Banki trükkök: miért fizetünk többet?

Pénzcentrum
2008. március 19. 05:40

Drágán bankolunk? Érdekes kutatási eredményeket tett közzé a Capgemini, az EFMA és az ING "World Retail Banking Report 2008" címmel, mely anyag rávilágít arra, hogy mennyivel változott a banki szolgáltatások ára az elmúlt években, illetve mely termékek esetén fog vastagabban a pénzintézeti ceruza és mi áll ennek hátterében. Előrebocsátjuk, hogy régiónkban a banki ügyfelek nincsenek irigylésre méltó helyzetben, de az amerikaiak még rosszabbul jártak, részben a válságnak köszönhetően.

A kutatás összességében négy régióra bontva vizsgálja a lakossági banki szolgáltatások ügyfélköltségeit. Az adatok összesen 26 országot és 194 bankot ölelnek fel, az alkalmazott területi kategóriák a következők: Eurozóna (Ausztria, Belgium, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Hollandia, Portugália, Spanyolország), Európa eurozónán kívül (Horvátország, Csehország, Dánia, Norvégia, Románia, Lengyelország, Szlovákia, Svédország, Svájc, Egyesült királyság), Észak-Amerika (Kanada, USA), Ázsia-Csendes-óceáni régió (Ausztrália, Kína, India, Japán, Szingapúr).

A bankolás költségszintjének megállapításához minden országra vonatkozóan összeállították a tipikus fogyasztó termék és szolgáltatáscsomagját, mely természetesen országonként rendkívül eltérő lehet. Banki ügyfélaktivitás szempontjából három csoportot hoztak létre: a kevésbé aktív, az aktív és a rendkívül aktív ügyfeleket. Az eddigiek alapján adott tehát minden országra 3 ügyfélprofil, a banki díjak fényében így meg lehet nézni, hol mennyit fizetnek az átlagos ügyfelek. Lássuk!

Láthatjuk, hogy a vizsgált országok átlagos (aktív) banki ügyfelei évente átlagosan 70 eurós költséget fizetnek meg a banki szolgáltatásokért. Érdemes megnézni, hogy a rendkívül aktív ügyfelek átlagosan 3,5-ször fizetnek többet, mint legkevésbé aktív társaik, az ázsiai térségben azonban ez a különbség csaknem ötszörös.

A fentiek alapján természetesen kicsit sántítana a régiónkénti árösszevetés, korántsem egyezőek ugyanis az ügyfélszokások. Az ebből fakadó eltéréseket a kutatás készítői úgy küszöbölték ki, hogy létrehoztak egy ún. globális ügyfélprofilt, majd ezt alkalmazták az összes régióra. Ennek eredményeképp a következő éves költségek álltak elő.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 


Az adatokból jól látható, hogy tökéletesen egyező ügyfélaktivitást feltételezve (a globális profilt alkalmazva) az eurozónán kívüli európai országok és Észak-Amerika számítanak a legdrágább régióknak.

Az ügyfelek bankköltségeinek GDP-hez viszonyított aránya a 26 vizsgált ország átlagában 0,55%-ra tehető, általánosságban megfigyelhető azonban, hogy a kevésbé fejlett országokban magasabb ez a ráta. 

Mik a csali-termékek?

Az áralakulás mögöttes tényezőinek megvilágításához a kutatás készítői a következő csoportokra bontották a banki termékeket:

PC BLOGGER & PODCASTER
Kasza Elliott-tal  |  2024. május 9. 20:53
Tegnap zárás után jelentett. Kicsit jobbak lettek a Q1-es számai a vártnál és elég jó előrejelzést m...
MEDIA1  |  2024. május 9. 17:00
Olyanra próbálja használni a Mészáros Csoport a helyreigazítás intézményét, amire az egyáltalán nem...
Bankmonitor  |  2024. május 9. 12:54
Gyakran halljuk, hogy az időskori jövedelem jelentős mértékben növelhető a kitartó nyugdíj-előtakaré...
Holdblog  |  2024. május 9. 09:53
Van egy index, amely szerint igazából nem feléljük a Földet, hanem egyre több erőforrást teremtünk m...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 10. péntek
Ármin, Pálma
19. hét
Május 10.
Mentők napja
Május 10.
Baromfi világnap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm