21 °C Budapest

A Balatont is beveszik a diszkontláncok: tízezreket spórolhatnak a nyaralók

2018. június 14. 05:45

Gyakorlatilag hetekkel ezelőtt megkezdődött a strandszezon, így a balatoni kereskedők és vendéglátósok gyorsan fel is készültek a turistaáradatra. Úgy tűnik azonban, hogy a 3 hónap alatt meggazdagodni akaró vállalkozó képe egyre inkább a múlté: terjednek az egész évben működő éttermek, üzletek és diszkontláncok a tó körül. Utóbbiak teljesen átformálják a balatoni kereskedelmet, amivel a vásárlók különösen jól járnak: minden helyben elérhetővé vált, a diétás termékektől a friss zöldségekig, az ásványvíz és a sör pedig szinte fillérekbe kerül.

A Balaton továbbra is a magyarok kedvenc nyaralóhelye: aki teheti, a nyári hónapokban legalább egyszer leutazik egy hétvégére. Bár évek óta a drágulásról szólnak a hírek, még mindig megfizethetőnek számít, illetve az ország minden pontjáról elérhető néhány óra alatt, minimális útiköltséggel. Ráadásul egyre több a jó étterem, a vonzó kulturális program és ami sokak számára a legfontosabb, a kényelmes bevásárlási lehetőség is. Valószínűleg sokan emlékeznek még arra, amikor a kis "maszek" boltban is épp annyira túlárazott voltak az élelmiszerek, mint a strandi büfében. Most már nem igazán kell fáradoznia - például otthonról cipelt ételekkel - annak, aki nyaralás közben is spórolna, némi leleményességgel pedig a jól megszokott lángos és a hűsítő sörök is beleférnek a büdzsébe.

A balatoni nagyvárosokat szeretjük a legjobban

A leggyakoribb belföldi úti célok a Budapest-Közép-Duna-vidék, a Balaton és Észak-Magyarország, ahol összesen 4,8, 4,5, illetve 3,5 millió napot töltöttek el az utazók 2017-ben.

A Balatonhoz elsősorban pihenési, üdülési céllal utaznak a turisták (88%) a KSH adatai szerint, de a kulturális-művészeti és gasztronómiai programok is egyre több látogatót csalogatnak. Ugyanakkor az is látszik, hogy a régió egyébként is alacsony belföldi forgalomnövekedéséből a települések fele egyáltalán nem részesül, tehát a legtöbben ugyanazokat a kedvelt helyeket látogatják.

A Szállás.hu-t kérdeztük meg, hogy az idei főszezonra (június elejétől augusztus végéig) szóló előfoglalások alapján, idén melyek lesznek a legnépszerűbb balatoni települések:

1. Siófok
2. Balatonfüred
3. Zamárdi
4. Hévíz
5. Keszthely
6. Balatonlelle

Az északi és a déli parton is megvannak tehát a Balaton "fővárosai", a közös pont bennük, hogy többnyire nagyobb partmenti településekről van szó. Ez nem meglepő, hiszen az elmúlt években főleg a nagyvárosokban bővültek a strandolási, étkezési és bevásárlási lehetőségek, és ebből a széles választékból mindenki könnyen megtalálja az ízlésének és a pénztárcájának megfelelőt.

Épp itt terjeszkednek a diszkontláncok

Akár szeretnénk, akár nem, az étkezés, illetve élelmiszervásárlás is a nyaralás része, ha pedig az ember népszerű turistahelyeket választ, akkor nem is éppen gazdaságos része. A balatoni nagyvárosokat jobban megnézve azt látjuk, hogy ezekben ma már igen sok a kedvező bevásárlási lehetőség: korábban is megjelent egy-egy szuper- és hipermarket a környéken, az elmúlt években pedig a korábbi űr kitöltésére elkezdtek errefelé terjeszkedni a diszkontláncok. A Lidl például 9 balatoni üzletével van jelen a tó körül, amelyek az északi és a déli part különböző pontjain elszórva helyezkednek el. A környező kisebb településeken nyaralók közül is sokan járnak ezekbe a boltokba egy-egy bevásárlásra, hiszen nem nagyobb kitérő, mint Budapestről elugrani Budaörsre.

Vámos György, az Országos Kereskedelemi Szövetség főtitkára a Pénzcentrumnak elmondta, hogy miután az elmúlt 10-15 évben megjelentek a különböző áruház- és diszkontláncok a Balaton vonzáskörzetében, nemcsak jóval szélesebbé vált az elérhető, minőségi termékek köre, de a régió áraira is hatást gyakoroltak az új üzletek.

Az áruházláncok megjelenésével kifejezetten jól jártak a vásárlók, hiszen az ezekben jellemző alacsonyabb árszínvonalhoz kénytelenek alkalmazkodni a helyi magánboltok is. Ennek köszönhetően nagyon megváltozott a helyi kereskedelem: míg korábban a Balaton arról volt híres, hogy borsos áron lehet élelmiszereket vásárolni, ma már a legtöbb itteni üzletben nem kerülnek többe az élelmiszerek, mint máshol

- mondta el főtitkár, aki hozzátette, hogy a diszkontláncok elsősorban a nagyobb városokban létesítenek üzletet, mert csak itt van a téli hónapokban is elegendő vásárlóerő.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

De mit nyernek valójában a nyaralók?

A diszkontláncok megjelenése tehát nagyban megkönnyíti a Balatonon nyaralók életét, de messze nemcsak a kedvező árak és az azokat jól kiegészítő rendszeres akciók miatt. A széles választéknak köszönhetően gyakorlatilag minden elérhető:

  • jó áron lehet friss - a régió beszállítóitól érkező - gyümölcsöket és zöldségeket beszerezni;
  • a minőségi húsfélékből válogathatunk, köztük magyar termékekből is, illetve többféle előre pácolt termékből;
  • a kempingezők készételek széles választékát találják, például konzervekből sincs hiány;
  • hódítanak a magyarok körében is egyre keresettebbsaját márkás termékek - köztük például a saját márkás sörök;
  • a laktóz- és gluténérzékenyekis beszerezhetik a számukra szükséges élelmiszereket, ráadásul ezekért sem kell egy vagyont fizetni;
  • olyan strandoláshoz és nyaraláshoz szükséges hasznos holmik is megtalálhatóak a kínálatban, mint a szúnyogriasztó vagy a naptej.

Nyaralás alatt különösen jól jön, ha mindent be lehet szerezni egy helyen, mert ha az ember végre lejut a vízhez, a legkevésbé sem akarja bevásárlással tölteni az időt. A másik fontos szempont pedig a vásárlóbarát nyitva tartás, amire külön figyelnek a diszkontok: meghosszabbított nyitva tartási idővel várják a vásárlókat a nyári hónapokban a Balaton körül.

Újabb löketet kaphat a hűtőtáska-kultúra

De hogyan hozhatunk ki igazán olcsón egy balatoni étkezést a strandon? A fizetős és a - csökkenő számú - szabad strandokon is a mai napig divat a "hűtőtáska-turizmus", vagyis hogy a strandolók pokróccal és jól megpakolt hűtőtáskával vágnak neki a napnak, hogy ne a strandbüfében kelljen vásárolniuk. A büfések rendszeresen panaszkodnak, hogy míg a külföldiek szívesen költenek ételre-italra, a strandon ebédelnek és vacsoráznak, addig a magyar turisták közül sokan bevásárolnak egész napra, és úgy mennek le a partra. A hűtőtáskában meglapulhat némi üdítő, sör, szendvics, kolbász, főtt kukorica és gyümölcsök, vagyis minden, ami jól eshet a nyári melegben.

Bár az elmúlt években többet költenek a magyar turisták, az árak is folyamatosan emelkednek. Egy négytagú család egyszeri étkezése akár 10 ezer forintba is kerülhet, és ehhez nem kell a legdrágább éttermekbe menni.

Ahogy korábban írtuk, idén már akár 700-800 forintot is elkérhetnek a balatoni büfések egy sajtos-tejfölös lángosért, söröket 400 forint alatt szinte nem is találni, a félliteres ásványvízért pedig a legtöbb vendéglátós legalább 200 forintot elkér. Ezeket az árakat elnézve, már azzal is szépen lehet spórolni, ha italokat visz magával az ember, a diszkontláncokban ugyanis nagyon barátságos áron megvásárolhatóak az alapvető stranditalok, például

  • egy 1,5 literes ásványvíz 50 forintért;
  • egy 0,5 literes sör 175 forintért;
  • egy literes narancslé 329 forintért.

Ezek mellé néhány gyümölcs, finom szendvicsekhez való alapanyag, vagy némi rágcsálnivaló is olcsón beszerezhető. A modern hűtőtáskák már a cipekedést is megkönnyítik, nem kell ugyanis a hagyományos merev falú változatokhoz ragaszkodni: a puha falú megoldások nemcsak sokkal praktikusabbak, és de ezek is fillérekért megvásárolhatóak a nyári szezonban a legtöbb áruházláncnál. A hűtőtáska tehát kifejezetten jól jöhet, de nem muszáj a komplett vasárnapi ebédet a strandra hurcolni. Bár a hűtött italoknak biztosan mindenki örül, ne felejtsük el, hogy sokaknál hozzátartozik a strandélményhez a lángos, a főtt kukorica és a kakaós palacsinta.

Címlapkép forrása: Varga György, MTI

NEKED AJÁNLJUK
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum Retail Day 2024
Magyarország legfontosabb kiskereskedelmi rendezvénye - Inspiráló előadók, izgalmas előadások, gyakorlati tudás.
Most nem