Koronavírus: ennyire vagy veszélyben, ha a környező országokba mennél nyaralni

2020. június 26. 14:02

Magyarország jelenleg a világ 20. legbiztonságosabb országa között szerepel az új koronavírus-járvány terjedését illetően - derült ki egy friss, 200 országot rangsoroló kutatásból. Erre a szintre egyébként csupán egyetlen szomszédunk, Ausztria került, a többi, szomszédos országot hátrébb sorolták. A felmérésből többek között az derült ki, hogy a lista élén szereplő országokban közös volt az, hogy mind a kormányzati hatékonyság, mind pedig a karantén hatékonyság területén jól szerepeltek. Mutatjuk a teljes listát, illetve azt is, mit érdemes tudni a hozzánk közel eső, sok magyar turista által látogatott országokról.

Most hogy némileg - Magyarországon legalábbis - fellélegezhettünk a koronavírus-nyomás alól nem árt tisztában tenni, hogy hazánk, illetve más országok valójában mennyire is lettek védettek a COVID-19-től, vagyis pontosabban, járványügyi szempontból mennyire biztonságosak. Egy friss kutatás 200 országot rangsorolt a következő kritériumok alapján:

  • karantén hatékonyság,
  • kormányzati hatékonyság,
  • megfigyelés és észlelés,
  • egészségügyi készenlét,
  • regionális ellenálló képesség,
  • vészhelyzetre való felkészülés.

A fent bemutatott szempontok alapján a Deep Knowledge Group pontszámokat állapított meg, amiket végül hozzárendelt az egyes országokhoz. Ezek alapján a világon jelenleg az új koronavírus szempontjából Svájc számít a legbiztonságosabb helynek, amit Németország és Izrael követ. De a top 10-be befért még Szingapúr, Japán, Ausztria, Kína, Ausztrália, Új-Zéland és Dél-Korea is. 

Érdekes egyébként, és ez jól mutatja, hogy a lista ne pusztán a megbetegedések száma és a halálozási számok alapján rangsorol, hiszen például az USA az összesített lista 58., míg az Egyesült Királyság a 68. helyen áll. Hiába ugyanis, hogy rengeteg a regisztrált fertőzött, illetve a moralitási ráta is magas, mindkét országban, ugyanakkor igen magas az egészségügyi rendszer nívója is, akárcsak a megfigyelés és szűrés kapcsán használt technológiai hozzáférhetősége is. 

Ezzel szemben Afrika kivételesen érzékeny a betegség terjedésére, ugyanis az egészségügyi infrastruktúra a legtöbb országban kivételesen gyenge. Épp ezért az új koronavírus potenciális, heves terjedésének veszélye olyan országban a legrosszabb, mint Szudán, Ruanda, Mali vagy éppen Csád. 

Ahogy a teljesen listán látszik, szerencsénkre Magyarország igencsak jól szerepel rajta, hazánk a maga 656 pontjával bekerült a legbiztonságosabb 20. országba. Ahová egyébként csupán egyetlen szomszédunk, Ausztria fért még be. A teljes jelentés egyébként 4 osztályba sorolta a 200 országot, 1-től 4-ig, legjobbaktól a legrosszabbakig. Az egyes csoportba került a legbiztonságosabbak, itt 20 ország található, köztük Magyarország is. 

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A második csoportba is szintén 20 ország kapott helyet, közvetlen szomszédjaink közül ide már befért Horvátország és Szlovénia is. A harmadik szintre 60 országot tett a jelentés, köztük a már említett USA-t, és az Egyesült Királyságot, de ide került például Szlovákia és Románia is. A többiek, azaz a maradék 100 legveszélyesebb ország pedig a negyedik szintre került. A teljes lista itt érehtő el.

És ha csak Európát nézzük?

Európában Magyarország a 6. legjobb helyen végzet a biztonságosság tekintetében, azaz előttünk csupán öt ország szerepelt: Svájc, Németország, Ausztria, Norvégia és Dánia. A legkevésbé biztonságos ország a COVID-19 szempontjából Észak-Macedónia lett, de nem kevéssel maradt el ettől a szinttől Albánia és Belgium sem.

Érdemes megjegyezni azt is, hogy a lista élén szereplő országokban közös az, hogy kiugróan magas pontszámot értek el a kormányzati hatékonyság területén, miközben a karantén hatékonyság, illetve a megfigyelés és észlelés is jól sikerült, technológiailag biztosítva volt.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 3. péntek
Tímea, Irma
18. hét
Május 3.
Paranormal nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem