Visszafordíthatatlanul megérkezett a tavasz az ország legnyugatibb területeire is: Szombathely Fő terén már virágzik a város kedvenc magnóliája is, amit mindenki csak tulipánfának hív.
Ahogy beköszönt az ősz, számos madarunk költözik el melegebb éghajlatra, ahol jobb időjárási körülmények között vészelhetik át a telet és bőven jut számukra táplálék is. Az viszont köztudott, hogy nem minden madarunk vonul déli tájakra, számos faj itthon marad. Az itthon telelő madarak dacolva a cudar körülményekkel, át tudják vészelni a fagyos időjárást sőt, a tévhitekkel ellentétben még élelmet is találnak maguknak. Éppen ezért az etetésük teljesen felesleges. Hogy miért? Mutatjuk!
80-100 évvel ezelőtt a vidéki emberek tudták, nem kellett magyarázni nekik, hogy nem azért kell etetni a madarakat, hogy életben maradjanak, hanem azért, hogy a közelükben maradjanak. Ezzel nem csak az állat járt jól, hanem az emberek is, mivel a madarak összeszedték a gyommagvakat, illetve elpusztították a kártevőket. Éppen ezért, 1890-ben indult el egy országos madáretetés és odukihelyezés Magyarországon, hogy felhívják az emberek figyelmét erre a hasznos szimbiózisra.
Azóta viszont nagyon sok minden megváltozott, a kertek és a háztájak környéke is átalakult. Arról, hogy mi a helyes módszer napjainkban, etessünk-e vagy sem, Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvívőjét kérdeztük.
Abból kellene kiindulni, hogy semmilyen vadonélő állatot nem kell etetni
- kezdi Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvívője.
Az énekesmadarak téli etetése nem azért történik, hogy életben tartsuk őket, ez pusztán az emberek kedvtelése miatt történik: hogy lefotózzuk őket, gyönyörködhessünk bennük vagy épp megfigyelhessük őket. Azt viszot fontos kiemelni, hogy az emberek szórakozása nem mehet az állatok rovására!
- magyarázza a szakértő, aki arra is kitért: hogy ha azért etetnénk a madarakat télen, mert azok nem találnak ennivalót, akkor egész Alaszbában vagy Szibériában nem élnének madarak, hiszen nem él ott annyi ember, aki etetni tudná őket.
Jelenleg hazánkban nem kell etetni a madarakat.
- mondja a szakember.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezt fontos hangsúlyozni, mert nagyon rossz lenne, azt súlykolni az emberekbe, hogy kötelező a madáretetés, hiszen azok, akik ezt nem akarják, nincs rá pénzük, energiájuk, rosszul érezhetnék magukat. Éppen ezért, mindenki el tudja dönteni, hogy akar-e erre szánni pénzt, időt és energiát. Ha igen, akkor azt viszont csak jól szabad csinálni, a megfelelő eleségekkel és eszközökkel. De azért nem kell túldimenzionálni a dolgot
- hívta fel a figyelmet a szóvívő.
Etetni lehet, de csak a megfelelő módon
A szakember azt tanácsolja, ha valaki nagyon szeretne etetőt kihelyezni a kertjében, akkor alapvetően két dolgot kell biztosítania a madaraknak: az ivóvizet és a fekete napraforgót. Ki lehet még tenni gyümölcsöt, mint páldául almát. Ezen kívül minden más felesleges és általában káros is.
Nagyon felkapott mostanában az úgynevezett cinkegolyó. Ezzel viszont az a probléma, hogy nagyon sok műanyag hulladékot termel. Éppen ezért, cinkegolyóból csak olyat vásároljunk, ami nem műanyagba van csomagolva. De fontos hangsúlyozni, hogy ivővízzel és fekete napraforgóval tökéletesen el tudjuk látni a madarakat.
- magyarázza Orbán Zoltán, aki arra is kitért, hogy a madarak nagyon okos állatok. Ha nem megfelelő számukra a környezet, nincs elég élelem vagy víz, akkor továbbköltöznek. Éppen ezért húzódnak délre is a költöző madarak. De ugyan ezt teszik az itt telelő madaraink is - továbbköltöznek, ha nem érzik egy helyen jól magukat. Emiatt nem is kell aggódnunk értük. Külön felhívta a figyelmet, hogy ne fogalmazzunk úgy, hogy a madarakat etetni "kell", hiszen az, hogy az emberek eleséget szórnak nekik, csak egy kis kedveskedés. Nincs szükségük erre az életbenmaradáshoz.

Idén a Balatonnál Szigliget lesz a kultúra fellegvára: Alföldi Róbert is színpadra lép a Várudvarban
A 35. Mediawave Nemzetközi Film és Zenei Együttlét fesztivállal indulnak a programok a Szigligeti Várudvarban; a nemzetközi filmfesztiválon 70 filmet láthat a közönség május 1....
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


