21 °C Budapest
Close up unrecognizable young multiracial people sitting in line on sofa with paper documents or modern technology gadgets, waiting for job interview or examination, human resources recruit concept.

Ez lehet az álláskeresés aduásza: ezzel a trükkel biztos a zsíros pozíció

2023. augusztus 29. 19:00

Amikor állást keresünk, akkor egy lendületre vágyunk, ami növelheti a felvételi esélyeinket. Az évben pedig vannak olyan időszakok, amikor a szakértők szerint jóval nagyobb eséllyel tudunk pályázni. Ilyen időszak a szeptember-október is, ami sokak szerint az év legalkalmasabb hetei az álláskeresésre. De vajon tényleg létezik ilyen időszak, vagy csak a remény mondatja ezt velünk?

Amikor állást keresünk minden lendületre szükségünk van ahhoz, hogy sikerüljön. Az elutasítások, vagy a válasz nélkül hagyott önéletrajzhalmok mellett pedig szükségünk van minden kapaszkodóra, amitől úgy érezzük, hogy növelhetik az esélyeinket a pályázat során. Éppen ezért nem meglepő, hogy az elmúlt hetekben elterjedt az úgynevezett „September Surge”, azaz a „Szeptemberi hullám” a TikTok-on. Ebben az új trendben ugyanis fejvadászok és különféle szakértők azt jósolták meg, hogy szeptember-október az az időszak, ami a legalkalmasabb az álláskeresésre.

De vajon tényleg valóban létezik ez a hullám, és az elkövetkezendő hetekben nagyobb az esélyünk arra, hogy állást találjunk? A HuffPost most erről kérdezett fejvadászokat, illetve olyan portálok szakértőit, mint az Indeed vagy a LinkedIn.

Létezik ez a szerencsés időszak?

1999 óta dolgozom ebben a szektorban, toborzóként. És tapasztalataim szerint nagyon is valóságos ennek a hullámnak a létezése

– kezdett beée Laurie Chamberlin, az LHH Recruitment Solutions észak-amerikai vezetője, hozzátéve, hogy ennek oka, hogy szeptember elejére a munkáltatók visszajönnek a nyaralásból és visszatérnek a munkához. És a kereséshez is. Ez a lendület szeptemberben végig kitart, sokszor még októberben is, azonban az év végére már elfáradnak az emberek, így újfent visszaesik a felvétel.

A munkaerőfelvétel lelassul a nyáron, mivel az álláskeresők és a jelöltek egyaránt nyaralnak, ami bonyolulttá teszi az ütemezést és gyakran hosszabb felvételi procedúrához vezet

– mesélte Bonnie Dilber, a Zapier alkalmazásautomatizálási cég toborzási menedzsere.

A toborzócsapatok tuják, hogy novemberben és decemberben is ugyanebbe fogunk beleszaladni. Ez teszi a szeptembert és az októbert kifejezetten ideális időpontnak a munkakeresésre. Hiszen ez az az időszak, amikor a legtöbb ember dolgozik és elérhető. Így pedig van ideje az embereknek a pénzügyi év vége előtt még munkába állni

– fűzte hozzá Dilber. És itt ki is lyukadtunk a másik nagy okhoz: a költségvetésekhet. Chamberlin elmondta, hogy a legtöbb vállalat most kezdi el tervezni a 2024-es költségvetését és az idei, illetve a jövő évre vonatkozó célkitűzéseit.

Ha van forrás a költségvetésükben, akkor semmiképpen se fogják a felvételt elhalasztani jövőre. Ha a bevételeket nézik, akkor könnyen lehet, hogy azonnal be kell vonniuk egy embert, hogy elérjék a 2024-es céljaikat. Szóval ez teljesen reális

– érvelt Chamberlin, aki szerint a szeptemberi hullám teljes erővel indul be az ősz első napjaiban és csak október végén fog lelassulni, amikor a vállalatok elkezdenek az év végi bónuszokra és szabadságokra összpontosítani.

Ezzel pedig a közgazdászok is egyetértenek.

Maradjunk a realitás talaján

Bár a „September Surge” egy valós jelenség a közgazdászok szerint is, a hirtelen megnövekvő állásajánlatok száma könnyen lehet, hogy elsodor minket és túlzottan elkezdünk reménykedni. Azonban ez a feszültség inkább egy szerényebb ütés lehet maximum, amit még ennek a jelenségnek a hívei is elismernek.

Azt gondolom, hogy az embereknek reális elvárásaik kellenek, hogy legyenek. Ilyenkor csak egy kisebb növekedésről beszélhetünk a piacon, drasztikus változásokra nem éri meg számítani

– mondta Dilber.

Az álláskereső oldalak szakértői is megjegyzik, hogy ha meg is emelkednek az állásajánlatok szeptemberben, az inkább a kiskereskedelmi és a szezonális, esetleg diákmunkák területén érezhető a leginkább. A legtöbb ágazatnál ugyanis még mindig a január a legerősebb munkafelvételi hónap.

Azt vettük észre, hogy a nyár végén és ősszel megnövekedett munkaerő-felvétel a szezonális alkalmazottakat érinti, különösen a kiskereskedelemben

– magyarázta Guy Berger, a LingedIn vezető közgazdásza és makrogazdasági trendekért felelős vezetője.

A szeptemberi munkaerő-felvételről szóló viták ellenére az adataink azt mutatják, hogy még a bizonytalanabb gazdaságokban is a január a legforgalmasabb hónap a munkaerő-felvétel terén

– fűzte hozzá Berger, aki azt is megjegyezte, hogy a január után a statisztikák alapján a június a legforgalmasabb hónap ezen a területen. Ennek oka pedig valószínűleg az, hogy a végzős diákok teljes állásba lépnek, illetve sokan keresnek nyári munkát.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A szakértők szerint szeptemberben megszaporodnak a szezonális állásajánlatok, és ez egész ősszel kitart.

Valójában az álláshirdetések legnagyobb felfutása az év elején, januárban van

– támasztotta alá az Indeed’s Hiring Lab észak-amerikai gazdasági kutatási igazgatója, Nick Bunker. Bunker szerint ennek az az oka, hogy a munkaadók januárban készítik el az ezzel kapcsolatos terveiket, így ekkor keresnek a legtöbben új embert is.

Na de akkor mit tehetünk, hogy javítsunk az esélyeinken?

Ha még az év vége előtt szeretnénk új állást, akkor, ha a szeptemberi mágia nem is működik, de vannak trükkök, amikkel javíthatjuk az esélyeinket. Bunker szerint az álláskeresési piac még mindig az álláskeresők felé hajlik, de nem annyira, mint 2021-2022-ben.

Továbbra is erős a munkaerőpiac, de nem hiszem, hogy az emberek könnyedén tudnának most váltani

– vélekedett. De továbbra is vannak trükkök, amik segíthetnek.

Jelentkezzünk korán

A megnyíló állásoknál igaz a mondás: ki korán kel, aranyat lel.

Legyen készenlétben az önéletrajza és jelentkezzen gyorsan, ha talál megfelelő, nyitott pozíciót. A korai jelentkezés ugyanis óriási előnyt jelent. Miután pedig jelentkezett küldjön üzenetet a fejvadásznak vagy a menedzsernek, amelyben tudatja velük, hogy jelentkezett és ismételje el, hogy mennyire érdekli a szerepkör

– javasolta Dilber.

Legyünk rugalmasak az interjúk időpontjával

Ne késlekedjünk az interjúk ütemezésével, legyünk rugalmasak

– mondta Dilber, aki szerint fontos, hogy az interjú alatt kapcsoljuk össze a szakértelmünket a cég küldetésével.

A legfontosabb dolog, amit a vállalatok tudni akarnak, az az, hogy mit tehetsz a szervezetért, ne azt emeljük ki, hogy nekünk miért van szükségünk erre az állásra

– tanácsolta Chamberlin.

Végsősoron pedig, függetlenül attól, hogy szeptemberben megugrott az állásajánlatok száma az általunk kívánt pozícióra vagy sem, a nyár végét így is használhatjuk arra, hogy frissítjük az önéletrajzunkat és elkezdjünk keresgélni.

Szeptember remek alkalom arra, hogy felkészüljünk az álláskeresésre, és jelentkezzünk

– fejezte be Berger.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
perfekt  |  2024.04.23 12:25
A "GINOP PLUSZ-3.2.1.-21 III. ütem keretein belül képzési és bértámogatási lehetőségek vehetők igény...
hrdoktor  |  2024.04.23 11:46
Sokan szenvednek kézfájdalmaktól a számítógépes munka következtében, ami helyes egérhasználattal jel...
coachco  |  2024.04.16 16:42
Nekem a csend! A csendre való vágyakozás maga! [...] Bővebben!
laskainelli  |  2024.03.26 12:00
A házasság egy olyan szövetséget jelentene, amelynek mélysége biztonságot és figyelmet biztosít a fe...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem