Sőt, az is kiderült, mennyit költünk.
Így építkeznének olcsón a furfangos magyarok: tudnak valamit?
Közel minden tizedik magyar szeretne építkezni a közeljövőben, a fiatalabbak körében az átlagosnál magasabb az építési kedv. Az építkezők közel 30 százaléka azonban nem kulcsrakészen venné át a házát, hanem maga fejezné be a kivitelezést. A szakmunkákhoz elsősorban ismeretségi körben keresnének kivitelezőt, esetleg rokonoktól vagy barátoktól kérnének segítséget annak reményében, hogy így lefaraghatnak a költségekből.
Az idősebbeknél jóval szívesebben vágnának bele egy új ház építésébe a fiatalok - derült ki a BERGER Házak megbízásából a Pulzus közvéleménykutató által készített reprezentatív felmérésből. Az adatok szerint a 25-55 év közötti magyar felnőtt lakosság 9 százaléka tervezi, hogy a jövőben belevág egy építkezésbe. Ha azonban korosztály szerinti besorolásban vizsgáljuk az adatokat, kiderül, hogy az X generációhoz (40-55 év közöttiek) tartozóknak csupán alig több, mint 7 százaléka gondolkodik egy ilyen lépésen. Ezzel szemben a fiatalok, azaz az Y generáció (25-39 év közöttiek) már bátrabbnak tűnnek, hiszen a megkérdezettek közel 10 százaléka jelezte, hogy házépítést tervez a jövőben.
Az új otthon kivitelezésének módját illetően érdekes a megkérdezettek hozzáállása, hiszen 30 százalékuk nem kulcsrakészen, hanem valamilyen közbülső állapotban venné át a kivitelezőtől a házát, majd az építkezést saját maga fejezné be. A kivitelezési munkák közül elsősorban a ház alapvető szerkezetének és szigetelésének biztonságos megoldását, valamint a villanyszerelést bíznák mindenképpen szakemberre az építkezők. A burkoláshoz, a festéshez, a szárazépítéshez vagy éppen a homlokzat elkészítéséhez ellenben nem feltétlenül hívnának mesterembert.
Érdekes kérdés, az építkezők vajon kit hívnának segítségül a munkához? A felmérésben a válaszadók 69 százaléka ismeretségi körében keresne hozzáértőt, míg 58 százalék csak és kizárólag referenciával rendelkező profi kivitelezőkhöz fordulna. 55 százalék azért attól sem zárkózott el, hogy a rokonok vagy a barátok bevonásával építkezzék. Egyébként a megkérdezettek 54 százalékának már van tapasztalata arról, milyen kalákában, azaz barátok és rokonok bevonásával egy házat felhúzni.
És hogy miért dönt valaki úgy, hogy végül mégsem profi kivitelezőt választ? A kutatás szerint a leginkább azért, mert azt reméli, hogy pénzt takarít meg. A megkérdezettek 54 százalékban ezt felelték a kérdésre. A kedvezményes lakásáfa eltörlése miatt jelentősen megnövekedő kivitelezési költségek miatt már valóban nem éri meg teljes generálkivitelben kérni az épülő házakat, ezért fordul a piac a nem kulcsrakész megoldásokhoz. A másik érv is anyagi jellegű: az ismeretségi körben van-e olyan szakember, aki ingyen elvégezné a szükséges munkát.
A pandémia alatt megugrott a szobanövények, és kertészeti eszközök iránti kereslet, 2020-ban a szobanövények tekintetében 8%-os emelkedést észleltek a piaci szereplők.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
-
Szakképzett és megbízható mester csak néhány kattintásnyira Öntől! (x)
Otthonfelújítást tervez? Felejtse el a stresszt! Küldjön keresletet és válasszon a több mint 5.000 különböző építőipari vállalkozó közül.
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022

