24 °C Budapest
Business people in large modern meeting room

Durva, ami itthon megy: ezek a vállalkozók nem viccelnek, halmozzák a cégeket

2022. február 21. 12:35

Valamelyest visszaszorulóban a céghalmozási gyakorlat Magyarországon, de még mindig 12 ezer embernek van több mint 5 vállalkozása.

Számtalan valódi gazdasági oka lehet annak, ha egy vállalkozó úgy dönt, hogy több cég szükséges üzleti folyamatainak kiszolgálásához. Ma már gyakorlatilag természetesnek is mondható, ha egy vállalkozó több cégben is érdekelt.

Az összkép ugyanakkor azt sugallja, hogy néha hajlamosak túlzásba esni a hazai vállalkozók, ha társas vállalkozásaik számának növeléséről van szó. Különösen igaz volt ez a 2020-at megelőző években, de mára egy nagyon lassú konszolidáció látszik kirajzolódni ezen a területen. Ennek ellenére még mindig egy kisvárosnyi embernek van 5-nél több vállalkozása, és a tömeges cégbirtoklás gyakorlata sem tűnt el, csak átalakulóban van - áll az Opten közleményében.

Grafika: Opten
Grafika: Opten

Összességében nézve a hazai cégbázis elmúlt 4 évét, elmondható, hogy a tulajdonosok száma jobban csökkent, mint a társas vállalkozások száma, így ezt a két adatot nézve még növekednie is kellett volna a tömeges cégbirtoklásnak Magyarországon. Ennek ellenére a rendkívüli esetek száma visszaszorulóban van. 2019-ben még több mint 13 ezer tulajdonosnak volt legalább 6 társas vállalkozása, mára ez az értéke 12 ezerre csökkent. Ezen belül a 100-nál több vállalkozást birtoklók száma csökkent arányaiban a legjobban, de a 16-20 vállalkozást felügyelő tulajdonosok száma is sokat esett.

A csökkenés nem jelenti azt, hogy a gyakorlat teljesen visszaszorulóban lenne, egyrészt, mert abszolútértékben még mindig sok a vállalkozások tömegével rendelkező tulajdonos, másrészt egyes gazdasági formák, mint például az alapítványok, befektetési alapok esetében kevésbé transzparens a tulajdonosi háttér. Szerencsére azonban a tulajdonosi szerkezet a társas vállalkozások jelentős részénél lekövethető, még akkor is, ha 8-10 elemű tulajdonosi láncon, vállalkozási láncolaton keresztül birtokol valaki egy céget. A tulajdonosi lánc tetején ülő tulajdonosokat hívjuk végső tulajdonosoknak, és a cégbirtoklások számát ezeken a tulajdonosokon keresztül érdemes vizsgálni.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Érdekes módon a 21-50 vállalkozással bíró tulajdonosi kör az, ami még növekedni is tudott a 2019-es adatokhoz képest. Jelenleg több mint 1200 végső tulajdonos tartozik ebbe a kategóriába, és a szegmens növekménye olyan erős, hogy az nem jöhetett össze a magasabb szegmensekből történő lemorzsolódással, hanem alulról építkező vállalkozók is bekerültek ebbe a kategóriába. Ebben a szegmensben tehát több vállalkozó találta meg az ideális cégbirodalmi méretet, mint ahány az előző évtized végén.

A teljes hazai cégbázisban 8 százalék körül van a külföldi tulajdonosok aránya, az 5-nél több céget birtoklók körében viszont ez az arány csak 5 százalék, tehát a céghalmozás gyakorlata inkább a hazai tulajdonosokra jellemző, mint a külföldiekre. A tendencia ráadásul erre még jobban ráerősíteni látszik, ugyanis a külföldi tulajdonosi körben a céghalmozás egyre kevésbé jellemző.

Hosszabb távra előre tekintve a mostani átalakulási trend még nem hoz érdemi változásokat, de a nagyobb céghálózatok ugyanakkor sokszor nehezen átláthatók. A hazai cégbázisnak a transzparencia növelése általánosságban jót tenne, és ezen a területen van még bőven fejlődési potenciál.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm