Újabb járvány az állatvilágban: veszélyes kór tizedeli az énekesmadarakat

2020. május 5. 14:02

Madarakat szerető magyarszecsődiek aggódva telefonáltak kollégáinknak, hogy a településen nagyon sok zöldikét találnak legyengülve, elpusztulva. Természetvédelmi őrszolgálatunk néhány tetem begyűjtésével és vizsgálatával kiderítette, hogy az általában galambok terjesztette betegség, a Trichomonas tizedeli ezeket a kedves madarakat - számolt be róla az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága.

Ahogy a közleményből kiderült, a magyarul sárgagomb betegségnek is nevezett kórt egy önálló mozgásra képes parazita okozza. A galambok közül majd minden egyed hordozza, de tüneteket általában nem okoz, csak a legyengült egyedeknél.

A fertőzés Európában 2005-ben jelentkezett először Nagy-Britanniában, ahol a legsúlyosabban érintett területeken a zöldikék állománya 35%-kal csökkent. 2008-ban terjedni kezdett Skandinávia és Oroszország felé és most elérte Nyugat-Magyarországot is. Már több településről érkezett legyengült zöldike kőszegi madárvédelmi mentőközpontunkba is.

A betegség terjedése nyállal történik, amely miatt a madáritatók vize fertőződik. Ha csak egy beteg madár iszik a vízből, az összes többi is fertőződik.

A beteg madarak a kór előrehaladtával képtelenek nyelni, csőrükben, nyelőcsövükben sárgás elváltozásokat találunk. Táplálkozás nélkül ezek a kis testtömegű madarak hamar el is pusztulnak. A rendkívül száraz tavasz miatt kevés természetes pocsolyát találtak madaraink, így a madáritatók körül az egyedsűrűség megnőtt.

JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 63 632 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,39%), de nem sokkal marad el ettől a K&H Bank (THM 10,82%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Karantént nem tudunk bevezetni számukra, ezért kérjük azokat a természet szerető embereket, akik madáritatót tartanak, hogy néhány napra ürítsék ki és fertőtlenítsék az itatót, majd később a vizét legalább naponta cseréljék és rendszeresen fertőtlenítsék az edényt! Ez az egyetlen mód a fertőzés terjedésének megakadályozására. Fontos, hogy a tél elmúltával a madáretetést is szüntessük be. Az etetéssel a természetesnél jóval több madarat koncentrálunk egy helyre, amely szintén növeli a fertőzés veszélyét

- hívta fel a figyelmet Dr. Németh Csaba, az igazgatóság munkatársa.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. június 16. kedd
Jusztin
25. hét
EZT OLVASTAD MÁR?