk el, amely ha túlzottan vastag, meggátolja a fűszálak megfelelő víz-, oxigén- és tápanyagfelvételét. A kánikulában azonban tilos elvégezni ezt a kerti munkát, ugyanis nagyfokú stressznek tennénk ki pázsitunkat. A gyepszellőztetéssel érdemes egészen őszig várnunk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

6. Gondoskodjunk a megfelelő tápanyag-utánpótlásról!

A gyep általános tápanyag-utánpótlására használjunk komposztot, amelyet akár mi magunk is előállíthatunk a háztartási hulladékok és a növényi nyesedékek segítségével. A komposztálás egy rendkívül egyszerű folyamat, amellyel kertünk csak nyerhet. Fontos azonban, hogy a humusz vékony rétegű elterítését követően a gyepet egyenletesen és bőségesen öntözzük meg.

7. Gondoskodjunk kerti eszközeink karbantartásáról!

Minden használatot követően gondoskodjunk a fűnyírók és fűkaszák szükséges karbantartási feladatainak elvégzéséről. Tisztítsuk meg eszközeinket a lerakódott nyesedéktől, és rendszeresen élezzük meg fűnyírónk késeit is. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen a kopott késekkel a fűnyírás kifejezetten nehézkessé válhat és az összkép is elmarad majd a várttól. Nézzük át a kopóalkatrészeket, de ügyeljünk a szükséges mennyiségű olaj pótlásáról és a gumikerekek optimális légnyomásáról is!

+1 Ne hagyjuk kárba veszni a keletkezett nyesedéket!

A magaságyás kialakítása során remekül fel tudjuk használni a fűnyírás során keletkezett fűnyesedékeket, úgy, hogy az ágyás feltöltése során talajjal rétegezzük. Ahogyan azt Beh Mariann, a STIHL kertápolási szakértője elmondta, a magaságyásnak számos előnyös tulajdonsága van, például az, hogy a 60 cm feletti ágyást sokkal kényelmesebben lehet gondozni. Ráadásul a talajának összetételét mi határozzuk meg, így a termesztendő növények igényeihez tudjuk tápanyagtartalmát alakítani.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 30. kedd
Katalin, Kitti
18. hét
Április 30.
A katonazene napja
Április 30.
Jazz világnap
Április 30.
A méhek napja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem