A szegedi Centrum-gödörből nyaranta bűz és szúnyoginvázió terjed, a helyiek pedig végképp megelégelték: szerintük a város egyik legdrágább helyén pusztul a közérzet és a türelem...

A letenyei egykori villanyszerelő életét saját udvarán vesztette életét, miután egy házilag kiépített, halálos árammal működő villanypásztor végzett vele. A célja az volt, hogy távol tartsa a kóbor macskákat.
Egy 67 éves férfi szenvedett halálos áramütést Letenyén, saját otthonának udvarán – erősítette meg a Zaol.hu-nak a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság. A tragédia az elmúlt héten történt, a részletek ugyanakkor még mindig tisztázatlanok, a körülményeket a nagykanizsai rendőrség közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja.
A férfi, aki a dél-zalai kisváros Építők utcájában élt, nem rejtette véka alá: ki nem állhatta a kóbor macskákat, amelyek rendszeresen bejártak az udvarára. A helyiek szerint többször is panaszkodott a hívatlan háziállatokra, s végül úgy döntött, saját kezébe veszi a védekezést – tragikus végeredménnyel.
„Villanypásztort” épített a kerítés mellé
A lap szerint a férfi egy házilag barkácsolt villanypásztort telepített a kerítés mellé, amelybe a lakóingatlan 230 voltos hálózati feszültségét vezette bele. Hogy pontosan hogyan alakította ki az áramütést okozó rendszert, az ma sem teljesen világos: egyes szomszédok úgy tudják, villanypásztort húzott ki, mások szerint közvetlenül a kerítés fémrészeit tette áram alá.
A helyszíni szemlén a lap munkatársa nem találta működő villanypásztor nyomát, így egyre valószínűbb, hogy az áram közvetlenül a kerítésen futott keresztül – ami nemcsak szabálytalan, de rendkívül veszélyes is. A tragédia idején a férfi vélhetően valamilyen javítást vagy beállítást végzett a rendszeren, és eközben szenvedett halálos áramütést.
Még a szakmabeliek is döbbenten állnak az eset felett
Az eset különösen megrázta a helyi közösséget, mivel az elhunyt férfi korábban maga is villanyszerelőként dolgozott. „Ha valaki, hát ő tudta volna, mekkora veszélye van annak, ha valaki házilag próbál feszültség alatt álló rendszert építeni” – mondta egy neve elhallgatását kérő szomszéd.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A háztáji barkácsolás ezúttal azonban emberéletet követelt. Az eset kapcsán több szakember is felhívta a figyelmet: a villanypásztorok – akár háziállatok, akár vadak ellen használják – csakis alacsony feszültségű, impulzusos árammal működhetnek, és kifejezetten tiltott a háztartási hálózatról közvetlenül áramot vezetni ilyen célra. A 230 voltos feszültség halálos lehet – és ebben az esetben az is lett.
Sznopek Veronika, a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője a lap kérésére megerősítette: „A nagykanizsai rendőrkapitányság közigazgatási hatósági eljárás keretében vizsgálja a 67 éves letenyei férfi halálesetét.” A vizsgálat célja, hogy megállapítsák: a tragédia puszta baleset volt, vagy esetleg felveti valamilyen gondatlanság gyanúját is.
A történtek után több környékbeli is arról beszélt, hogy jobban oda fognak figyelni a házilagos megoldások veszélyeire. Mint egyikük fogalmazott: „A cicák tovább élnek – ő már nem.”
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ezt nézik meg most a magyarok a hitelfelvételkor
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink mi alapján választanak hitelt.


