9 °C Budapest

Kiderült: így újulhat meg a kártyás fizetés Magyarországon

Pénzcentrum
2016. január 26. 14:05

Négy éve folyamatosan növekszik az érintőkártyát elfogadó terminálok aránya Magyarországon, mostanra már az elfogadóhelyek 60 százalékánál fizethetünk egy érintéssel. A Pénzcentrum megtudta, hogy mikor fizethetünk mindenhol a PayPass-os, vagy PayWawe-es kártyánkkal.

Egyre több helyen fizethetünk érintőkártyákkal, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái alapján már a tíz terminálból hat alkalmas az ilyen tranzakciókra. Mivel összesen 99 ezer POS terminál van Magyarországon a jegybank adatai alapján, ez azt jelenti, hogy 59 ezer helyen már elérhető az érintőkártyás fizetés.

Mi számít érintéses fizetésnek?

A leggyakrabban az érintőkártyákat használjuk érintéses fizetésre, a PayPass és PayWawe technológiák adnak erre lehetőséget. Azonban nem ez az egyetlen megoldás, már az NFC chippel ellátott okostelefonunkkal is fizethetünk a boltban, de különleges esetekben karórákba vagy egyéb hordható ruhába, vagy kiegészítőbe is építhető olyan technológia, amellyel egy érintéssel fizethetünk.

Mikor lesz mindenhol érintéses fizetés?

Az éttermek, boltok, benzinkutak maguk választhatnak, hogy elfogadnak-e bankkártyákat, azonban akik emellett döntenek, azok már olyan terminált kapnak, amely érintéses fizetésre alkalmas.

A legtöbb bank és elfogadó már megtette az új technológiára történő átálláshoz szükséges lépéseket, és folyamatos frissíti flottáját. Véleményem szerint 1-2 éven belül minden magyarországi terminálon tudunk majd érintésmentesen fizetni

- monda a Pénzcentrum kérdésére Szabó Gábor, az Ingenico Group Magyarországért felelős vezetője.

Miért jó az érintéses fizetés?

Az érintéses fizetés legnagyobb előnye, hogy felgyorsítja a tranzakciókat, mivel nem kell a készpénzzel bíbelődni, ehhez ugyanis a kártyát nem kell kiadnunk a kezünkből. Ugyan 5 ezer forint felett a PIN-kódot be kell ütnünk a terminálba, de a kártyát ebben az esetben sem kell kiadnunk a kezünkből.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ez azért lényeges, mert ez megakadályozza, hogy a kártyánk adatai (mint a hátoldalon található ellenőrző kód) illetéktelen kezekbe kerüljön.


Az érintéses fizetésre alkalmas terminálok száma egyre növekszik, hamarosan a 60 ezer darabot is elérheti, a készpénz felvételre alkalmas ATM-ek száma azonban az utóbbi években nagyjából állandó. Ez azt jelenti, hogy míg készpénzhez nagyjából 4800 helyen juthatunk hozzá, addig a kártyánkat több mint tízszer ennyi helyen használhatjuk érintéses fizetésre.

Persze nem ez az egyetlen előnye az érintőkártyának, hiába élünk a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel lehetőségével, jellemzően a második tranzakció után díjat számítanak fel a bankok ezért. Ha viszont beleférnénk a két készpénzfelvételbe, akkor az összes havi kiadásunk fedezésére jelentős összeget kellene felvenni. Ha viszont ezt elveszítjük, nehéz helyzetbe kerülhetünk, viszont a bankkártyát elvesztésekor letilthatjuk, így azt más nem tudja használni.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. december 6. 09:47
nem létezik elköltetlen pénz. Minden egyes centet elköltesz, amit valaha megkerestél. Minden dollárt...
MEDIA1  |  2025. december 5. 15:55
Véget ért a Netflix, a Comcast és a Paramount között zajló licitháború: a Netflix pénteken közölte,...
MNB Intézet  |  2025. december 5. 09:56
A nagy termelékenységi különbségek egyebek mellett a munkaerőpiac meritokráciájából és a menedzsment...
Bankmonitor  |  2025. december 5. 09:55
A 2025 januári indulásakor nagy várakozás övezte a kamatmentes Munkáshitelt, ám hamar kiderült: a ke...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 7. vasárnap
Ambrus
49. hét
December 7.
Advent (2.)
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. december 7. 12:01