10 ok: ezért nem leszel sohasem gazdag!

Pénzcentrum2014. május 10. 16:00

Szinte mindenki szeretne gazdag lenni, mégis kevesen hajlandóak valóban tenni is érte. Ha szerinted is mások tehetned az anyagi helyzetedről, ha képtelen vagy spórolni és csak a mának élsz, akkor készülj fel rá, hogy soha nem fogsz luxuskörülmények között élni.

Kivétel nélkül szinte mindenki szeretne többet keresni, jobban élni, szebb házban lakni - egyszóval, gazdag lenni. Ugyanakkor mégis kevesen vannak azok, akik hajlandóak is tudatosan tenni azért, hogy jobb anyagi körülmények között élhessenek. Ahelyett, hogy a külső tényezőkre vagy a szerencsére hagyatkoznánk és másokat hibáztatnánk anyagi helyzetünkért, érdemes végiggondolni, hogy mi magunk mit is tehetnénk azért, hogy sokkal több pénz maradjon a zsebünkben. A Pénzcentrum.hu mutatja a 10 leggyakoribb hibát, amit sokan elkövetnek mindennapi pénzügyeikben. Ha magadra ismersz néhány pontban, ne feledd: sohasem késő változtatni.

1. Túlköltekezel

Fizetéstől fizetésig élsz? Minden hónapban az utolsó fillérig elköltöd az összes pénzed? Ha minden hó elején megveszed azt a leéértékelt ruhát, mert "vétek lenne otthagyni ennyi pénzért" (igaz, soha többet nem veszed fel), vagy hitelre vásárolsz egy nagyobb tévét, akkor könnyen előfordulhat, hogy többet költesz, mint amennyit megengedhetnél magadnak.

KATTINTS! A 16 legfontosabb spórolós trükk: így indulj vásárolni

Persze nem kell mindent megvonnod magadtól, vagy vajas kenyéren élned ahhoz, hogy csökkenteni tudd a költségeidet. Tényleg elég egy kis tudatosság és odafigyelés a vásárlásaid során, és máris sokkal több pénz marad hónapról-hónapra a zsebedben. Például ha listával és teli gyomorral mész bevásárolni, valamint tudatosítod magadban, hogy milyen trükkökkel próbálnak a boltok még több és több pénz elköltésére rávenni, máris sok felesleges kiadástól kímélted meg magad.

2. Nem tervezed meg a pénzügyeidet

Pénzügyeid tudatos kezelésével, nyomon követésével sokat spórolhatsz. Megfontoltabb költekezésre ösztökélhet, mikor hónapról-hónapra szembesülnöd kell vele, hogy milyen felesleges dolgokra is szórtad el pénzt. Ma már az okostelefonunk segítségével is vezethetjük kiadásainkat, amelynek nemcsak rövid, de hosszabb távon is jelentős hatása lehet a pénzügyeinkre. Ráadásul ezeknek a hasznos alkalmazásoknak köszönhetően akár bevásárló listát készíthetsz, árakat hasonlíthatsz össze vagy akár árkövetést is beállíthatsz.

3. Nem teszel félre

A magyar háztartások háromnegyedének nem lenne pénze egy váratlan kiadás esetén, banki megtakarítással pedig a lakosságnak alig 15 százaléka rendelkezik. De nemcsak az elromlott hűtőt vagy mosógépet nem tudná miből kicserélni a lakosság nagy része, a nyugdíjcélú takarékoskodással sem állunk túl jól.

KATTINTS! Sosem találod ki, mire megy el a magyar nyugdíjasok pénze...

Egy öngondoskodási hajlandóságról, a befektetésekről készített kutatás szerint gondolkodásbeli változásra lenne szükség, hiszen a legtöbben akkor sem tennének félre nyugdíjas éveikre, ha megtehetnék. Arra a kérdésre, mit tennének, ha 100 ezer forintot kapnának, a válaszadók mindössze 7 százaléka mondta azt, hogy nyugdíjcéllal takarékoskodna. Pedig elég lenne havonta 15 ezer forintot félretenni (például nyugdíjbiztosításba), amivel 20 év alatt összesen közel 10 millió forintot gyűjthetnénk össze nyugdíjas éveinkre.

4. Túl sok hiteled van

Hiába fontosak a gazdaság fejlődéséhez (és így akár a te gazdagodásodhoz is) a különböző hitelek, például egy vállalkozás elindítása esetén, de a magas kamaton ketyegő hitelkártyák, személyi hitelek nem feltételen segítenek hozzá a vágyott gazdagsághoz. Habár napokra-hetekre annak érezheted magad a hitelből vett lapos tévé előtt, a szintén részletekben fizetett bőrkanapén, a végén könnyen egy olyan adósságspirálban találhatod magad, amiből már csak nagyon nehezen tudsz kimászni. Amikor már adósságrendező kölcsönt vennél fel, hogy a 4-5 hitelt "csak" egy helyre kelljen fizetned, akkor biztos, hogy nincs szükséged arra a nagyobb autóra vagy plasztikai sebészre.

5. Nincsenek vésztartalékaid

Bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy egy nagyobb összegre van szükségünk. Akár elveszítjük a munkánkat, ellopják a laptopunkat vagy a lakást öntötte el a víz, fontos, hogy legyenek olyan könnyen hozzáférhető forrásaink, amikből fedezni tudjuk a váratlan kiadásokat.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

KATTINTS! Van ilyen? Még én fizetek a banknak, hogy beteszem a pénzem?

Leginkább személyes helyzettől függ, de érdemes legalább annyi vésztartalékkal rendelkezni, ami 3, de inkább 6 havi megélhetési költségeidet fedezi. Ha havonta 150 ezer forintra van szükséged, akkor ideális esetben 900 ezer forintos tartalékkal rendelkezel. Ezt az összeget célszerű rövid lejáratú bankbetétekben tartani, hogy szükség esetén könnyen hozzáférhessünk. Célszerű lehet több lekötésben tartani a pénzünket, hogy egy esetleg betétfeltörés esetén ne az összes kamatot bukjuk el.

6. Túl későn kezdesz el félretenni

Ha elég fiatalon (akár a munkába állás első hónapjaitól kezdve) kezded el a takarékoskodást, akkor havi szinten bizony sokkal kevesebbet kell félretenned ahhoz, hogy idősebb éveidre több tízmilliós nagyságrendű megtakarításod legyen. Például havonta 20 ezer forintot félretéve, öt százalékos reálhozammal számolva 10 év alatt valamivel több mint 3,7 millió forintot tudunk félretenni, 40 év múlva viszont már 36 millió forint lesz a bankszámlánkon.

7. Panaszkodsz ahelyett, hogy tennél valamit

Mindig más a hibás, túl keveset keresel ahhoz, hogy félretegyél belőle vagy éppen reménytelennek tartod, hogy valaha megszabadulj az adósságaidtól? Nehéz a régi szokásainkat levetkőzni, főleg a pénzügyek területén. De amíg te magad nem vagy hajlandó áldozatokat hozni azért, hogy rendbe tedd az anyagi helyzetedet, addig hiába várod akár az államtól a megoldást, akár azt, hogy megnyerd a lottót.

8. Csak a mának élsz

Mindig holnap, a jövő héten, vagy inkább jövőre akarod elkezdeni a takarékoskodást? Majd lesz valahogy? Arra a pár évre felesleges félretenni? Érdemes újragondolnod, nyugdíjba vonulás után ugyanis várhatóan még 15-18 évig fogsz élni. Ami nagyon hosszú idő ahhoz, hogy a minimális állami nyugdíjra támaszkodj. Gondolj erre, mikor egy felesleges csecsebecsére költöd el azt a 15 ezer forintot ahelyett, hogy félretennéd.

9. Csak egy helyen kamatoztatod a pénzed...vagy nem is kamatoztatod

Sokan bizalmatlanok a bankokkal vagy biztosítókkal szemben, ezért inkább be sem teszik a pénzüket, hanem otthon gyűjtögetik. Így nemcsak a magas hozamoktól esnek el, de a pénzük még folyamatosan veszít is értékéből.

KATTINTS! Kaphatsz sokkal több nyugdíjat is: 30-40 milliód lehet

Amikor választanod kell a befektetési és megtakarítási formák között, akkor érdemes alaposan tájékozódni, és akár több számlán fialtatni a pénzünket. Hogy csak a leghosszabb, nyugdíjcélú megtakarítási formák közül említsünk egy néhányat:nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP), nyugdíjbiztosítás. De vásárolhatsz akár állampapírt is, ebben a cikkünkben például megmutatjuk, hogyan teheted ezt meg egyszerűen, és milyen típusok közül választhatsz.

10. A csodára vársz

Ha a csillagok szerencsés állására, az államra, a lottó ötösre, egy váratlan örökségre vagy a sokat fizető álom munkahelyre vársz ahelyett, hogy a saját kezedbe vennéd a pénzügyeid irányítását, akkor a legnagyobb valószínűséggel soha nem leszel gazdag. Ahelyett, hogy a külső tényezőkre és a szerencsére hagyatkoznál, miért nem koncentrálsz arra, amit Te magad megtehetsz ma azért, hogy pár éven belül sokkal jobb anyagi helyzetbe kerülj?

Címkék:
hitel, nyugdij, öngondoskodás, megtakarítás, gazdagság,