7 °C Budapest
Mature man wearing eyeglasses working on personal finances at home

Lassan tényleg látszódik a fény az alagút végén? Fontos mutató érkezett a magyar gazdaság állapotáról

2024. augusztus 23. 04:34

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint augusztusban az üzleti szféra kilátásai júliushoz képest csak hibahatáron belül romlottak, de a lakosság kissé optimistább lett. Így a GKI konjunktúraindexének értéke lényegében nem változott júliushoz képest. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak, áremelési tervei viszont nem változtak érdemben. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága határozottan csökkent az előző hónaphoz képest.

A vállalati és lakossági kilátások összefoglaló mutatója, a GKI konjunktúra index augusztusban gyakorlatilag nem változott az előző hónaphoz képest. A GKI üzleti bizalmi index, a vállalkozói szektor kilátásait kifejező mutató hosszabb ideje egy meglehetősen szűk sávban mozgott. Az index az aktuális hónapban fél ponttal csökkent, így ebből augusztusban sem tört ki – azaz a trendforduló még várat magára. Augusztusban az ágazat bizalmi indexek csak a statisztikai hibahatáron belül mozdultak el, a kereskedelmi és az építőipari felfelé, az ipari és a szolgáltatói szektoré lefelé. Továbbra is az éptőiparból érkeznek a leginkább pesszimista hírek. Az iparban a rendelésállomány értékelése kissé romlott, a saját termelésű készletek megítélése és a következő három hónapban várható termelési kilátás esetében nem történt változás. Az építőiparban a rendelésállomány értékelése érezhetően javult, de a foglalkoztatási várakozások romlottak. A kereskedelemben az előző három hónap üzletmenetével való elégedettség határozottan romlott, a készletek értékelése enyhén, a következő három hónapban várható megrendelések érezhetően javultak. A szolgáltató ágazatban a következő három hónapra vonatkozó foglalkoztatási tervek valamivel kedvezőtlenebbé váltak, míg az üzletmenet megítélése és a forgalmi várakozások alig változtak.

A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága augusztusban enyhén romlott júliushoz képest, de a létszám bővítését és csökkentését tervezők aránya hozzávetőleg most is megegyezik. Az üzleti szférában lényegében nem változtak az összesített áremelési tervek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága az előző hónappal összevetve érezhetően romlott.

A lakossági kilátások csak nagyon komótosan javulnak. A GKI fogyasztói bizalmi index augusztusban másfél ponttal emelkedett júliushoz képest, s ezzel héthavi csúcsra araszolt fel. A lakosság mind az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét, mind a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásait közepesen javulónak értékelte az előző hónaphoz képest, míg az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét stagnálónak gondolta. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése némileg javult. A fogyasztók inflációs várakozása valamelyest emelkedett, míg a munkanélküliség várható alakulását illető kilátás kissé kedvezőbbé vált az év hetedik hónapjához képest.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. április 4. 16:55
A Viasat- és AXN-csatornákkal Magyarországon is érdekelt Antenna Group mögött álló K Group megvásáro...
Holdblog  |  2026. április 3. 10:37
TACO index, Elon Musk és a perzsák Zsolt, Balázs és Szabó Laci tolmácsolásában. Jó szórakozást! Mily...
ChikansPlanet  |  2026. április 3. 08:00
Franciaországban több ezer kilométernyi használaton kívüli vonatsín áll. Egy francia startup hibrid...
Összkép  |  2026. április 3. 01:31
A hazai társadalommal és gazdasággal foglalkozó tudományos és elemző munkák eredményeinek átfogó átt...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 5. vasárnap
Vince
14. hét
Április 5.
Húsvétvasárnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. április 4. 19:21