38 °C Budapest

Európától elmaradva - A távmunka Magyarországon

Pénzcentrum
2009. december 4. 10:02

Nem kedvelt foglalkoztatási forma Magyarországon a távmunka, a vállalkozások inkább csak a vezetőket és a felsőfokú végzettséggel rendelkezőket alkalmazzák ilyen pozícióban.

Az elmúlt nyolc ében mintegy négyszeresére nőtt hazánkban a távmunkában foglalkoztatott munkavállalók száma, és már nagyjából 160 ezren dolgoznak ilyen típusú állásban - mondta Herczog László szociális és munkaügyi miniszter a témában szervezett VIII. Országos Távmunka Konferencián.

A kormányok 2002 és 2009 között több mint 3 milliárd forintot költöttek pályázatokra, melyek 5720 új távmunkában végezhető állást hoztak létre. Csak az idei évben 701 távmunkahely létesítéséhez szereztek 453 milliárd forint pályázati forrást a vállalatok, az erre a célra rendelkezésre álló keret pedig 2010-ben is hasonló nagyságrendű lesz - írja a Világgazdaság.

Magyarország távmunka tekintetében még jelentős elmaradásban van az európai átlaghoz képest. Míg itthon az aktív korú munkavállalók csupán 4,5-5 százalékát foglalkoztatják távmunkában, addig az EU-ban ez a szám 13%, az élenjáró Dániában pedig 20% felett van az érték.

A távmunka széleskörű, gyors elterjedését akadályozza Magyarországon, hogy a nagyvállalatok mindössze 10%-a alkalmazza ezt a foglalkoztatási formát. A vállalatok többségében - 52,2%-ban - a magasan kvalifikált munkaerőt és a vezető beosztásúakat foglalkoztatják távmunkában - írja a lap.

HR BLOGGER
hrdoktor  |  2026.07.29 13:52
Sok tévhit kapcsolódik a vérnyomásproblémákhoz, sokan nem is veszik komolyan, amivel nagy veszélynek...
legacykft  |  2026.07.17 16:13
Az előző írásomban Robert Kegan munkásságán keresztül arról írtam, hogy a vezetők nem egyszerűen dön...
laskainelli  |  2026.06.29 15:40
Mindannyian vágyunk a biztonságra, a szeretetre és arra, hogy érvényesítsenek minket. Vannak azonban...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. július 31. péntek
Oszkár
31. hét
EZT OLVASTAD MÁR?