Törlesszek vagy ne? Sokak spórolhatnak a moratóriummal (x)

Pénzcentrum
2020. május 18. 05:00

Pénzügyi könnyítések az MNB kezdeményezésére

Magyarok százezreit érintheti az a kormányzati döntés, amely 2020. március 19. és december 31. között hiteltörlesztési moratóriumot rendelt el a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági nehézségek enyhítésére. Az intézkedés számos kérdést vethet fel bennünk: milyen hitelekre vonatkozik, mennyivel nőnek a kamatok a jövő évtől kezdve, érdemes-e egyáltalán halasztanunk? Lássuk a válaszokat!

A hiteltörlesztési haladékot egyaránt igénybe vehetik magánszemélyek és vállalkozások, és az intézkedés valamennyi 2020. március 18. éjfélig folyósított hitelre (lakáshitel, babaváró hitel, munkáltatói kölcsön stb.) érvényes. Amennyiben szeretnénk élni a lehetőséggel, nincs teendőnk, mert a bankok automatikusan felfüggesztették a törlesztőrészletek levonását. Ugyanakkor szándékunk jelzésével bármikor újra is kezdhetjük a törlesztést (és fordítva). Nyilatkozni kizárólag akkor kell bankunknál, amikor a további törlesztést választjuk.

Mivel a törlesztőrészletek nem emelkedhetnek a haladék lejárta után, számítanunk kell a futamidő meghosszabbodására. A döntéshozatalnál ezt érdemes mérlegelnünk, hiszen ez akár hosszabb időszakot is jelenthet, mint a moratórium időtartama; ugyanis a törlesztőrészletbe beleszámítják az elhalasztott kamat- és díjfizetés időarányos részét is. Ennek oka, hogy a fizetési haladék alatt felhalmozódott kamatot és díjakat a hitelnyújtók nem tőkésíthetik. A moratórium miatt viszont többletköltségeink nem lehetnek, a hitelnyújtó nem jogosult késedelmi kamatot felszámítani.

Fontos szem előtt tartanunk még, hogy ha hitelünk kamatlába változó, előfordulhat, hogy megnő a törlesztőrészletünk kamata, amennyiben a jövő évtől emelkednek a bankközi kamatlábak is. Éppen ezért, ha mostanában gondolkozunk hitelfelvételen, vagy hitelkiváltáson, mindenképpen fix kamatozású konstrukciót válasszunk - lakáshitelek esetében ilyenek például az MNB Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel logóval ellátott hiteltermékek.

Az adósok szempontjából a legfontosabb kérdés, hogy megéri-e nekik élni a lehetőséggel. Az MNB szakértői a döntés megkönnyítése érdekében konkrét példákat vizsgáltak meg, melyekben rávilágítottak arra, hogy az ügyfelek a futamidő-hosszabbítás ellenére még jobban is járhatnak a halasztással, mint a fizetés folytatásával.

Egy átlagos 10 millió Ft fennálló tőketartozású (10 év hátrelévő futamidő, THM 4,5%) lakáshitel esetén az adósnak közel 1 millió forint törlesztőrészletet kellene fizetnie (melyből 340 ezer Ft a kamat) még az idei évben, azaz a fizetési haladék miatt ennyi marad a háztartásnál. A moratórium alatt a tőketartozás nem csökken, a fennálló tőketartozás kamatozik tovább. Magát a kamatot a fizetési haladék lejárta után egyenlő részletekben kell megfizetni, vagyis nem kerül tőkésítésre. Így a moratórium esetén lényegében a ki nem fizetett kamatok kamatához nem jut hozzá a bank. Mindez azt jelenti, hogy esetünkben az ügyfél 70 ezer forintot nyerhet a törlesztés halasztásával.

Törlesszünk vagy ne?
Mindezek után a legégetőbb kérdés még mindig az, hogy merjünk-e élni a lehetőséggel. A döntéshez amellett, hogy pontosan tisztában vagyunk a moratórium feltételeivel, mérlegelnünk kell az aktuális és a jövőbeni pénzügyi helyzetünk stabilitását, milyen megtakarításokkal rendelkezünk és ezekhez milyen könnyen tudunk hozzáférni.

 

 

 


(x)

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 4. 21:24
A Media1 néhány nappal elsőként mutatta be, hogy milyen jogsértő módszerrel kampányolt több napon át...
Buxelliott  |  2024. május 4. 09:56
Az OTP elemzésben látható bullish kép a magyar tőzsdeindex képében is megmutatkozik, nyilvánvalóan n...
Bankmonitor  |  2024. május 3. 14:26
Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár elmondása szerint a 2019-ben Babaváró hitelt igényelt...
Kiszámoló  |  2024. május 3. 14:07
Írtam nemrég a sávos adózásról. Az egyik visszatérő motívum volt a hozzászólásokban, hogy miért adóz...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 5. vasárnap
Györgyi
18. hét
Május 5.
Anyák napja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. május 4. 19:21
Itt a Pénzcentrum App!
Clickbait-mentes címek és egyéb extrák a Pénzcentrum mobilapplikációban!
Most nem
Letöltöm