10 °C Budapest
Ömlik a víz a világhírű sóbányában: meghosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon + Fotók

Ömlik a víz a világhírű sóbányában: meghosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon + Fotók

2025. május 22. 12:47

Ismét komoly problémát okozott a vízszivárgás a Hargita megyei sóbányában – a látogatók egyelőre lemondhatnak a parajdi sós levegőről. Közben a helyszínen öt nagy teljesítményű motoros szivattyú dolgozik, és egy kivitelezőt új csatorna ásásával bíztak meg a víz elvezetésére.

Újabb 15 nappal, június 6-ig meghosszabbította a helyi hatóság a veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában, miután a Korond-patak vízhozama az elmúlt napok esőzései miatt ismét jelentősen megemelkedett – számolt be róla a Székelyhon a Hargita megyei prefektusi hivatal közlése alapján.

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) döntésének értelmében a sóbánya és a híres sószoros egyelőre nem látogatható, a terület biztonsági okokból továbbra is le van zárva a turisták elől.

Hatalmas szivattyúk, új csatorna: zajlanak a védekezési munkák

A veszélyhelyzet május 13-i kihirdetése óta a szakemberek folyamatosan dolgoznak azon, hogy elvezessék a bányába bejutó vizet, és megelőzzék a további károkat. A helyszínen öt nagy teljesítményű motoros szivattyú működik, egy kivitelező cég pedig új csatornát ás, hogy a víz minél gyorsabban eltűnjön a problémás szakaszról.

A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (közel 32 millió forintos) gyorssegélyt ítélt meg Parajd községnek, hogy mielőbb megszüntethessék a sóbányát fenyegető vízbefolyást.

JÓL JÖNNE 5 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 5 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 106 053 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,39%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank (THM 10,61%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Miért olyan fontos a parajdi sóbánya?

A parajdi sóbánya nemcsak Románia, de Európa egyik legismertebb egészségturisztikai látványossága: a hűvös, sós levegőjű járatok nyaranta valóságos menedéket jelentenek a kánikula elől, nem mellesleg gyógyhatású klímájukkal sokak légzőszervi panaszait enyhítik. A bányához tartozó sósfürdő és sószoros is népszerű célpontja a környékre érkező turistáknak.

A mostani leállás – bár indokolt – komoly érvágást jelenthet a helyi turizmusnak, különösen, hogy a nyári szezon már a küszöbön áll. A sóbánya néhány évvel ezelőtt is zárva volt – igaz, akkor nem természeti okok, hanem dolgozói sztrájk miatt kellett felfüggeszteni a látogatást. A helyi hatóságok szerint a lakosság és a turisták biztonsága mindennél fontosabb, ezért kérik a látogatók türelmét. A CLSU folyamatosan tájékoztatja a lakosságot a helyzet alakulásáról, és szükség esetén segítséget nyújtanak a közelben tartózkodóknak vagy a környező gazdaságoknak is.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 15. vasárnap
Kristóf
11. hét
Március 15.
A magyar sajtó napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?