18 °C Budapest

Itt a friss ranglista: ezek a magyar egyetemek kerültek be a világ legjobbjai közé

2018. november 30. 16:30

Magyarországról kizárólag az Eötvös Loránd Tudományegyetem került fel a brit Times Higher Education magazin pszichológiai képzéseket osztályozó, 2019-re szóló szakterületi rangsorába. Az ELTE a tavalyi kettőhöz képest idén már hat szakterületi ranglistán szerepel.

A londoni székhelyű Times Higher Education magazin 2004 óta minden évben közzéteszi a világ egyetemeinek rangsorát (World University Rankings). Ez az átfogó lista öt szempont (oktatási környezet, kutatás, idézettség, ipari bevételek és nemzetközi orientáció) szerint, összesen 13 indikátor alapján vizsgálja a világ felsőoktatási intézményeit. A szigetország vezető felsőoktatási kiadványa szeptember végén hozta nyilvánosságra a 2019-re szóló összesített rangsorát, az ezen szereplő 1258 intézmény közül az ELTE 601-800. helyen végzett, ezzel tartja tavalyi helyezését - írja az ELTE közleményében.

A magazin október közepe és november vége közötti időszakban összesen 11 listát publikál, amelyek az egyes tudományterületek szerint rangsorolják a világ legjobb egyetemeit. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a tavalyi kettő után idén már hat szakterületi rangsorban szerepelt. E hat szakterületi rangsor közül négyben (pszichológia, élettudományok, természettudományok, bölcsészkarok) az ELTE-t minősítették a legjobb magyar egyetemnek.

A szakterületi rangsorban az ELTE a pedagógiai és pszichológiai tudományok területén érte el a legjobb eredményt. Ebben a kategóriában egyedüli magyar intézményként került fel a listára, a 251-300. helyre. A pszichológiai tudományokat oktató egyetemek felsorolásában a tavalyi 101-el szemben idén már 463 intézmény szerepel. Az élmezőnyben tavalyhoz képest nem történt változás, a dobogó első három fokát sorrendben a Stanford, a UCL és a Princeton foglalja el.

Élettudományok: jön fel Kína és Franciaország

Az élettudományok tekintetében a magyar egyetemek közül az ELTE és a SOTE egyaránt a 301-400. helyezettek közé került, míg a Pécsi Tudományegyetemet a 401-500-ik, a Debreceni Egyetemet pedig az 501-600. helyezettek közé sorolták az összesen 751 intézményt tartalmazó felsorolásban. Az élettudományok területén is őrzik vezető pozíciójukat a tavalyi nyertesek, vagyis a Harvard, a Cambridge és Oxford. Új jelenség a kínai egyetemek javuló eredménye: a listán a Csinghua Egyetem a 10-ik, a Pekingi Egyetem a 19-ik helyen szerepel. A HTE közleménye megjegyzi, hogy a tavalyi évhez képest számos francia egyetem is jobb eredményt ért el.

Természettudományok: négy magyar egyetem a listán

A természettudományos képzések listáját már második éve a Princeton University vezeti, ezt követi idén a Massachusetts Institute of Technology és a Stanford. Figyelmet érdemel, hogy ezen a területen Dél-Korea komoly fejlődést mutat: míg tavaly mindössze egy, idén már három intézményük került be a legjobb 100 egyetem közé. A természettudományi képzések összesen 963 intézményt tartalmazó listájára négy magyar egyetem került fel: az ELTE az 501-600. helyre, a Budapesti Műszaki és Közgazdaságtudományi Egyetem, illetve a Szegedi Tudományegyetem a 601-800. helyre, míg a Debreceni Egyetem a 801+ kategóriába került.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Bölcsészkarok, társadalomtudományok, informatika

A bölcsészettudományokban Magyarországról csak az ELTE került fel a listára, a 301-400. kategóriában szerepel. Ezen a szakterületen tavalyhoz hasonlóan a Stanford University és Massachusetts Institute of Technology áll a világranglista élén. Az informatikai képzések 2019-es listáján az ELTE 501-600. kategóriába került.

A társadalomtudományok (szociológia, földrajzi, politikatudományi, a kommunikáció-média, valamint a nemzetközi képzések) 666 egyetemet listázó szakterületén az ELTE a 601+ kategóriában végzett. A világranglistát itt idén az Oxford vezeti.

NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 12. vasárnap
Pongrác
19. hét
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem