Mindjárt indul egy újabb olimpia, amin a magyarok elképesztő jók: nekik lehet szurkolni
Augusztus 25-én, vasárnap 9 órától rendezik az idei Közép-európai Matematikai Olimpia (Middle European Mathematical Olympiad, MEMO) megnyitóját.
Augusztus 25-én, vasárnap 9 órától rendezik az idei Közép-európai Matematikai Olimpia (Middle European Mathematical Olympiad, MEMO) megnyitóját.
Kihirdették a felsőoktatási felvételi ponthatárokat: közzé tette az Oktatási Hivatal, mely szakokra milyen eredményekkel lehetett bejutni idén. A felvételizőket SMS-ben is értesítik.
A belvárosban az éjszakák rendszerint melegebbek, a minimumhőmérsékletek pedig magasabbak, így ott az elmúlt év középhőmérséklete 15,2 °C volt.
A Covid19 modern vakcinákban használt módosított hírvivő RNS feltalálójaként kapta meg Karikó Katalin és Drew Weissman a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat.
"A legfontosabb, hogy örömmel végezzük a munkánkat - mondta Karikó Katalin hétfőn újságíróknak.
Harminc százalékkal növelte hallgatói létszámát a Szegedi Tudományegyetem a 2023-as központi felvételi eljárásban – 7896 új hallgatót vett fel az intézmény, így több mint 9000 új diák kezdheti meg tanulmányait szeptembertől.
Drasztikus időjárás-változást, a szélsőséges események gyakoribbá válását, jelentős hűtési energiafelhasználás-növekedést, jeleznek előre a Dél-Alföldön a következő évtizedekre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói.
Az SZTE országosan első a HVG 2023-as felsőoktatási rangsorában oktatói kiválóság alapján.
Az október 26-án megjelent QS listára a világon mintegy 700, Európa-szerte 303, hazánkban mindössze 3 intézmény került be.
A már korábban bevezetett intézkedéseket - amelyek szerint az épületekben csökkentették a hőfokot - újabb rendelkezésekkel bővítették.
Újabb díjat zsebel be Karikó Katalin, az SZTE professzora és amerikai kutatótársa kapja a Japán Díjat.
Idegsejteket védő, gyulladáscsökkentő új gyógyszerjelölt vegyületcsalád fejlesztésén dolgoztak több mint négy éven át.
Friss egyetemi rangsor: továbbra is az ELTE áll az élen, de a vidék sem marad el.
Ennek során a betegek izomműködése nincs kikapcsolva, a légzést műtét közben nem lélegeztetőgép szabályozza és végzi, a betegek a légcsőbe helyezett tubuson át képesek spontán lélegezni, így a tüdő nem károsodik.
A vizsgált közel 20 ezer intézmény közül idén bekerült a világ vezető egyetemeinek top 3,5 százalékába, Magyarországi viszonylatban az SZTE a második legjobb magyar egyetem lett.
Új keletű robottechnológia forradalmasíthatja a rehabilitációs folyamatot az egészségügyben. A robotika ifjonti ágáról, a kutatás állásáról és a biztató jövőképről a projekten dolgozó tanszéki mérnök, Mészáros Attila számolt be a HelloVidéknek.
A neurológiai betegség a világ lakosságának körülbelül 1%-át érinti, az esetek egyharmadánál azonban sem a gyógyszeres, sem a most klinikai gyakorlatban bevett idegsebészeti beavatkozások nem használnak. Rajtuk segíthet az SZTE orvostudományi áttörése.
Ezért is vannak a magyar idősek sokkal nagyobb veszélyben.
Fény hatására akár éveken át képes semlegesíteni a vele érintkező mikrobákat, köztük a vírusokat is.
Magyar felfedezés segíthet a koronavírus megfékezésében – önfertőtlenítő bevonatot fejlesztettek a SZTE kutatói. A HelloVidék a kutatást végző csoport vezetőjét, a SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék professzor emeritusát, akadémikust, Prof. Dr. Dékány Imrét kérdezte.