Hatalmas vagyoni ugrást látunk, drámai vagyonkoncentráció és stagnáló ügyfélszám mellett
Nem is gondolnád, hogy melyik magyar bankjegyből van a legkevesebb forgalomban: nem, nem a húszezresből, de még csak nem is az ötszázasból. Annyit segítünk, hogy ezzel is találkozol szinte minden nap a boltban. Megnéztük azt is, hogy melyik a legritkább forintérme: szintén meglepő eredményre jutottunk.
Nem is gondolnád, melyik magyar bankjegyből van a legkevesebb forgalomban: meglepő módon nem a legnagyobb címletekből, a 10 és a 20 ezresből, hanem a boltokban is gyakran előkerülő kétezresből. Az MNB adatai szerint ugyanis a bankjegyből csak 24,4 millió darab volt a magyar pénztárcákban tavaly december 31-én, 48,8 milliárd forint értékben - ez az összes bankjegy együttes értékénem 0,8 százaléka. A második legritkább az ötezres: ebből alig van több, mint 2 ezresből, 28,7 millió darab - 143,7 milliárd értékben, ami a teljes papír forintállomány értékének 2,4 százaléka
A legtöbb - értékre, és mennyiségre is - a 20 ezresből van: 200,1 millió darab volt tavaly december 31-én a magyarok zsebében, széfjeiben, összesen több mint 4 ezer milliárd forint értékben. Második helyen a tízezres áll 163.6 millió darabbal, a második legnagyobb értékű bankjegy összesen 1636,5 milliárd összértékben forog a közkézen.
A Magyarországon összességében 522,5 millió bankjegy van forgalomban, amelyeknek összeértéke 5915,2 milliárd forint.
A legkevesebbek érik a legtöbbet
Érméből jóval több van a magyar zsebekben: összesen több mint 1,8 milliárd darab, viszont az összértékük "csak" 72,8 milliárd forint. Eloszlás alapján ugyanakkor pont fordított a tendencia, mint a forintbankók esetében: a nagyobb értékűekből sokkalta kevesebb forog az országban, mint a kisebbekből. Kétszázasból például csak 153,2 millió darab van, ám ezek adják ki az összes magyar érme értékének 42,1 százalékát. 50-esből sincs annyira sokkal több: 182,7 millió, 9,1 milliárd forint összértékben.
Meglepő, de a legtöbbeknek csak bosszúságot okozó, legapróbb 5 forintosból forog a legtöbb közkézen - vagy kallódik a pénztárcák, táskák mélyén -, összesen 623,4 millió darab. Ám ezek csak az összes érme értékének 4,3 százalékát teszik ki: 3,1 milliárd forintot. Kicsit több, mint feleennyi van a tízesből, 384 millió, ezek pedig 3,8 milliárdot érnek összesen - az érmék összértékének 5,3 százalékát.
Sok pénzt hozhatnak a régi forintok
Ha a jövőben szeretnél kaszálni, érdemes lehet pár darabot eltenni a mostani forintokból is. Hiszen ki tudja, mennyit fognak ezek érni évek múlva a gyűjtőknek. Magyarországon már most is rendgetegen foglalkoznak ezzel, adják veszik a bankókat, étméket.
Ennek megfelelően a magyar apróhirdetés oldalakon számos ajánlatba futhatunk bele, ezek azonban gyakran átverések, és még a gyűjtői értéküknél is jóval drágább termékeket találhatunk. Ilyen például a régi kétszáz forintos, amelyik esetében akár húszezer forintos árdifferenciát is tapasztalhatunk. Egyrész amiatt, mert ezek a régi kétszázasok eltérő értékűek, másrészt pedig azért, mert gyakran egy-egy vakmerő hirdető a valós ár sokszorosáért kínálja kétszázasát - számolt be korábban a Pénzcentrum.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Szinte már-már legendás az egykori ezüst kétszáz forintos. 1992-ben bocsátották ki és 1998-ban már be is vonták az érmét, hiszen értéke meghaladta a címlet értékét. A pletyka szerint az 1992-es kibocsátású érme még magasabb ezüsttartalommal rendelkezett, mint a későbbiek, de ezt a Magyar Pénzverő Zrt. információi cáfolni igyekeznek. Az ezüsttartalmi különbséget sokan a színbeli eltérésekkel magyarázták, holott az nem annak, hanem az anyaglágyítási folyamat során alkalmazott eljárásbeli különbségeknek volt köszönhető. Minden évjáratú érme hat grammnyi színezüstöt tartalmaz, és míg az első példányokat a British Royal Mintben verték, addig a későbbiek hazai pénzverdékben készültek.
Még forgalomban lévő érmék esetében is találkozhatunk a névértéküknél sokkal többet érő darabokkal. Ezek bár nem annyira értékesek, mint az alacsony darabszámú érmék (általában egy-két milliós veretkészletről beszélünk), ha eladnánk őket, eredeti értékük sokszorosát vághatnánk zsebre. Például egy öt darabos, különböző évfordulókra kiadott ötvenforintos válogatást vásárolhatunk az apróhirdetési oldalakon egy ezresért, vagy egy jubileumi ötszázas2500 forintot is érhet. A Kossuth százast háromszáz forint körül árulják.
Az új 500-as is sokat fial
Nemrégiben pedig az új ötszázas kapcsán kezdtünk egy érdekes kísérletbe. Történetünk ott kezdődött, hogy az MNB az új 500-as kibocsátása okán több MINTA darabot is eljuttatott szerkesztőségünkbe ajándék gyanánt, díszcsomagolásban. Az így kapott címletek ráadásul rendkívül alacsony sorozatszámúak voltak, úgyhogy kíváncsiak lettünk arra, mennyit érhetnek az unikális darabok a gyűjtők körében.
Ezért az egyik legnagyobb magyar aukciós portálon licitet indítottunk két, teljesen új, forgalomba nem lévő MINTA 500-ra. Az egyik darabot a szerkesztőségünkbe érkezett díszcsomagolásban bocsátottuk eladásra, míg a másikat kibontott állapotában.
Ez az 500-as hivatalos névértékéhez képest 32-szeres, illetve 51-szeres pénzt hozott egy olyan papírpénzen, amit például egyetlen boltos sem lenne köteles elfogadni tőlünk, amikor fizetünk a kasszánál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket?
Mire fordítanád szívesen a lakás-előtakarékossági szerződésed?
-
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben
A Billingo kollaborációs programmal hívja fel a figyelmet a vállalkozói összefogás előnyeire.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.