Folytatódik a bútor-horror Magyarországon: lassan már luxus lesz az új kanapé, ebédlőasztal

Szánthó Péter2022. november 13. 13:04

Jócskán megdrágultak a bútorok Magyarországon egy év alatt: mint kiderült a konyhaszekrényért, étkezőasztalért például ma már több mint 25 százalékkal kell többet fizetni, mint tavaly ilyenkor. Az ülőgarnitúrát sem kímélte a drágulás a KSH adatai szerint. Viszont ami érdekes, hogy idén szeptemberről októberre mindhárom terméknek csökkent az ára.

Elképesztően megdrágultak a bútorok Magyarországon egyetlen év alatt: a KSH adatai szerint például annak, aki ma akar ülőgarnitúrát vásárolni, annak 16,7 százalékkal kell többet fizetnie érte, mint 2021 októberében. 2020 októbere óta pedig 33,3 százalékkal emelkedett meg a sarok ülőgarnitúra ára, ami a múlt hónapban kereken 296 ezer forintba került.

Ugyanakkor érdekes, hogy hiába a vágtató, októberre 21,1 százalékra gyorsuló infláció, szeptemberhez képest az ülőganitúra olcsóbb lett! No, nem olyan sokkal, mindösszesen 640 forinttal (ami 0,22 százaléknak felel meg), de a mai világban már annak is örülhetünk, ha valaminek az ára legalább stagnál...

Hasonló folyamat játszódott le egyik hónapról a másikra a konyhaszekrény alsórész elem esetében is (80–90 cm, 2 részes rozsdamentes mosogatóval szerelt): ennek az átlagos ára a statisztikai hivatal szerint 61 230 forint volt, kereken 50 forinttal kevesebb, mint egy hónappal korábban (0,08 százalékkal). Viszont 2021 októberéhez képest már majdnem 26 százalékkal kerül többe a konyhaszekrény. Sőt, két évvel ezelőtthöz képest már 40 százalék feletti a drágulás!

Loading...

Szintén olcsóbb lett októberre szeptemberhez képest a konyhaasztal (szétnyitható 70–90x110–140 cm), ami októberben átlagosan 57 370 forintba került, majdnem 1000 forinttal kevesebbe, mint szeptemberben, ami 1,65 százalékos árcsökkenést jelent. Viszont tavalyhoz képest nagyjából nnyit drágult, mint a könyhaszekrény.

Loading...

2020 októberéhez képest pedig egészen elképesztő, 57,6 százalékos az áremelkedése! 2018 januárja óta pedig gyakorlatilag duplázódott az ára.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Súlyos áremelés az IKEA-ban

Bár a KSH adataiból az látszik, hogy augusztus óta a fenti bútorok 0,4 és 2,38 százalék között drágultak, legutóbbi, immár "szokásosnak" mondható IKEA-gyűjtésünk egészen más képet mutatott. A Pénzcentrum által követett 21 termék közül augusztus óta semminek sem csökkent az ára, sőt mindössze 9 kerül ugyanannyiba, mint pár hónappal ezelőtt.

A nyári összesítésünkben jellemzően az olcsóbb termékeknek nem változott az ára, azonban ez mára már nem mondható el. Hiszen a STRANDMON füles fotel (84900 forint), a PINNIG fogas cipőtároló paddal (44990 forint) és a HEMNES 8-fiókos szekrénye (129900 forint) közel sem sorolható az olcsóbb termékek közé, mégis ugyanannyiba kerültek november második hetében, mint augusztusban.

Azon termékek közül, amelyeknek az árán emelt a svéd bútorlánc mindössze kettő olyan van, ahol 10 százalék alatti volt a drágulás. 21-ből 9 termék ára 10 és 15 százalék között emelkedett, négynek viszont 20 felett. Ezek közül a legdurvább a BRIMNES ágykeret (tárolóval és fejtámlával), amely 45 százalékkal drágult 3 hónap alatt, de az EKTORP háromszemélyes kanapé ára is 39,9 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban.

Címkék:
vásárlás, otthon, IKEA, árak, ksh, drágulás, áremelés, infláció, bútor, bútorvásárlás, termékek,