Óriási bajban a hazai sikerágazat: kiderült, miért kerül egy vagyonba a magyar méz
Az utóbbi évek gazdasági és az ágazatban végbemenő nehézségei azonban jelentősen megterhelték a magyar méhész közösséget.
Az utóbbi évek gazdasági és az ágazatban végbemenő nehézségei azonban jelentősen megterhelték a magyar méhész közösséget.
Bár a nemzetközi piacok felől jelentős az érdeklődés a magyar méz iránt, a termelők nehezen tudják kihasználni ezt a potenciált.
Egyre csökken hazánkban a méztermelés, de csak félig lehet ráfogni idén a forró, aszályt hozó időjárásra a súlyos gondokat.
Már nem vonatkozik behozatali tilalom az ukrán mézre. A kormány tavaly ősszel 24 termékre vezette be az intézkedést, innen került most ki a méz.
Világszinten egyedi módszert dolgozott ki a méz eredetiségének igazolására a Semmelweis Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.
Hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a mézesüvegeken kötelező legyen feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát.
Az Év kiváló magyar méze a gyékényesi Pálfy-Oszkó Méhészet nyári virágméze lett a XIV. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon.
A magyar méhészek egyre rosszabb helyzetén a jelenlegi támogatási programoknál jobban segítene, ha az állam képes lenne megszüntetni a főként külföldi mézhamisítást – nyilatkozta Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke.
Rosszul indul az idei szezon: a hideg, szeles és csapadékos tavaszi időjárás, valamint a fagyok hatására jóval gyengébb méztermelés várható.
A legutóbbi vizsgálatok rávilágítottak ugyan, hogy a kínai mézet tartalmazó termékek csaknem nyolcvan százaléka hamis, a Törökországból származóknál pedig még rosszabb a helyzet.
Jelentősen visszaesett a hazai termelői méz forgalma tavaly, ami nemcsak a méhészeket hozza nehéz helyzetbe, de hosszabb távon a beporzást is kérdésessé teszi az agráriumban.
A nyári aszály miatt, főként a Dunától keletre a szokásos mézmennyiség felét tudták a méhészek előállítani.
Egyre több méhész jelezte, hogy az előállítási költségek emelkedése mellett a felvásárlási árban tapasztalható visszaesés és a kereslet hiánya milyen nehéz helyzetbe hozta őket.
Komoly minőségi kifogásokkal élt egy ellenőrzés, mikor a magyar boltokban kapható mézeket vizsgálta.
Öt év leforgása alatt Magyarországot valósággal elárasztotta az ukrán és kínai méz. Az árak robbanásszerű emelkedésével párhuzamosan pedig több a hamisításos botrányok száma is.
Akácmézből lesz elég, a napraforgót érintő súlyos aszály miatt ebből kevés mézre számítanak a méhészek.
Idén vegyes évet zárhatnak a méhészek: az ország nyugati felén sok és jó minőségű a méz, míg a korábbi, virágmezőkben gazdag részeken az aszály miatt méz is alig lesz.
Érdekes adalék, hogy a 2018-2020 közötti időszakban úgy csökkent a repce termésmennyisége, hogy közben a növény vetésterülete folyamatosan nőtt, 2021-ben azonban a vetésterületben is jelentős visszaesés volt megfigyelhető
A világpiacon alig ismert mézfajta, a legtöbb ember nem is tudja, hogy a méhek a vaddohány, más néven selyemfű nektárjából is készítenek különleges aromájú mézet.
2021-ben a hazai méhészeti ágazat közepesen gyenge évet zárt, aminek az oka főleg az volt, hogy a legfőbb hazai méhlegelőknek számító akácosok friss rügyei 2021 áprilisában elfagytak.