17 °C Budapest

Nem bízunk a bankokban: 1 millió magyar inkább az ismerősének tartozik

Pénzcentrum
2017. február 9. 14:44

Egy új felméréssel jelentkezett a KSH, amelynek keretein belül megvizsgálták a háztartások anyagi helyzetét. Ez alapján egy átlagos család 2,9 millió forintot tart a bankban, de alig van, aki hajlandó egy minimális kockázatot bevállalni a nagyobb hozam reményében. A felmérésből az is kiderült, hogy az emberek fele fordul csak a bankhoz, ha megszorul anyagilag, a magyarok másik fele inkább baráti kölcsönből próbálja megoldani a pénzügyi problémáit.

Már több cikk foglalkozott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss, Miből élünk? című felmérésével, ami a magyar háztartások vagyoni helyzetét vizsgálja. Kevesen foglalkoztak azonban azzal, hogy mennyi megtakarításunk van a bankokban.

Miben tarjuk a pénzünket?

A pénzünk túlnyomó többségét (83 százalékát), úgynevezett reáleszközökben tartjuk, ezen belül vagyonunk legnagyobb részét a lakásunk képezi, amiben lakunk. A reáleszközök kétharmada pedig tulajdonképpen a lakásunk értéke.

Mivel a magyarok 82 százalékának van valamilyen pénzügyi terméke, a megtakarítási célú eszközökön (számlák, pénztárak stb.) pedig átlagosan 2,9 millió forintot tartunk. 3,3 millió magyarnak, vagyis a háztartások 81 százalékának van bankszámlája, ezen belül

  • A folyószámlákon átlagosan 398 ezer forint van,
  • A betéti számlákon pedig 889 ezer forint.

Az összes háztartás mintegy felének (53 százalék) van befektetése, amelyek átlagos összege 2,5 millió forint. Az említett számlák mellett a nyugdíjpénztárak is népszerűek, illetve érdekes, hogy közel tízből egy magyarnak tartozik kisebb-nagyobb összeggel ismerőse.

Nyugdíjra 15 százalék tesz félre, átlagosan havonta 15 ezer forintot. Közülük
  • 7,4 százaléknak van nyugdíjpénztári megtakarítása (önkéntes vagy magán),
  • 4 százalékuk biztosítással tesz félre,
  • 16,2 százalék mindkét fenti termékkel él,
  • a többiek (72 százalék) pedig egyéb pénzügyi termékkel takarékoskodnak a nyugdíjas évekre.

Félnek a megtakarításoktól a magyarok

A felmérés megvizsgálta azt is, hogy mekkora bevállalósak a magyarok, amely során elképesztő túlsúlyba kerültek a kockázatkerülők,

tízből hét magyar egyáltalán nem vállal kockázatot a megtakarításai kiválasztásánál.

Ennek egyébként több oka is lehet, az egyik, hogy a pénzügyi tudatosság hazánkban nem áll magas szinten, de valószínűleg a 2015-ös brókerbotrányok is hozzájárultak az elutasító attitűdhöz.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Természetesen nemcsak megtakarításaink, hanem hiteleink is vannak, igaz ennek csak egy rövidebb részt szentelt a felmérés. Nem meglepő módon itt a lakáscélra felvett jelzáloghitelek vannak túlnyomó többségben, de a fogyasztási hitelek közé sorolható kölcsönök aránya is 12 százalék körüli (átlagos összege 1,3 millió forint).

Érdekes, hogy a háztartások 11,5 százalékának van folyószámlahitel-kerete (240 ezer forintos átlagos keretösszeggel), illetve a korábban említett baráti kölcsön is értelem szerűen megjelenik, csak míg korábban megtakarításként tartották számon, addig itt tartozásként tekinthetünk rá. Ezeknek a kölcsönöknek az átlagos összege egyébként hasonló volt a fogyasztási hitelekéhez, átlagosan mintegy 1,2 millió forintról beszélhetünk.

Szegénynek gondoljuk magunkat?

A felmérés kitért arra is, hogyan ítéljük meg a saját helyzetünket, tízből hatan átlagosan költekezőnek mondja magát, a magyarok negyede átlag alatt költekezik, és nagyjából 15 százalék költekezett ki az elmúlt egy évben. A kutatás ezen része egyébként hosszútávon, évről-évre elvégzett kutatások esetén sokkal többet elmondhat a magyar háztartások pénzügyi helyzetéről.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. május 5. 12:50
Lássuk a legfontosabb pénzügyi aktualitásokat, melyek a mögöttünk álló egy hétben megjelentek a Bank...
Holdblog  |  2024. május 5. 09:35
Igazán szomorú eredmény, hogy a megkérdezettek bő 80 százaléka egyáltalán nem szándékszik hazatérni...
MEDIA1  |  2024. május 4. 21:24
A Media1 néhány nappal elsőként mutatta be, hogy milyen jogsértő módszerrel kampányolt több napon át...
Buxelliott  |  2024. május 4. 09:56
Az OTP elemzésben látható bullish kép a magyar tőzsdeindex képében is megmutatkozik, nyilvánvalóan n...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 6. hétfő
Ivett, Frida
19. hét
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem