15 °C Budapest

10 perc alatt százezreket spórolhatsz: csak ilyen számlát kell nyitnod

2015. december 5. 07:02

A TBSZ számla nyitásával egy átlagos takarékoskodó magyar család 5 év alatt 200 ezer forintot spórolhatna meg, ennek ellenére még mindig kevesen választják ezt a konstrukciót. A kedvezmények maximális kihasználásához persze nem árt tisztában lenni a számla sajátosságaival.

Magyarországon minden ötödik értékpapírszámla Tartós Befektetési Számla (TBSZ), vagyis 1,5-1,7 millióból csupán 280-300 ezer számla után kaphatnak a tulajdonosok adókedvezményt, pedig több százezer forintot spórolhatnánk, ha TBSZ-szel takarítanánk meg.

Mennyit spórolhatnánk a TBSZ-szel?

A TBSZ-en tartott átlagos megtakarítás értéke 2,8 millió forint. Ha csupán 3 százalékos hozammal számolunk (a PMÁK például ennyit garantáltan ad), akkor öt év alatt nagyjából 200 ezer forintot spórolhatunk meg azzal, ha a Tartós Befektetési Számlát választjuk az értékpapírszámla helyett.


A számlanyitás egyébként 10 percet vesz igénybe és már 25 ezer forinttól is indíthatunk TBSZ-t, amit a felhalmozási időszakban folyamatosan kiegészíthetünk, ezt követően pedig a portfoliónkat tetszőlegesen átrendezhetjük. Az egyik nagy magyar bank a hetekben közölte , hogy 30 ezer olyan számlát tartanak számon, amelyhez a 2010-es megnyitás óta nem nyúltak hozzá, vagyis akár TBSZ-re elhelyezett befektetés is lehetne. Így viszont a számlatulajdonosok összesen 2,5 milliárd forint kamatadót és egészségügyi hozzájárulást (EHO) fizethetnek. Ezt a TBSZ nyitásával teljes egészében megspórolhatták volna.

Mi az a TBSZ?

A TBSZ-nek két fajtája van:

  • Tartós Befektetési Értékpapírszámla
  • Tartós Befektetési Betétszámla
Míg előbbire értékpapírokat (befektetési alapok, állampapírok stb.), addig az utóbbira betéteket helyezhetünk el. A TBSZ-ek túlnyomó többsége befektetési számla.

A "sima" értékpapírszámlához képest a TBSZ vonzereje abban rejlik, hogy három év után csak 10 százalékos kamatadót kell fizetnünk 16 helyett és az egészségügyi hozzájárulást sem kell megfizetnünk a hozam után. Öt év után pedig teljes adó- és járulékmentességet is kaphatunk.


Az ügyfelek kétharmada azonban nem ismeri a TBSZ nyújtotta előnyöket, így inkább a "klasszikus" értékpapírszámla mellett teszik le a voksukat. Általános tévhit egyébként, hogy a TBSZ miatt nem férhetünk hozzá a megtakarításunkhoz. Ha ugyanis pénzt veszünk fel a számláról, akkor ugyan adót kell fizetnünk, de a befektetésünkhöz ugyanúgy hozzáférhetünk, mint egy értékpapírszámla esetében, és az adó mértéke se lesz több, mintha normál számlán tartottuk volna a megtakarításunkat.

Egy év alatt is csökkenhet a befizetett adó

Akkor is megérheti TBSZ-t nyitni, ha csak egy éves megtakarításban gondolkozunk. Nézzük meg egy példán keresztül, hogy miért van ez így!

Tegyük fel, hogy két értékpapírt vásárolunk 50-50 százalékos arányban a számlánkra, és egy év alatt az egyikkel 5 százalékos nyereséget érünk el, míg a másikkal ugyan ekkora veszteségünk lesz, majd eladjuk az értékpapírokat és felvesszük a számlánkról a pénzt. Értékpapírszámlával az 5 százalékos nyereség után meg kell fizetnünk a kamatadót (16 százalék) és az EHO-t (6 százalék) a befektetések eladásakor.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
A TBSZ-nél viszont a pénz kivételekor kell adót fizetni, de mivel a befizetett és felvett összeg között nincs különbség, így adós sem kell fizetnünk utána.

Mibe tegyük a befizetett pénzt?

A megtakarított pénzt persze be kell fektetni ahhoz, hogy hozamunk is legyen. A szakértők elsősorban a befektetési alapokat ajánlják, ezen belül a tőkevédett, vegyes és abszolút hozamú alapok mellett az ingatlan alapok lehetnek a következő néhány év slágertermékei.

Lejárnak az első TBSZ-ek

Az első, 2010-es gyűjtőévű számlák lejárata idén év végén lesz, ha nem nyilatkozunk a megtakarításunkról, akkor az automatikusan átkerül egy betét-, vagy értékpapírszámlára. Ebben az esetben az értékpapírjainknál a vásárláskori vagy a december 31-i árfolyam közül magasabbat figyelembe véve megtörténik az adó és az EHO elengedése. Ha tehát júliusban vesszük fel a pénzünket, akkor csak a 2016-ban (december 31 és július hó között) elért hozamok után kell közterhet fizetnünk.

Persze lehetőségünk van nyilatkozatot tenni, ebben az esetben a megtakarított összeg 2015-ös gyűjtőévvel kerül egy új TBSZ-re, tehát nyerünk egy évet. A nyilatkozatot december 31-ig kell megtennünk. Ha nem nyilatkozunk a számla meghosszabbításáról, akkor befektetésünk automatikusan normál értékpapír számlára vagy betét esetén kamatmentes számlára kerül. Ha ezek után mégis úgy döntünk, hogy adómentesen szeretnénk takarékoskodni - amit megtehetünk - akkor a gyűjtőévünk 2016 lesz.
Akármelyik verzió mellett tesszük le a voksunkat, az adómentesség a 2010-es TBSZ-en lévő megtakarításokra mindenképp jár, kivéve, ha még december vége előtt felvesszük a pénzünket.

Az állampapír is jó választás, különösen a lakossági államkötvények (PMÁK és BMÁK) vásárlása, ezek futamideje ugyanis illeszkedik a TBSZ 3 és 5 éves kamatkedvezményes, illetve a teljes adó- és járulékmentes időszakaihoz.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. április 26. 06:26
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor s...
MEDIA1  |  2024. április 25. 19:54
79 éves korában érte őt a halál.
Kiszámoló  |  2024. április 25. 11:20
Akárhányszor előjön az adózás, egykulcsos-többkulcsos adózás kérdése, úgy tűnik, hogy három emberből...
MNB Intézet  |  2024. április 25. 11:11
Ha valaki lopásra adja a fejét, akkor közgazdaságilag racionális döntés biciklikre specializálódni....
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 26. péntek
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem