19 °C Budapest

Szívhatják a fogukat a devizahitelesek: idén már nem jön segítség

Pénzcentrum
2016. szeptember 29. 15:08

Idén már nem dobnak újabb mentőövet az egykori devizahiteleseknek, a követeléskezelési törvény módosítása valószínűleg jövőre fog megtörténni. Az adósoknak egyébként többféle lehetőségük van már most is, de a nemfizető hitelek sokszor a követeléskezelőkhöz kerülnek. Ugyan itt nehéz behajtani a tartozásokat, azonban sok adós ezzel már akár most megszabadulhat a terheitől.

A követeléskezelés helyzete Magyarországon továbbra is szabályozatlan

- mondta Thummerer Péter, az Eos Magyarország ügyvezető igazgatója. Emiatt viszont a MAKISZ (a követeléskezelők szövetsége) azért lobbizik, hogy legyen szigorúbb szabályozása a szakmának.

Korábban úgy tűnt, hogy már idén ősszel új törvényt alkothatnak és ezzel elősegíthetik az egykori devizahitelek mielőbbi rendezését, azonban jelenleg úgy tűnik, hogy az idei törvénykezési rendbe már nem fog beleférni ennek a törvénynek a meghozása. Persze a tervezeten dolgoznak, azonban kicsi az esély arra, hogy már idén jöhet az új törvény. A követeléskezelőkhöz 2015 elejéig átkerült devizahitelek esetén viszont már lezajlott az elszámolás, az ügyfelek megkapták a törvény szerint nekik járó összeget.

Az egykori nemfizető devizahitelek kezelése kisebb csomagokban már működik

 - tette hozzá Thummerer Péter. Ez azt jelenti, hogy a követeléskezelők megvásárolják a banktól a hitelek egy részét (általában egyszerre 500-1000 szerződést), és ezeket kezelik ezután. Ezekben az esetekben több lehetőséget tesznek az ügyfél elé, az eseteket egyedileg kezelik, hiszen az adósság sokszor az ügyfél lakhatását fenyegeti.

A korábban az MNB tárgyalásos ajánlása hamarosan a követeléskezelőknél is kijöhet. Ennek lényege, hogy több lehetőséget tárnak az ügyfél elé, amelyben szerepelhet

  • A Nemzeti Eszközkezelőhöz való belépés,
  • A magáncsőd rendszerébe belépés,
  • A hitel átütemezése, vagy
  • Az ingatlan közös értékesítése.

Az ügyek egyedi formái miatt azonban ezektől eltérő lehetőséget is kínálhatnak az adósoknak. Érdemes egyébként megjegyezni, hogy az ügyfeleknek mindenképpen érdemes felvenni a kapcsolatot a követeléskezelővel, így ugyanis nagyobb az esély arra, hogy megmentsék az ingatlant. Ha nincs kereslet az ingatlanra és az eladhatatlan, akkor az értékesítés nem lehet megoldás a problémákra, egy jó helyen elhelyezkedő lakás eladása viszont az adósság teljes visszafizetésével járhat.

A 130-145 ezer körüli nefizető adós (egykori devizahitelesek) állományhoz valószínűleg a Nemzeti Eszközkezelő segítségét is igénybe kell venni. A magáncsőd szintén jó megoldás lehet, ehhez viszont vonzóbbá kell tenni azt az ügyfelek számára. Az Eos a következő 5 évben nagyjából pár tízezer ügyet tud kezelni.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
Ez egyébként más, nagy követeléskezelőkkel együtt akár 50 ezer adós helyzetét is rendezheti.

Az egykori devizahitelek a következő 5-10-15 évben lehetnek véglegesen lerendezve, de előfordul, hogy az adós csak 30 év alatt tudja visszafizetni a tartozását.

Mi történt a követeléskezelésben az elmúlt egy évben?

A céges követeléskezelés egyre inkább a fedezett hitelek felé mozdul el a közüzemi követelések felől. A lakosság fizetési hajlandósága romlott, a tavalyihoz képest egy kevéssel kevésbé valószínű, hogy valaki pontosan befizeti a számláit.

Magyarországon meghosszabbodtak a fizetési határidők a céges követeléskezelésnél is, 31 napról 38 napra nőtt az átlagos fizetési határidő. Ennek ellenére kevesebben fizetnek időben, 3 százalékról 5 százalékra nőtt a nemfizető ügyfelek száma. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy míg tavaly csupán 17 napot kellett várni a fizetési határidő után a tartozás megfizetéséig, azonban 2016-ra ez már 19 napra nőtt. Valószínűleg ez is hozzájárul ahhoz, hogy már több cég vesz igénybe külsős követeléskezelőt, mint ahányan házon belül oldják meg a problémát.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. május 5. 12:50
Lássuk a legfontosabb pénzügyi aktualitásokat, melyek a mögöttünk álló egy hétben megjelentek a Bank...
Holdblog  |  2024. május 5. 09:35
Igazán szomorú eredmény, hogy a megkérdezettek bő 80 százaléka egyáltalán nem szándékszik hazatérni...
MEDIA1  |  2024. május 4. 21:24
A Media1 néhány nappal elsőként mutatta be, hogy milyen jogsértő módszerrel kampányolt több napon át...
Buxelliott  |  2024. május 4. 09:56
Az OTP elemzésben látható bullish kép a magyar tőzsdeindex képében is megmutatkozik, nyilvánvalóan n...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 5. vasárnap
Györgyi
18. hét
Május 5.
Anyák napja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem