Itt a sírig tartó munka: rengeteg magyar nyugdíjas kénytelen újra dolgozni, ennyit keresnek 2022-ben

Buzás Borbála2022. június 22. 05:32

A magas infláció sokakat ösztönöz arra, hogy kiegészítsék a jövedelmüket, így lépést tartva a folyamatosan emelkedő árakkal. Jelenleg itthon több területen is munkaerőhiány van, a piac bővítésének pedig egyik lehetséges módja a nyugdíjasok alkalmazása. Mivel jelenleg sok a nyitott pozíció, illetve a dráfulás érzékenyen érinti a nyugdíjasok, így nem meglepő, hogy egyre többen keresnek munkát az idősebb korosztály tagjai közül. A nyugdíjasok munkavállalási lehetőségeiről beszélgettünk Dolgos Attilával, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének (Közész) alelnökével.

Idén a kormány július elejére már újabb nyugdíjemelést ígért, ugyanis a rekordmagas, májusban már 10,7%-os infláció mellett az év eleji 5%-os emelés után újabb, 3,9%-os korrekcióra van szükség. Azt viszont a két emelés egyszerre sem fogja fedezni, hogyha idén kétjegyű lesz az éves drágulás, már pedig sokan 10% körüli infláció prognosztizálnak 2022-re. Ráadásul ennél is nagyobb áremelkedést tapasztalhattunk az alapvető élelmiszereknél, ami a nyugdíjasokat különösen érzékenyen érintheti.

Ezek után nem meglepő, hogy ha most több nyugdíjas dönt amellett, hogy újra dolgozni kezd, vagy tovább  folytatja a munkáját. A nyugdíjasok számára az is előnyössé teszi a munkavállalást, hogy teljes járulékmentességben részesülnek , így jövedelmük után csak az SZJA-t kell befizetniük. Nem utolsósorban pedig a munkaerő-piac egyik rejtett tartalékát jelenthetik a munkába visszaálló nyugdíjasok, hiszen velükmég bővülhet a piac. A Pénzcentrum annak járt utána, mekkora most a nyugdíjas munkakeresők aránya, és milyen bérekre számíthatnak azok, akik a nyugdíj mellett újra dolgozni szeretnének.

Jelenleg itthon nagyjából 2,6 millió fő részesül nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban Magyarországon. Megkeresésünkre Dolgos Attila, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének (Közész) alelnöke azt válaszolta, hogy közülük 150-200 ezren főre tehető azoknak a száma, akik megbízási szerződéses, munkaviszonyos, vagy szövetkezeti tagi foglalkoztatásban állnak. Ez nagyjából a nyugdíjban részesülők 7%-át jelenti.

A nyugdíjasok aktivitása a munkapiacon mindenképp érzékelhető trend, ennek viszont nem csak a pénzkeresés a motivációja:

A pandémiát követően abszolút látszik a növekvő munkavállalási kedv, ez természetesen a a pénzügyi helyzet javítása mellett a szociális kapcsolatok igényének is köszönhető"

– magyarázta Dolgos Attila, a Közész alelnöke a Pénzcentrumnak. A nyugdíjasok aktív munkakeresése Dolgos szerint akár novemberig is eltartó trend lehet a munkaerőpiacon.

A legkeresettebb nyugdíjas munkák

A szervezetnél azt tapasztalható, hogy szinte minden szektorban szeretnének tőlük munkát vállalni.

Jelenleg a rugalmas munkaidő beosztásban végezhető tevékenységek talán a legnépszerűbbek, ilyenek a kereskedelemben, vendéglátásban fellelhető álláslehetőségek, de sokan vállalnak munkát a feldolgozóiparban, könnyű fizikai munkát végezve.”

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

– válaszolta kérdésünkre Dolgos Attila a nyugdíjasok körében legkeresettebb munkákkal kapcsolatban. A magasabban kvalifikált szakmai pozíciók és szakmunkák is érdeklik az idősebb korosztályt, itt azonban Dolgos tapasztalatai szerint kisebb a választék a nyugdíjasok számára.

Fizetés és munkaidő

A Közész információi szerint a legalacsonyabb órabérek bruttó 1200 forint körül mozognak, ez alatt nem is vállalnak munkát a nyugdíjasok. A frekventált régiókban 1300–1400 forintos órabért is kifizetnek, míg a kiemelt, szakmai munkálnál már bruttó 2000 forinttól indulnak az órabérek.

Ami a heti ledolgozott óraszámokat illeti, átlagosan 16-40 óra között vállalnak munkát a nyugdíjasok, a legtöbb munkát kereső pedig 25-32 óra vállalását jelöli meg igényként a szervezetnél. Ahogyan azt korábban is említettük, fontos a rugalmas munkavégzés, illetve a nyugdíj mellett már érthető módon nem mindenki szeretne teljes munkaidőben dolgozni. Ez alapján ha valaki heti 20 órában dolgozik, akkor bruttó 120 ezer forintos fizetéssel egészítheti ki a nyugdíját, ha 1500 forintos órabérral számolunk. A szakmai munkáknál ez az összeg 160 ezer forint is lehet, illetve magasabb óraszám mellett természetesen ennél akár több is.

A legaktívabb korosztály?

A legtöbb munkát vállaló nyugdíjas a nők 40 programból nyugdíjazott hölgyek köréből kerül ki a Közész tapasztalatai szerint, de elmondható, hogy leginkább az egészségügyi állapot függvénye, mennyi idős korig vállal valaki folyamatosan vagy időszakosan munkát. A szövetkezet tagjainak legnagyobb része 60-75 év közti korosztályba esik.

Inflációs nyomás

Dobos Attila arról is beszélt lapunknak, hogy a jelenlegi munkaerőpiaci helyzet indokolja az atipikus foglalkoztatási formák erőteljes bevonását, így például a nyugdíjas korúak alkalmazását, akik után a munkáltatónak nem kell 17,%5-os a szociális hozzájárulási adót kifizetnie.

A Közész alelnöke szerint rengeteg vállalkozás választja ezt a munkavállalók alkalmazását a feladatai ellátására. Az inflációs helyzet eddig kis mértékben motiválta a nyugdíjas munkavállalókat, azonban a munkaerőpiacon tapasztalható sok betöltetlen pozíció is felfelé mozdítja a béreket, ami jelenleg erős plusz motivációt jelent azoknak, akik fontolgatják, hogy újra munkába álljanak. A tavalyi évhez képest helyenként, mintegy 25-30 %-al növekedtek a megkereshető órabérek – tette hozzá Dolgos Attila.

Címkék:
hr, nyugdíjas, álláskeresés, infláció, állás, munkaerőpiac, munkáltató, munkaerőhiány, nyugdíjasok, munkáltatók,