A törvényt a vírus sem írhatja felül: jöhet az online pereskedés?

2020. március 25. 15:45

A világot megrengető pandémia komoly változásokat okozott mindennapjainkban. Milliók kényszerülnek otthoni munkavégzésre, köztük az igazságszolgáltatásban tevékenykedők közül is jónéhányan. A rendkívüli helyzet a bíróságok működését is átalakíthatja  - derül ki az OBH elnökének legutóbbi határozatából.

2020. március 16-án, amikor a magyar kormány rendkívüli ítélkezési szünetet hirdetett, egycsapásra megváltozott a bíróságok évszázadok óta változatlan működési rendje.  Az OBH elnöke - a rendkívüli helyzetre tekintettel kiadott határozatokban - úgy rendelkezett, hogy a személyes jelenlétet igénylő eljárási cselekményeket, illetve igazgatási feladatokat elsősorban el kell halasztani. A határozatok azonban nyitva hagyták annak lehetőségét, hogy a bíróságok különféle technológiai megoldások segítségével folytathassák a munkájukat.

A pereskedő vállalkozások most arra kényszerülnek, hogy ügyeik intézéséhez, valamint munkájuk, feladatkörük ellátásához a korszerű technológiát hívják segítségül. Ennek első lépéseként az OBH elnöke határozatában elrendeli, hogy a személyes jelenlétet igénylő halaszthatatlan eljárási cselekményeket távmeghallgatás útján folytassák le a bíróságok. A kezelőirodák pedig a tájékoztatási feladataikat kizárólag távközlési eszköz, illetve elektronikus rendszeren keresztül lássák el.

Ugyan az elektronikus pereskedés jogszabályi feltételeit az új perrendtartások már évekkel ezelőtt megteremtették, ráadásul több tárgyalóterem is rendelkezik az ennek megvalósításhoz szükséges felszereltséggel, az elektronikus pereskedés mégsem vált gyakorlattá mostanáig.

Az új technológiák használata egyenesen oda vezet, hogy általánossá fog válni az elektronikus pereskedés. Ez áttörő reformot jelenthet a vitarendezési eljárásokban, véget vetve a személyes bírósági tárgyalásokkal és a sokszor többszáz kilométeres utazásokat igénylő tanú- és szakértő-meghallgatásokkal járó hagyományos pereknek

- hívja fel a figyelmet dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal peres csoportjának vezetője.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 27. szombat
Zita
17. hét
Április 27.
Morse nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. április 27. 19:15
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem