Félve töltöd ki az átutalási megbízást, nehogy elírd a kedvezményezett számlaszámát? Előfordult már, hogy megjelent a számládon egy összeg, amiről nem tudtad honnan van? Többel terhelték meg készpénzfelvételkor a számlád, mint amennyi pénzt az automata kiadott? Mindhárom probléma releváns és meglehetősen kellemetlen tud lenni, különösen ha nem tudjuk, mi ügyfélként a teendőnk ilyen helyzetekben. Alábbi írásunkban igyekszünk segítséget nyújtani, a rossz döntés ugyanis elég drága lehet.
Probléma az ATM-mel? Túlterhelték a számlát...
A Pénzcentrum.hu által megkérdezett bankok képviselői kiemelték, hogy ez a probléma egyáltalán nem számít gyakorinak, a Citibank szerint ezrelékes nagyságrendben sem mérhető a hibaarány a készpénzfelvételi tranzakciós forgalom tükrében. Ennek ellenére joggal fordulhat meg az Olvasó fejében, mi történik, ha pont ő lesz a "szerencsés"...
Amennyiben ez a kellemetlen helyzet előfordul, mindenképpen a számlavezető bankunknál kell jeleznünk a problémát (akkor is, ha idegen bank ATM-jénél vettünk fel pénzt). A K&H-nál kérdésünkre elmondták, hogy a reklamációt írásban kell jelezni a kibocsátó bank felé, a kártyatársasági szabályoknak megfelelően a reklamációs eljárás során ugyanis ezt továbbítani kell az elfogadó bank felé. A bejelentésre természetesen a legtöbb banknál telefonon is van mód, a "charge back" eljárás azonban írásos kezdeményezésre indul.
Rendkívül fontos tudni, hogy az ügyfélnek haladéktalanul, de legkésőbb a számlakivonat kézhezvételétől számított 40 napon belül jeleznie kell a panaszát a bank felé. Az Erste Banknál a tranzakció keltezésétől számított 40 nap, de legfeljebb az adott tranzakcióra vonatkozó számlakivonat zárónapjától számított 15 nap a határidő, míg a Citibank válaszaiból az derül ki, hogy a bank az ügyfél által elfogadottnak tekinti a számlakivonatot, amennyiben azzal szemben az ügyfél 15 naptári napon belül írásban nem él kifogással.
A K&H Banknál kérdésünkre elmondták, hogy ezekről a problémákról sok esetben nem is az ügyféltől, hanem a fióktól értesülnek, így a bank igyekszik már előre rendezni az ilyen jellegű problémát, mielőtt az ügyfél tudomására jutna.
Rejtélyes nagyobb összeg a számlán... El lehet költeni?
Előfordulhat olyan is, hogy a bank tévesen ír jóvá az ügyfél számláján egy adott összeget, ezt azonban nem tanácsos ajándékpénznek tekinteni, mivel ez akár bírósági tárgyalást is maga után vonhat.
Minden bank válasza egybecsengett azon a ponton, hogy a bank jogosult a saját tévedésén alapuló jóváírást vagy terhelést az ügyfél rendelkezése nélkül is helyesbíteni. A Citibank kivételével erről az ügyfelet haladéktalanul értesítik, a Citi azonban "értesítés nélkül korrigálja (elvezeti) az összeget". (Persze a legtöbb banknál a helyesbítésről küldött számlakivonat is értesítésnek minősül...)
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 1 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 23 029 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 23 274 forintos törlesztőt (THM 14,56%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A nagyobb probléma akkor van, ha az ügyfél örömében már elköltötte a pénzt, a bank ugyanis ekkor is jogosult erre és akár polgári pert is indíthat jogalap nélküli gazdagodás miatt. A K&H tapasztalatai szerint ez utóbbi nem túl gyakori, de azért már volt rá példa. A Citibank ilyen esetben technikai jelölést (blokk) tesz a számlára, ami a beérkezett összegeket nem teszi elérhetővé a követelt összeg erejéig.
Az OTP Banknál kiemelték, hogy ha nem áll rendelkezésre az összeg az ügyfélszámlán, akkor a bank jogosult a követelését sorba állítani, az idevágó kormányrendelet alapján pedig első helyen szerepel a számlavezető hitelintézet téves bejegyzésének a bankszámlán történő helyesbítése.
Az Erste Banknál nagyobb összeg esetében előfordult már, hogy a pereskedés helyett részletfizetési engedményt adtak az ügyfélnek.
Rossz helyre utaltam...visszakapom a pénzt?
Amennyiben a hibásan megadott számlaszám egy élő számlának a száma, az átutalási megbízás teljesül. Ez persze nem minősül bankhibának, (hiszen az ügyfél által megadott számlaszámra ment az utalás) így a bank önmaga nem rendezheti a tételt! Ilyenkor kérni kell annak a személynek a jóváhagyását, aki tévedésből kapott pénzt, a bank ugyanis enélkül nem terhelheti vissza az összeget. Ha a tévesen kedvezményezett ügyfél ehhez nem járul hozzá, akkor jogalap nélküli gazdagodás miatt polgári pert indíthatnak ellene. Ebben a tekintetben nincs különbség a bankon belüli és bankon kívüli utalások között.
Az összeállítás elkészítésében az OTP Bank, a K&H Bank, az Erste Bank, a Budapest Bank, a HVB Bank és a Citibank volt segítségünkre.

Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Videó: Budapesten rendezték a klímaszerelők világbajnokságát
Elméleti teszt, hibaelhárítási és forrasztási feladat várta a szerviztechnikusokat.
-
A férfiak jobban állnak anyagilag és határozottabbak is a pénzügyekben
A nők nagyobb eséllyel élték fel megtakarításaikat az elmúlt években.
-
Így lesz klímaberendezés a kerti kútból – startupokat díjazott az MVM
A hetedik alkalommal megrendezett MVM Edison startup versenyen az egyediség és a nemzetközi ambíciók is számítottak.
- Jégeső vert el több magyar települést
- Most nem lesz egyszerű elrepülni Budapestről – fontos információk az utasoknak
- Digitális szintet ugrana a Magyar Nemzeti Bank
- Az úszóvilág fővárosa lesz Budapest
- Szakértő: a jobboldalnak korai innia a medve bőrére
- A magyarok harmada magánorvoshoz jár, komoly összeget hagy náluk
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


