Zsebedben a milliók: pénzszerzés egyszerűen...

Pénzcentrum
2008. szeptember 16. 12:00

Miért kell ilyen kártya? Annak ellenére, hogy a legfrissebb adatok szerint továbbra sem népszerűek a vállalati hitelkártyák, nem árt, ha egy kkv szemével nézve alaposan megvizsgáljuk, pontosan mi is ez a termék, s egyáltalán miért lehet jó egy vállalkozásnak, ha ilyet igényel.

Üzleti kártya itthon

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) "A fizetési kártya üzletág Magyarországon (2007)" című kiadványa szerint a tavalyi évben mindössze 429 ezer darab business (azaz vállalati) kártya volt forgalomban, azaz a vállalati kártyák aránya mindössze 5 százalékot tett ki. A kibocsátók között huszonkét bank és egy pénzügyi vállalkozás található.

 


A kiadvány arra a gyakran előforduló jelenségre is felhívja a figyelmet, hogy a munkavállaló privát kártyaként, a saját számlájához kötötten igényel bankkártyát, míg a hivatalosan felmerülő kiadásokat utólag téríti meg a munkáltató, a bankkártyás műveletekhez kapcsolódó bizonylatok alapján. Ez azonban a statisztikában lakossági kártyaként jelenik meg, miközben a gyakorlatban business kártyaként is működik.

Hagyományos értelemben az üzleti kártya konstrukció lényege, hogy a munkáltató számlájához kapcsolva bocsátja ki a bank a munkavállalók számára azokat a kártyákat, melyeket a hivatalosan felmerülő költségek fedezésére lehet felhasználni.


Ami a felhasználást illeti, az üzleti kártyák esetében majdnem azonos az arány, 47 százalékban használja azt ugyanis a birtokos vásárlásra, míg 53 százalékban készpénzfelvételre, annak ellenére, hogy a készpénzfelvételnek magasabb a költsége, ráadásul maga a tranzakció szempontjából is kényelmesebb lenne csupán kártyával kiegyenlíteni a hivatalosan felmerülő költségeket.

Annak ellenére, hogy az üzleti kártyák csupán 3 százalékát teszi ki az üzleti hitelkártya, cikkünk további részét ennek a konstrukciónak kívánjuk szentelni.

Miért lehet jó üzleti hitelkártyát használni?

Az alacsony üzleti kártyahasználat talán arra is visszavezethető, hogy gyakran úgy gondolják a vállalkozók, hogy a céges kártya csupán az üzleti ebéd, vagy az üzleti ajándékok fedezésére használható fel, pedig korántsem ez a helyzet. A felhasználási lehetőség jóval szélesebb körű, a plasztikkal számos egyéb, az üzletmenettel kapcsolatos kiadás fedezhető.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tipikus dilemma a kkv-k működése során, hogy fel merjenek-e magáningatlant ajánlani a céges hitel fedezeteként. Ha üzleti hitelkártyát igényelnek, abban az esetben úgy juthatnak pótlólagos forráshoz, hogy nem kell semmilyen tárgyi fedezetet felmutatniuk, vagy felajánlaniuk.

Amennyiben nem keveredne össze a céges és magánhasználat az üzleti kártyákkal kapcsolatosan, úgy egy tagadhatatlan előnye lenne a plasztiknak, hogy a két kiadást kiválóan el lehet különíteni egymástól.

Az APEH-nál is használható

Ha egy vállalkozás üzleti kártyában gondolkodik, mindenképpen számba kell vennie azt is, hogy hol tudja azt használni, akár készpénzfelvételre, akár vásárlásra gondol. Az idei év átütő újdonsága, hogy az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) fizető cégek MasterCard Business kártyájuk segítségével is törleszthetik a negyedévenként felmerülő adókötelezettségeket.

A bankkártya-elfogadás az APEH ügyfélszolgálatain történik, ami vásárlási tranzakciónak számít. A vállalati hitelkártyával kiegyenlített adó ráadásul nem okoz könyvelési bonyodalmakat, miközben a lakossági hitelkártyával kiegyenlített adó már tagi kölcsönnek számít.

Mit, hol, mennyiért?

Mi jellemző az egyes konstrukciókra?

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 1. szerda
Fülöp, Jakab
18. hét
Május 1.
A Munka ünnepe
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem