24 °C Budapest

Dübörög a bunker-biznisz: ennyit kóstál egy biztonságos búvóhely Magyarországon

2018. november 19. 11:00

Reneszánszát éli Magyarországon a bunkerépítés, legalábbis a közösségi médiában pörögnek a hasonló hirdetések. A technika sokat fejlődött Fogarasi Árpád kocsordi betonkockája óta, igen borsos ára van annak, ha valaki 1-2 hónapot akar eltölteni egy házi atombunkerben. Valamivel olcsóbb megoldás, ha csak egy biztonsági szobát alakíttatsz ki, de ez sem egyszerű.

Ki ne emlékezne az első magyar mémre, a hazai internetezés hajnaláról, 2002-ből: az ikonikus, 1989-ben készült videóban egy Szalacsi Sándor nevű ember próbálta elmagyarázni egy tévéstábnak, hogy a szomszédja, Fogarasi Árpád éppen atombunkert épít. Gondolhatnánk, hogy a kocsordi - egyébként sosem befejezett - betontömbről szóló hírek, illetve a rendszerváltás óta a magyarok nemigen gondolkodnak ilyesféle óvóhelyek építésében. Ám ez korántsem így van: a napokban egy érdekes hirdetésbe botlottunk a legnagyobb közösségi oldalon: egy tatabányai cég házi bunkerek és pánikszobák építését vállalta. Felhívtuk hát a telefonszámot, hogy megtudjuk, mennyibe is kerül itthon egy ilyen, mennyire kapkodnak a bunkerek után a magyarok.

Az már a beszélgetés elején kiderült, hogy ha valaki egy olyan, föld alatti bunkert akarna építeni, amelyben akár 1-2 hónapig is el lehet éldegélni a családjával, annak elég sok pénzt kell kicsengetnie.

"Nagyjából ugyanakkora összegre kell számolni, mint amiből egy családi házat húz fel az ember"

- mondta a szakember a vonal másik végén.

Vízbűl veszi ki a zoxigént

Több dolgot is meg kell oldani ugyanis az óvóhelyen, ha valaki huzamosabb ideig a föld alatt akarna tartózkodni a családdal, hogy egy esetleges atomrobbantás, UFO-támadás, vagy meteorbecsapódás utóhatásait átvészelje. Az első és legfontosabb dolog a levegő és a szellőztetés. Ehhez speciális berendezések, szűrők kellenek, egy komplett rendszert kell kiépíteni - minél többen akarnak a bunkerben tartózkodni, annál nagyobb teljesítményű szellőzető kell, hiszen egy felnőtt ember nagyjából 10 köbméter levegőt használ el óránként az egészséges létezéshez - magyarázta.

Emellett a vízellátást (a vállalkozó szerint egy felnőttre nagyjából 20 literrel kell számolni, ha az illető tisztálkodni is akar), és a szennyvízelvezetést is meg kell oldania a kivitelezőnek, az áramellátásról nem is beszélve. Ételt is fel kell halmozni egy helyiségben, hiszen enni mindenképp kell, akkor is, ha beüt a krach. És akkor még a bútorokat meg a speciális elektronikai megoldásokat nem is említettük. Lényeg a lényeg: ha valaki egy atombiztos helyet akar magának otthonra, annak igencsak a zsebébe kell nyúlnia, határ a csillagos ég.

Az ellen nem véd!

Mint kiderült, a hirdető által leggyakrabban kiépített bunkerekben, pánikszobákban "nagyon csúcsosan" 1-2 napot lehet eltölteni. A vonal másik végén ülő vállalkozó arról beszélt, hogy általában nem is az atomkatasztrófa esetére építtetik az emberek az ilyen óvóhelyeket: inkább a személy, és vagyon elleni támadásokra akarnak így felkészülni - mondjuk egy erőszakos betörésre, rablótámadásra.

Ennek megfelelően nem kell olyan objektumokat építeni, amelyekben huzamosabb ideig lehet tartózkodni - általában pár órára számolnak a kivitelezők. Így választhatunk például moduláris, előre legyártott pánikszobákat, amelyből egy 9 négyzetméteres nagyjából 5 millió forintba kerül. Ebben benne van a gyártás, az összeszerelés és a berendezés is, illetve széf is kerülhet az egységbe.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ebben nincs komolyabb gépészet, az áramellátás akkumulátorról megy, illetve alternatív kommunikációs csatornát is ki kell építeni, ha esetleg a támadók elvágnák a villanyvezetéket, a telefonkábelt - az acélszobában pedig vélhetően nincs térerő.

A technika a drága

A szakember szerint nem is a pánikszoba megépítése kerül sokba, hanem a technika beszerelése: fontos, hogy legyen áram, bentről is tudjuk vezérelni a házban a világítást, a riasztót, lássuk az esetlegesen telepített biztonsági kamerák képeit, és tudjunk kommunikálni a külvilággal. Ez kerül sokba, ráadásul egy titoktartási szerződést is alá kell írni a céggel, a telefon másik végén ülő kivitelező szerint erre azért van szükség, hogy a bűnözők ne lássanak bele a technikai részletekbe, ne tudjanak egyszerűen kirámolni bennünket.

Ugyanakkor nem feltétlenül kell a moduláris megoldásban gondolkodni, ha a ház építése nem kezdődött még el. Ugyanis egyszerűbb kialakítani a pánikszobát egy pincehelyiségben, csak ügyelni kell arra, hogy elég vastag legyen a beton az adott területen - illetve egy speciális nyílászárót kell beépíteni. Ennek az ára mindig az igényektől, méretektől függően változhat, de egy hasonlóan 9 négyzetméteres óvóhely kialakítása nem kerül ötmilliónál többe - legalábbis ezt a tájékoztatást kaptuk.

"Idénre már nem biztos, hogy meg tudom ígérni" - hangzott a válasz arra a kérdésünkre, hogy mikor tudnánk egyáltalán egy felmérést végeztetni a képzeletbeli ingatlanunkon. Ugyanakkor nem csak bunkerekkel, hanem biztonságtechnikai megoldásokkal is foglalkoznak - így nem feltélenül csak a pánikszobákat építtető magyarok foglalják a kapacitást.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2024. április 28. 10:18
A héten számos, minden magyart érintő hír látott napvilágot, többek között megjelent a legfrissebb á...
Holdblog  |  2024. április 28. 09:25
A Nasdaq Global Financial Crime Report 2024. évi kiadványa szerint csak tavaly nagyjából 3100 m...
MEDIA1  |  2024. április 27. 10:36
Mirkóczki Ádám egri polgármester egy kiszivárgott hangfelvételen arról tárgyal a kormányközeli Rádió...
Kasza Elliott-tal  |  2024. április 26. 17:34
Na, nincs több Deutsche Bank részvényem. 2018 óta volt, abban az időben aktívan kereskedtem vele, az...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem