Close-up Of Golden Stacked Coins On Justice Scale balance libra

Minden hiába volt: mégis bevezetik ezt az új adót Magyarországon, 2024-ben jön a feketeleves

2023. október 19. 09:10

A Pénzügyminisztérium közzétette a kormányzati honlapon a globális minimumadó bevezetéséről szóló törvény tervezetét, illetve az ahhoz kapcsolódó dokumentumokat, mint az indoklást és a hatásvizsgálati lapot - írja a hvg.hu. Bár a kormány tavaly még vétóval fenyegetett a minimumadó miatt, most kiderült, hogy javítja az ország versenyképességét, és plusz 96 milliárd forint bevételt hoz a költségvetésnek. Igaz, épp a vétófenyegetéssel érték el, hogy az iparűzési adó beleszámítson, így sokkal kisebb hatása lesz.

A mindössze 6 óra alatt elvégzett hatásvizsgálat szerint a globális minimumadó bevezetése növeli Magyarország versenyképességét. A lap szerint meglepő az eredmény, hiszen a kormány évek óta berzenkedik a minimumadótól arra hivatkozva, hogy 9 százalékos társasági adó versenyelőnyt jelent Magyarországnak (a globális minimumadó legalább 15 százalékos nyereségadó beszedését írja elő a legnagyobb cégek esetében). A „versenyelőny” persze keletkezhet abból is, hogy a minimumadó bevezetése uniós kötelezettség, elmulasztása végső soron kötelezettségszegési eljárást vonhatna maga után, illetve azt jelentené, hogy Magyarország nem felel meg az uniós adózási normáknak.

A vizsgálat szerint a költségvetés számára a minimumadó bevezetése a 2024-2026 közötti időszakban 96 milliárd forint pluszbevételt jelent. Az egyetlen kimutatott negatív hatás, hogy a minimumadó plusz adminisztratív terhet jelent mind a vállalkozások, mind a közigazgatás számára. A 15 százalékos minimumadó vonatkozik majd minden, évi 750 millió euró fölötti bevételű multinacionális vagy hazai vállalatcsoportra, ha a bevételi határt két egymást követő évben eléri. Az alacsony adóterhelésű, aluladóztatott csoporttagok után az anyavállalatoknak két formában kell majd kiegészítő adókat fizetniük - írja a lap.

A törvényjavaslat Magyarországra vonatkozóan leszögezi, hogy lefedett adónak kell tekinteni különösen a társasági adót, a helyi iparűzési adót (hipa), az energiaellátók jövedelemadóját, és az innovációs járulékot.
Fő szabály szerint pedig lefedett adónak minősül a csoporttag könyvelésében a bevételét, jövedelmét vagy nyereségét terhelő adó, vagy egy másik csoporttag – amelyben tulajdonosi részesedést tart – jövedelméből vagy nyereségéből való részesedésével kapcsolatban felszámított adó.

Különösen a helyi iparűzési adó beszámíthatósága fontos, ez számos esetben azt fogja eredményezni, hogy az érintett, a hipa beszámítása nélkül aluladóztatott csoporttagok után sem kell majd kiegészítő adót fizetniük az anyavállalataiknak. 2022 végén a hipa lefedettségének biztosítása után engedte át Magyarország a megállapodást. Ezzel nem a kis- és közepes vállalkozások érdekei, hanem a multik érdekei érvényesülnak: a nagy 750 millió euró bevétel fölötti vállalatcsoportok körébe beletartozik az összes Magyarországon is működő, jelentősebb multi, az országban legalább ezer (leány)vállalkozás. Az első helyen a Mol áll, amely jelenleg különadót nyög. Ott az MVM és más állami cégek, mint az Országos Dohányboltellátó, a Szerencsejáték Zrt. vagy a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató, illetve a teljes bankszektor - írja a lap.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az Európai Unió irányelvként fogadta el az OECD által kidolgozott globális minimumadó szabályozást, amelyet Magyarországnak is át kell ültetnie jogrendjébe 2024. január 1-ig. Így az adót 2024-ben év elején vezethetik be.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. április 28. 11:35
A Media1 podcast- és rádióműsor vendége volt D. Tóth Kriszta újságíró, a WMN alapító-tulajdonosa, a...
Bankmonitor  |  2024. április 28. 10:18
A héten számos, minden magyart érintő hír látott napvilágot, többek között megjelent a legfrissebb á...
Holdblog  |  2024. április 28. 09:25
A Nasdaq Global Financial Crime Report 2024. évi kiadványa szerint csak tavaly nagyjából 3100 m...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem