25 °C Budapest

Ilyen vállalkozásba fognak a járvány alatt a magyarok: tudnak valamit?

2020. április 21. 11:04

2020 márciusában 529 cégalapítás került közzétételre az építőiparban, ami 9 százalékkal még a 2019-es havi átlagot is meghaladja. Az építőipar korábbi lendülete még továbbra is magasan tartja a szektor cégalapítási számait. 2020 márciusában közel 80 százalékkal több vállalkozás indult az ágazatban, mint amennyi megszűnt. Várható volt, hogy a koronavírus hatása nem jelenik meg rögtön az ágazatban, de a márciusi értékek minden korábbi várakozásra rácáfolnak.

Az építőipar mindig is rendhagyóan viselkedett a többi ágazathoz képest, az extrém magas márciusi cégalapítási szám azonban még a korábbi évekéhez képest is kiemeli az ágazatot a többi ágazat közül. Az egy hónap alatt közzétett 529 cégalapítás nem jelent ugyan rekordot, de a 2019-es - szintén magas bázisnak tekinthető - havi cégalapítási átlagot 9 százalékkal még meg is haladja.

Összességében a havi cégalapítási szám illeszkedik a korábbi trendbe, de ezúttal a trendben maradás jelent meglepetést. Ennek vélhetően jelentős részben az az oka, hogy a korábban indult cégalapítási folyamatokat már nem akarták az utolsó pillanatban megállítani a vállalkozók, ha már a cégalapításhoz kapcsolódó költségek nagy részét befizették, és az adminisztrációs folyamatokon is túl vannak.

Ezzel szemben az ágazatban 1 hónap alatt csak 297 cégtörlés került közzétételre, ami pedig a korábbi havi értékeknél jóval alacsonyabb. Bármilyen furcsa, vélhetően ebben már látszik a járvány hatása. A jelenlegi válság abban is különbözik a korábbiaktól, hogy az adminisztrációs folyamatok is lassulnak. Ez különösen igaz a nem kritikus adminisztrációs lépésekre. Innen nézve viszont részben érthető, hogy csökken a cégtörlések száma, hiszen a cégtörlés összetett adminisztrációt igénylő megszüntetésre irányuló eljárások előzik meg.

Az adminisztráció lassulása azonban csak eltolódást okoz a céginformációs közzétételekben, így középtávon a cégmegszűnések számának növekedése várható, különösen akkor, ha elhúzódik a járvány és a megszüntetésre irányuló eljárások elszaporodnak. A cégalapítások tekintetében pedig erős csökkenés valószínűsíthető már áprilistól.

2020 márciusában 833 végrehajtás, 92 felszámolás, 59 végelszámolás és 146 kényszertörlés került közzétételre az ágazatban, amelyek egyelőre mind a korábbi trendbe illeszkedő számok. Ezen adatok közül a 833 végrehajtást érdemes kiemelni. Ez rendkívül magas érték ahhoz képest, hogy az ágazatban 54 ezer cég működik. Ez normál gazdasági állapotban nem lenne különösebb probléma, de válsághelyzetben a likviditási problémák sokkal gyorsabban fordulhatnak át tényleges fizetésképtelenségbe, például felszámolási eljárásokba. Tehát a magas végrehajtási arány rossz jel a szektor válságtűrő képességének szemszögéből. Az építőiparra ráadásul jellemzők a hosszú beszállítási láncok, így a likviditási problémák nagyon gyorsan lánctartozásokba fordulhatnak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az építőipar egy része azonban még vélhetően lendületben marad, a korábban megkezdett beruházásokat a vállalkozások értelemszerűen szeretnék még befejezni. Ezek a folyamatok rövid távon akár még gyorsulhatnak is, hiszen sokan igyekeznek még az alapanyagokat beszerezni, munkákat befejezni, amíg még lehet. Hosszabb távon azonban már komolyabb bizonytalanság látszik, sok beruházás nem indul vagy tolódik a járvány miatt.

Az Opten - Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) márciusra vonatkozó értéke átlagosan 18-19 százalék körül mozgott az építőiparban. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten - CFI Békés, Zala és Vas megyékben érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megye produkálta.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 30. kedd
Katalin, Kitti
18. hét
Április 30.
A katonazene napja
Április 30.
Jazz világnap
Április 30.
A méhek napja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem