13 °C Budapest

Életveszély! Porig rombolhatta volna a lakásokat egy férfi Budapesten

Pénzcentrum
2013. november 25. 17:01

Életveszély: egy tűzeset során derült csak ki, hogy szabálytalanul visszakötötte a lezárt gázórát otthonában egy budapesti férfi. A Pénzcentrum.hu által megkérdezett szakértő szerint kész csoda, hogy nem lett tragédia a szabálytalan vételezés vége.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság XIII. kerületi Rendőrkapitánysága közveszély okozás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást M. Krisztián Károly ellen. A 33 éves férfi a Budapest XIII. kerület Szabolcs közi lakásában 2013. november 25-én tüzet okozott. A helyszíni vizsgálat megállapította, hogy a férfi a szolgáltató által korábban lezárt gázórát szakszerűtlenül visszakötötte, így a tűzeset kialakulásánál a közveszély okozása fennállt.

Csoda, hogy nem lett tragédia!

A Pénzcentrum.hu által megkérdezett szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy senki se próbálkozzon hasonló módszerekkel földgázt vételezni. "A földgáz amellett, hogy rendkívül kényelmes energiafelhasználást biztosít, hasonlóképpen veszélyes is, nem hiába van szükség szakember közreműködésére bármilyen gázellátással kapcsolatos szerelési munkálat során. A földgáz rendkívül könnyen begyullad, robbanást okozhat. Kész szerencse, s pusztán a csodának köszönhető, hogy nem tragédia lett a szabálytalan vételezés vége" - tette hozzá lapunk megkeresésére a szakértő.

Bár az eset önmagában is elképesztő, azonban nem példátlan Magyarországon. Évente ugyanis nagyjából két Velencei-tónyi mennyiséget, 50 ezer család éves fogyasztását lopják el hazánkban a gáztolvajok. A gázlopások felében a plombát sértik meg, illetve a mérő számlálóját pörgetik vissza, az esetek 15 százalékában a mágnesezést, a maradékban pedig a mért rendszer megkerülését alkalmazzák.

A szabálytalan vételezések visszaszorítása érdekében a legtöbb hazai gázszolgáltató folyamatosan ellenőrzi a fogyasztóit. Az energiakommandó egyrészt szúrópróbaszerűen keresi fel az ügyfeleket, másrészt szisztematikusan is végigjárnak egy-egy körzetet. De van példa lakossági bejelentést követő kivizsgálásra is. Az ellenőrzési csoport célja minden esetben a tisztességtelen fogyasztói magatartás kiszűrése, és a hálózati veszteség mérséklése. A szakemberek ilyenkor ellenőrzik a mérőhelyeket, az ott felszerelt készülékeket, s a fogyasztásmérők működését, valamint vizsgálják azt is, hogy helyesen történt-e meg a fogyasztási hely hálózatra való csatlakoztatása.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A szakemberek először többnyire a gázórákat vizsgálják meg. A plombák eredetiségét mikroszkóppal ellenőrzik le. A leszerelt gázórák többségét szétszerelik és átnézik, hogy nincs-e bennük kicserélt fogaskerék, gyanús, nem eredeti alkatrész. Majd egy speciális készülék segítségéve bevizsgálják, hogy pontosan mérnek-e. Továbbá megnézik azt is, nem volt-e mágnesezve a gázóra. Ennek ellenőrzésére már van speciális mágnesesség ellenőrző indikátorfólia vagy digitális indukciómérő készülék is. Amennyiben az órával minden rendben van, akkor ipari endoszkóppal (minikamera) vizsgálják át a bekötő gázcsövet. Ilyenkor azt figyelik, nincs-e például leágazás a csővezetékben. Ezzel a módszerrel a kerülővezetékek is teljes mértékben felderíthetők.

A gáztörvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szól a szabálytalan vételezésről. Ha a szerelő visszaélésre utaló nyomot talál, kötelező fényképet készítenie, és jegyzőkönyvet felvennie a fogyasztó jelenlétében, majd aláíratnia azt. A fogyasztónak nyilatkoznia kell, hogy elismeri-e a szerződésszegést. A szabálytalan gázvételezés jogilag nem bűncselekmény, hanem szerződésszegés. Így nem büntetés jár érte, hanem meghatározott összegű (390, vagy 540 ezer forint) kötbér. Bár elvileg az elcsalt gázmennyiséget kellene befizetni, ennek a pontos meghatározása sokszor lehetetlen, ezért a törvény úgy rendelkezik, hogy maximum 30 napra visszamenőleg kell kifizetni napi 13- vagy 18 ezer forintos összeget.

 

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. május 8. 21:14
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm