Vidék kontra Budapest: tényleg a fővárosi tömegközlekedés a legdrágább?

2019. július 1. 08:15

A HelloVidék megvizsgálta, hogy mennyibe kerül a tömegközlekedés az egyes vidéki megyeszékhelyeket, és meglepő eredményt kaptak. A közhiedelem szerint Budapesten kimagaslóan drága a tömegközlekedés, de valójában máshol sem sokkal olcsóbb, főleg ha az ár-érték arányt is figyelembe vesszük. Mutatjuk, hogy milyen árban vannak a megyeszékhelyeken a vonaljegyek és a havi bérletek, milyen szolgáltatást nyújtanak a közlekedésszervező vállalatok, mennyi vonal található az egyes településeken, hol a legdrágább és a legolcsóbb a tömegközlekedés és mely a legrosszabb és a legjobb az ár-érték arányú település az országban a tömegközlekedés szempontjából.

Sokan elszörnyülködnek, amikor megtudják, hogy Budapesten 9500 forintba kerül egy felnőtt havi bérlet a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. járataira. A fővárosban egy elővételben váltott vonaljegy 350 forintba kerül, a vezetőnél, helyszínen megváltva 450 forintba, a 10 darabos gyűjtőjegy megvásárlásával pedig már 300 forintért is juthatunk vonaljegyért. A nappali tagozatos diákbérlet 3450 forintba, a 24 órás jegy 1650 forintba, a 72 órás jegy pedig 4150 forintba kerül. Az említett árakért cserébe a budapesti utazóközönség 4 metróvonalat, 5 hévvonalat, 35 villamosvonalat, 253 buszvonalat, 16 trolivonalat és 39 éjszakai buszvonalat vehet igénybe.

A 19 megyeszékhely közül 6 város akad, ahol saját közlekedési vállalata van az önkormányzatnak, a többi helyen szerződés alapján az állami közlekedési vállalatok látják el a tömegközlekedéssel kapcsolatos feladatokat. A vidéki tömegközlekedésre főként az autóbusszal történő személyszállítás a jellemző, a fővároson kívül csupán Miskolcon, Debrecenben és Szegeden lehet villamossal utazni. Vidéken trolibusszal Debrecenben és Szegeden lehet találkozni.

Az egyes településeken hatalmas eltérések vannak az árakat és az üzemeltetett vonalakat illetően. Számos megyeszékhelyen kapható félhavi, éves, negyedéves és heti bérlet is, sőt nyugdíjas, kisgyermekes, kismama és kutyabérlet, ugyanakkor a 24 órás és 72 órás jegy kevés helyen lelhető fel. Mivel ennyire eltérőek a megváltható menetjegyek és bérletek típusai, ezért az összehasonlításnál azokat a fajtákat vettük alapul, amelyek mindegyik szolgáltatónál megtalálhatóak: a vonaljegyet és az összvonalas felnőtt havi bérletet.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A vidéki nagyvárosokban egy vonaljegy elővételben 210 és 350 forint között mozog, a járművön vásárolva pedig 310 és 500 forint között juthatunk a vonaljegyhez. Elővételben vásárolt vonaljeggyel Salgótarjánban a legolcsóbb utazni, ahol 210 forintot kérnek egy utazásért. Szekszárdon 220 forintért lehet igénybe venni a tömegközlekedést elővételben vásárolt vonaljeggyel, a sort pedig Kecskemét, Győr, Veszprém és Zalaegerszeg követi azonos, 250 forintos árakkal. A járművön megvásárolt vonaljegyek Székesfehérváron, Veszprémben és Kecskeméten a legolcsóbbak.

A teljes cikket a HelloVidék oldalán olvasható.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem