Az Eli Lilly gyógyszeripari cég bejelentette, hogy kísérleti GLP-1 tablettája jelentős eredményeket ért el a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében
Mi lehet az a program, ami egyszerre oktat, szórakoztat és jól is lehet lakni közben? Ez a Nyír-Diabet Egyesület ingyenes főzőklubja. A szervezet egy fontos és nemes feladatot vállalt magára, az 1-es típusú cukorbeteg gyermekek és családjaik mindennapjait próbálják segíteni és megkönnyíteni. Elméleti és gyakorlati tanácsokat, praktikákat mutatnak be a cukorbetegek számára. Az 1-es típusú diabéteszes gyermekek esetében a hasnyálmirigy nem termel inzulint és nem tudja szabályozni a szervezet a vércukorszintet, ezért az étkezésnek és a diétának életük végéig nagy jelentősége van.
Amikor tartós betegként diagnosztizálnak egy gyermeket, az mindig nagy hatással van az egész család életére és szokásaira is. Főleg jelentős a változás, ha valamilyen ételintoleranciáról, ételallergiáról vagy cukorbetegségről van szó. A táplálkozáson mind a három esetben változtatni kell. Az 1-es típusú diabétesz leginkább a gyermekeket érinti, ebben az esetben nekik az inzulint kell pótolni a szervezetükben.
Ezt azonban nem lehet bármikor és bárhogy adni a gyermekeknek, fontos, hogy meghatározott időben történjen, illetve, hogy összeegyeztessék a három legfontosabb tényezőt: az inzulint, az étkezést és a mozgást, közölte a betegség kapcsán Dr. Kántor Irén, a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház csecsemő és gyermekgyógyász szakorvosa.
Az 1-es típusú diabéteszes gyermekeknek naponta többször kell adni inzulint és naponta többször kell mérniük a vércukorszintjüket is. A nagyobb vércukor-ingadozások elkerülését segíti, ha betartják azt a különleges étrendet, amelyet a betegségük megkíván. Minél jobban tudja számolni az elfogyasztott szénhidrát mennyiséget, annál pontosabban tudja majd ahhoz igazítani az inzulinadagját.
Ezeket a kezdeti időszakban nehéz betartatni a gyermekeknek és a kamaszoknak is sok problémát jelent, az étkezési szabályok betartásának nehézségét mindenki ismerheti, aki már valaha is diétázott. Számukra ez azonban nem csak pár hétig vagy hónapig tart. A cukorbetegeket a kórházban dietetikusok oktatják, ott megtanulják az elméleti alapokat, ehhez azonban szükséges a gyakorlati segítség.
HELLO! Az önállóságra oktatás azért fontos már a gyermekkortól kezdve, mert a közintézményekben nem mindig van lehetőség különböző diéták szerinti menük közül választani.
A Nyírségi Diabéteszes Gyermekekért és Fiatalokért Egyesület elnöke, Szabóné Balogh Zsuzsa is testközelből ismeri a betegséget, lányánál 9 éves korában diagnosztizálták az 1-es típusú cukorbetegséget. Saját példáján és az egyesület történetei alapján is azt tapasztalják, hogy a gyermekek először sokkal könnyebben viselik a diabéteszt, mint a szülők. A szervezet 2008-as megalapításának célja az volt, hogy a szülők és a gyermekek ne azt érezzék, hogy egyedül vannak a betegségben, hanem támogassák és segítsék egymást, ehhez a szakmai támogatást Dr. Kántor Irén biztosította.
HELLO! Pontos számokat és gyakoriságot nehéz megállapítani, az viszont egy szomorú statisztika, hogy az 1-es típusú cukorbetegség az óvodások körében emelkedik nagyon nagy számban.
Ez azért is probléma, mert egy kisgyermek még nem tudja megmondani, hogy szédül, fáj a feje vagy rosszul érzi magát, ezért lenne fontos, hogy az óvodai nevelők és a pedagógusok is minél inkább együttműködjenek a szakemberekkel és ne essenek pánikba, ha egy diabétesszel diagnosztizált gyermek kerül a csoportjukba vagy az osztályukba. Az egyesület különböző kiadványokkal tudja tájékoztatni az érintett családokat, valamint az oktatási intézményeket is, feltéve, ha kérik a segítségüket, de ha nyitottak rá, akkor személyesen is oktatják a pedagógusokat.
Az egyesület a megfelelő étkezés kialakítását is próbálja segíteni. 2017-ben indítottak különleges főzőklubot, amelyet ingyenesen vehetnek igénybe az 1-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált gyerekek. A rendezvényeket mindig próbálják valamilyen tematika köré szervezni, legutóbb a Halloweent választották, így került a menübe a sütőtökös muffin elkészítése, de főételnek csirkés tortillát készítettek a gyerekek és gyümölcsleves is került az asztalra.
A főzés lényege, hogy találkozzanak és kikapcsolódjanak a gyerkek, de eközben tanulnak is, a programon ugyanis dietetikus is részt vesz, valamint Dr. Kántor Irén is segít megválaszolni a felmerülő kérdéseket. A szénhidrát számolás azért is fontos, mert ez alapján tudnak egy olyan étrendet kialakítani, ami egyszerre egészséges, változatos és tápláló, de a szénhidrát mennyisége is megfelelő.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A receptek összeállítása mindig egy csapatmunka, a tematizálás mellett fontos, hogy a mindennapi étkezésben használt termékek kerüljenek be a főzőklubba, ezzel is megkönnyítve azt a számolást, amit a gyerekeknek és szüleiknek már önállóan kell végezni. Az is nagyon eltérő, hogy ki mennyi idő alatt tud ehhez hozzászokni, vannak a gyerekek, akik pár alkalom után könnyedén számolják a szénhidrátokat, amíg másoknak ez több ideig is eltarthat. Szabóné Balogh Zsuzsa egyesületi elnök bízik abban, hogy a gyerekek előbb-utóbb annyira elsajátítják ez a tudást, hogy már ránézésre meg tudják állapítani, hogy nagyjából mekkora egy-egy étel szénhidráttartalma.
A főzéseket az egyik nyíregyházi séf iskolában szervezik, így a konyha mérete alapján egyszerre 15 fő tud részt venni a programon, így egy sütőnél egyszerre két gyerek dolgozik. Az egyesületen keresztül pedig bárkit szívesen várnak, akik 1-es típusú cukorbeteg, az ő diétájukhoz igazodik ugyanis mindig a recept. Elsősorban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gyermekeket próbálják felkarolni, de természetesen bárhonnan érkezhetnek a résztvevők a főzőklubra.
Nem csak az étrend kialakítás fontos, közösségépítő szerepe is van ezeknek az alkalmaknak és új barátságok is szövődhetnek, éppen ezért két csoportban szervezik a főzéseket. Próbálnak fókuszálni a kamaszokra, ide a 12 és 20 év közötti fiatalokat várják, ez a lázadó korszak ugyanis sokszor még nehezebbé teszi a vércukor-ingadozások visszaszorítását, a tinédzser korban nagyobb kihívás megszólítani a cukorbeteg gyerekeket is, véli az egyesület elnöke. A másik csoportban a 12 évnél fiatalabbakat várják, mivel ők is főznek, használják a tűzhelyet, késsel kell vágniuk, ezért nekik a szülőkkel közösen szervezik a programokat, leginkább az édesanyák vállalják ezt a feladatot a tapasztalatok alapján.
A főzőklub első perceiben az aktuális menüt ismerteti Szabóné Balogh Zsuzsa, a gyerekeknek kiválasztott gyümölcsleves például adagonként 15 gramm szénhidrátot tartalmaz. Az étkezésnél fontos, hogy ne legyen egysíkú a diéta, ugyanúgy tartalmazzon fehérjét, zsírt, ásványi anyagokat és vitaminokat, mint bárki más étrendjében. Még azokat az ételeket is fogyaszthatják az 1-es típusú diabéteszesek, amelyeknek magas a szénhidráttartalma, ide tartozik például a kenyér, a rizs és a tej is.
HELLO! A táplálkozási szabályok közül az egyik legfontosabb, hogy mindenkinek személyre szabott a saját diétája, vannak olyanok, akik naponta közel 300 gramm szénhidrátot is fogyaszthatnak, másoknak már a 150 is a felső határértéket jelenti.
A szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy ezeket a mennyiségeket nem szabad egy étkezés alkalmával bevinni, aztán a hátralévő 3-4 alkalomból teljesen kizárni a szénhidrát fogyasztását. A szabályok megismerése és betartása nagyon sok időt és gyakorlatot igényel mindenkinél, a főzőklub abban is segít, hogy motiválják egymást a gyermekek és belássák, senkinek nem megy egyik napról a szénhidrátok számolása. A betegséggel diagnosztizáltak életük végéig használni kell az itt elsajátított tudást, különben vércukorszint ingadozásuk rosszulléthez vezet, de ami még rosszabb, hogy súlyosan és folyamatosan károsítja a szervezetüket. Ez egyaránt igaz a magas és az alacsony értékekre is.
Az egyesület tanulmányi időszakban havi rendszerességgel szervezi a térítésmentes főzőklubokat, de a nyári hónapok alatt sem áll meg az élet, olyankor szintén ingyenes tábor várja a gyerekeket. Ezt számtalan önkéntesnek és vállalatok társadalmi szerepvállalásának köszönhetik. A Nyírségi Diabéteszes Gyermekekért és Fiatalokért, rövidebb nevén Nyír-Diabet Egyesület legközelebb november tizenhetedikére szervez főzőklubot, akkor a dekorációban a kék mesehősök kapják a főszerepet. Ennek oka, hogy a diabétesz világnapjának, november tizennegyedikének a színe a kék.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


